Strona główna Aktualności Kolejny odcinek Promenady Krzyckiej na Tarnogaju jest już gotowy

Kolejny odcinek Promenady Krzyckiej na Tarnogaju jest już gotowy

Dzisiaj oddano do użytkowania wrocławianom kolejny odcinek Promenady Krzyckiej, położony między ulicami Śliwkową a Ziębicką. Zapewni to swobodny przejazd ponad trzykilometrowym odcinkiem od wysokości ulicy Spiskiej aż do Gazowej.

Promenada Krzycka – historyczna koncepcja wpisana w aktualne potrzeby transportowe mieszkańców

– Przekazujemy dziś w ręce mieszkańców kolejny odcinek Promenady Krzyckiej, powstałej w miejscu historycznego szlaku spacerowego. Dawna Hugo Richter Weg jest w tej chwili bardzo istotnym łącznikiem pomiędzy parkami Grabiszyńskim i Południowym oraz nowo powstałymi parkami na wschodzie, aż po osiedle Tarnogaj. Szlak wzdłuż Towarowej Obwodnicy Wrocławia jest również świetnym zapleczem osiedli Grabiszyn, Gajowice, Borek, Krzyki – Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce i Gaj – mówi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Docelowo trasa będzie miała ok. 7,5 km i pobiegnie od ulicy Gazowej do ulicy Grabiszyńskiej na Grabiszynku. Dotychczas zostały wykonane:

  • rewitalizacja Górki PaFaWag
  • odcinek Spiska – Borowska
  • odcinek Borowska – Bardzka
  • Bardzka – Śliwkowa
  • Ziębicka – Gazowa
  • na odcinku Spiska – Ślężna trwają prace przygotowawcze przy ogródkach działkowych aby uwolnić teren pod właściwą trasę.

Nagroda w konkursie Eko Miasto

Dotychczasowe działania związane z budową Promenady Krzyckiej zostały docenione w ogólnopolskim konkursie Eco – Miasto. Wrocław otrzymał nagrodę za opracowanie i konsekwencję w realizacji planu zrównoważonej mobilności miejskiej nowej generacji.

Promenada Krzycka jest projektem, który idealnie wpisuje się w politykę zrównoważonej mobilności: jest zielony, pieszy i  rowerowy – dodaje Jacek Sutryk. – To jedno z naszych sztandarowych przedsięwzięć, również dlatego że jest realizowane wspólnie z mieszkańcami, w ramach budżetu obywatelskiego. Dlatego jest dziś z nami pani Agnieszka Dusza, liderka tego projektu, która skutecznie motywowała mieszkańców do głosowania na tę trasę.

Potwierdza to Agnieszka Dusza, liderka projektu:

Chciałabym z tego miejsca serdecznie podziękować mieszkańcom za zaufanie i tak liczne poparcie. Kiedy obmyślałam ten projekt, aby zgłosić go do WBO, nie zdawałam sobie sprawy, że jest tak potrzebny i że na taką skalę zjednoczy mieszkańców południa Wrocławia. Obserwowanie, jak koncepcja Promenady Krzyckiej wciąż się rozwija i ile osób  codziennie realnie z niej korzysta, jest niesamowite – dodaje pani Agnieszka.

Między innymi tę właśnie modelową współpracę doceniła komisja konkursowa, przyznając naszemu miastu nagrodę. Statuetka Eco Miasto, zamocowana na granitowym poniemieckim słupku, została dziś rano wmurowana na początku tzw. trasy tarnogajskiej, tuż przy zjeździe z ul. Bardzkiej. Jury konkursu, organizowanego od 9 lat przez Ambasadę Francuską, oceniało  spójne podejście do planowania zrównoważonej mobilności i kompleksowe działania w różnych jej dziedzinach. Wrocław jako jedno z pierwszych polskich miast opracował kompleksowy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej nowej generacji, stosując najnowsze wytyczne Komisji Europejskiej dla obszaru funkcjonalnego.

Statuetka jako stały element trasy pieszo-rowerowej

Monika Kozłowska– Święconek:

– Kiedy w zeszłym roku miałam zaszczyt odbierać nagrodę, od razu naszła mnie taka refleksja, że ta piękna statuetka nie powinna kurzyć się na biurku czy w gablocie.  Powinna stać się elementem Promenady Krzyckiej, aby pokazywać i zaświadczać, że to dzięki staraniom mieszkańców projekt jej budowy się ziścił – dodaje dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności

Radości z nagrody i powstania trasy nie kryje również Krzysztof Mazurkiewicz, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Tarnogaj:

– Nasze osiedle było przez lata osiedlem przemysłowym i dążymy do tego, aby stało się zielone. Staraliśmy się o to od lat i doczekaliśmy się. Mamy teraz promenadę, której ponad kilometr biegnie przez nasze osiedle.

Budowa i projektowanie kolejnych odcinków promenady

Jeszcze w tym półroczu zamierzamy ogłosić przetarg na budowę promenady między ulicami Spiską a Ślężną, na tym odcinku trwają już bowiem prace przygotowawcze związane z koniecznością wydzielenia przestrzeni z ogródków działkowych. Do końca roku planujemy również zlecić prace projektowe dla odcinka Racławicka – Krzycka.  Jedną z największych zalet promenady jest to, że biegnie niezależnie od istniejącej sieci drogowej – cały czas w zieleni wzdłuż nasypów PKP. Komfortowa i oświetlona trasa dla pieszych i rowerzystów niewątpliwie podnosi atrakcyjność tych rejonów Wrocławia oraz Wzgórza Tarnogajskiego. 

– Od dzisiaj możemy cieszyć się całym odcinkiem promenady na Tarnogaju, który biegnie przez teren dzikiej i pięknej przyrody. W czasie prac dbaliśmy wyjątkowo o poszanowanie okolicznej zieleni, zadbaliśmy również o nowe nasadzenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że trasa pieszo-rowerowa nie jest projektem zamkniętym. Dzięki energii pani Agnieszki pracujemy nad jego kontynuacją, czy to w postaci promenady czy zielonej obwodnicy, cały czas – podkreśla Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Budowa Promenady Krzyckiej na odcinku Śliwkowa – Ziębicka trwała od końca    października 2022r. do marca br. Koszt budowy 240 m trasy nie przekroczył 700 000 zł. Generalnym wykonawcą prac była firma MiWRO Zakłady Ogólnobudowlane, w ramach inwestycji powstały:

  • linia kablowa 0,4kv,
  • ciąg pieszo-rowerowy z betonu asfaltowego o długości 110 m,
  • droga rowerowa z betonu asfaltowego o długości 130 m,
  • energooszczędne oświetlenie (9 słupów oświetleniowych z powłoką antygraffiti),
  • odwodnienie powierzchniowe, trawniki oraz nasadzenia drzew (7 szt.) i krzewów.

Fot. UM Wrocław

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Śmiertelny wypadek na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Zginął 38 – letni motocyklista

Trwa wyjaśnianie okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj, 7 maja, na …