Strona główna Czas wolny Impresje. Młodzi o sztuce dawnej – pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki

Impresje. Młodzi o sztuce dawnej – pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki

Większość z nas pewnie żyje już datą zbliżających się wyborów samorządowych, a tymczasem warto odwiedzić Muzeum Narodowe i przyjrzeć się zgoła innym wyborom. Oto młodzi kuratorzy, z zasobów (przebogatych) muzealnych sal i magazynów wybrali 70 dzieł sztuki. Do części z nich napisali autorskie teksty: wiersze, opowiadania, minieseje. Zobaczymy je na ekspozycji zatytułowanej „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Po pierwszych odwiedzinach tej wystawy stwierdzam – to był świetny pomysł.

Do udziału w tym przedsięwzięciu edukatorzy Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Sławomir Ortyl i Grzegorz Wojturski) zaprosili młodzież, w większości laureatki i laureatów konkursu literackiego „Wielka Nagroda Wrocławia – Magnum Praemium Wratislaviae”. Jest to konkurs związany z wrocławskimi zabytkami.

„Pracę rozpoczęliśmy od wejścia do magazynów muzealnych, miejsc niedostępnych nie tylko dla zwiedzających, ale też dla większości pracowników Muzeum – mówi Sławomir Ortyl, kurator wystawy. „Po obejrzeniu dzieł sztuki młodzi ludzie wybierali te, które zainspirowały ich do wyrażenia siebie w krótkich utworach literackich.

„Zaproponowaliśmy im prawie 300 dzieł, z których mieli wybrać 70. Zaskoczeniem było, że wskazali wszystkie obrazy Vlastimila Hofmanna, jakie znajdują się w naszych zbiorach. Wielkim odkryciem dla nich była też malarka Maria Niedzielska, w której pracach się zakochali. Sporą niespodzianką dla nas było to, że wśród zaproponowanych przez młodzież dzieł znalazły się też rzeźby średniowieczne” – podkreśla Grzegorz Wojturski, kurator wystawy.

„Wyjątkowość projektu polega przede wszystkim na tym, że jest to wystawa partycypacyjna – na każdym etapie realizacji współtworzona przez młodych ludzi, co w praktyce muzealnej właściwie prawie się nie zdarza” – wyjaśnia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „To jednak wciąż nie wyczerpuje wszystkich jej walorów – głównym jest to, że jej kuratorzy podjęli próbę uchwycenia głosu młodego pokolenia. Wybrzmiał on w trudnym, pandemicznym czasie w tekstach literackich, które zostały zaprezentowane na wystawie i w towarzyszącej jej publikacji”. [materiały organizatorów wystawy]

Ekspozycja została podzielona na kilka tematów, między innymi: codzienność, jej portret, pod chmurami, sacrum, oblicza mężczyzny, wyostrzonym wzrokiem. Wśród prac można zobaczyć wiele niepokazywanych dotąd dzieł twórczyń i twórców takich jak: Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Jan Styka, Józef Szermentowski, Jan Matejko, Fryderyk Pautsch i Witold Wojtkiewicz. Ale są i dzieła anonimowe lub takie, które wyszły spod rąk rzemieślników, lecz wszystkie w jakiś sposób zainteresowały, poruszyły i zainspirowały młodych kuratorów. Ich działanie nie skończyło się bynajmniej na wyborze tych dzieł i napisaniu do nich odautorskiego literackiego komentarza. Na wystawie zobaczymy też kolaże, memy (młodzi wykazali się przy tym dystansem i poczuciem humoru), a jedna ze współtwórczyń nakręciła także film i spot reklamujący ekspozycję. Prawdę mówiąc, bardzo, ale to bardzo zazdroszczę młodzieży odwiedzin w niedostępnych dla zwykłego widza czy zwykłej widzki magazynach muzealnych.

Film o wystawie: https://www.youtube.com/watch?v=t4KCobfRSHc&t=1s

Pora na przedstawienie młodych kuratorów. To:  Julia Elimes, Katarzyna Emerych, Weronika Fater, Karol Knapiński, Anna Kornafel, Agnieszka Listwan, Maja Majewska, Karolina Mamys, Julia Mazur, Kordian Pokrzewiński, Aleksandra Raczyńska, Jan Samuel, Blanka Starzycka, Dorota Sokołowska, Szymon Szerszeń, Marta Śledzińska, Marcelina Śmigiel i Maciej Wajda.

Wystawa jest dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących. Przygotowano również trzy ścieżki edukacyjne: „Rozsypane abecadło” dla najmłodszych widzów, „Pokoje zagadek” dla dzieci w wieku szkolnym oraz „Wybitni polscy malarze i malarki” dla młodzieży i dorosłych. Ekspozycji towarzyszy pięknie wydany katalog z wybranymi dziełami i tekstami.

Olga Szelc

Informacje o wystawie: https://mnwr.pl/impresje-mlodzi-o-sztuce-dawnej/

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Od wtorku do poniedziałku na jednym bilecie za 59 zł!

W przyszłym tygodniu czekają nas dwa świąteczne dni, dzięki którym można wydłużyć weekend.…