Strona główna Aktualności Na Dolnym Śląsku ruszyły Punkty Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Na Dolnym Śląsku ruszyły Punkty Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Od maja br. na Dolnym Śląsku ruszyły cztery Punkty Pomocy Dzieciom i Młodzieży doświadczającej przemocy – projekt Samorządu Województwa Dolnośląskiego realizowany we współpracy z Fundacją NON LICET i polegający na bezpłatnych konsultacjach psychologicznych dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

– Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń dotyczących krzywdzenia dzieci. Coraz częściej zgłaszają się do nas również rodzice dzieci znajdujących się w kryzysie – bardzo często są to osoby spoza Wrocławia, z mniejszych miejscowości województwa dolnośląskiego. Swoje podejrzenia i obawy zgłasza do nas również coraz większa liczba świadków: nauczyciele, sąsiedzi dostrzegają symptomy przemocy w swoim otoczeniu i decydują się na nie zareagować. W związku z tym rośnie liczba interwencji oraz zapotrzebowanie na specjalistyczną pomoc – Agnieszka Świętczak, Fundacja NON LICET.

Osoby zgłaszające się do Punktów Pomocy Dzieciom i Młodzieży zostaną objęte wsparciem psychologicznym. Projekt zakłada przede wszystkim pomoc psychologiczną dla rodzin, w których dziecko doznało krzywdzenia. Oferowane wsparcie ma na celu pomoc dziecku i jego rodzicowi oraz opiekunowi w szczególności w takich sytuacjach, jak: przemoc w rodzinie, przemoc ze strony osób spoza rodziny, przemoc rówieśnicza, kryzys emocjonalny, zwiększony poziom stresu lub złości, doświadczanie lub przejawianie agresji werbalnej i niewerbalnej, odczuwanie presji ze strony rówieśników lub osób dorosłych. Pomoc oferowana dzieciom i młodzieży będzie miała charakter interwencyjny: zakłada objęcie dziecka i rodzica/opiekuna wsparciem w wymiarze 4 godzin konsultacji psychologicznych. Następnie dziecko i opiekun zostanie skierowany do właściwego podmiotu, w którym będą mogli uzyskać specjalistyczną pomoc dostosowaną do potrzeb.

 Projekt dedykowany jest dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom i opiekunom. W wyjątkowych sytuacjach z konsultacji mogą również skorzystać profesjonaliści pracujący z dziećmi, którzy jako świadkowie mają obawy o bezpieczeństwo dziecka.

 Rozmowy z rodzicami czy opiekunami oraz przedstawicielami instytucji pomocowych takich jak MOPS czy sądy pokazują, że zarówno oferta bezpośredniej pomocy dzieciom, jak i dostępność do bezpłatnych szkoleń, warsztatów – skierowanych do opiekunów i profesjonalistów jest niezbędnym elementem działań służących przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci.

Jak zapisać się na bezpłatne konsultacje psychologiczne?

Aby skorzystać z pomocy psychologa, należy zarejestrować się telefonicznie w Fundacji NON LICET pod numerem telefonu: 572 014 532. Numer jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-20:00.

Osoby Pierwszego Kontaktu udzielą wsparcia i informacji oraz umówią opiekuna wraz z dzieckiem na konsultacje psychologiczne. W przypadku bezpośredniej pomocy dla dziecka, pierwsza konsultacja zawsze odbywa się z rodzicem/opiekunem.

Dodatkowe informacje można również uzyskać pod adresem mailowym: fundacja@nonlicet.pl.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy mieszkać na terenie województwa dolnośląskiego – nie trzeba być ubezpieczonym.

 Gdzie będą odbywały się konsultacje?

Konsultacje odbywać się będą w czterech miejscach w województwie, w siedzibach marszałkowskiej jednostki – Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli:

•        Wrocław – ul. Grabiszyńska 35-39, wejście B

•        Jelenia Góra – ul. 1 Maja 43

•        Wałbrzych – Rynek 6

•        Legnica – pl. Zamkowy 1, Zamek Piastowski

Ponadto z pomocy można skorzystać również w formie konsultacji zdalnych – online lub telefonicznych. Na wszystkie konsultacje obowiązuje rejestracja telefoniczna.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Na placu Solnym pojawiła się wystawa „Miasto Stu Mostów do Europy”

Nowa wystawa pojawiła się w odpowiedzi na rosnące napięcia polityczne w Gruzji. Wrocław pr…