Strona główna Aktualności Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

krasnale wrocław

Każdy mieszkaniec Wrocławia kojarzy zapewne większość krasnali wrocławskich, które porozmieszczane są w różnych częściach miasta. Dziś liczba krasnali wynosi 317, lecz wciąż istnieje możliwość, by zwiększyć ilość krasnali. Figurki te wykonywane są z brązu przez różnych artystów. Wiele firm i osób prywatnych decyduje się na wykonanie własnego krasnala. Jest to dobry chwyt marketingowy oraz pamiątka dla danej firmy oraz atrakcja dla miasta. To, w jaki sposób krasnale znalazły się we Wrocławiu, jest kwestią sporną. Według niektórych źródeł, mamy do czynienia z legendą, która mówi, że Chochlik Odrzański przybył do miasta na swojej tratwie w celu drażnienia się z jego mieszkańcami i robienia im psikusów.

Z innego źródła, możemy dowiedzieć się, że krasnale pojawiły się we Wrocławiu w latach 80 ubiegłego wieku jako pomoc w obaleniu komunizmu. Krasnale wówczas znajdowały się jako malunki na ścianach. Najczęściej był to krasnal w pomarańczowej czapeczce, trzymający w ręce kwiatek. Malunki te były tworzone przez członków Pomarańczowej Alternatywy. Był to w pewnym sensie sposób walki za pomocą poczucia humoru, który był doskonałym narzędziem w czasach absurdów komuny.
Jeszcze inna teoria głosi, że pierwszy krasnal – Papa Krasnal – pojawił się jeszcze gdy Wrocław był wioską. Dzięki pomocy krasnali w uprawach zbóż i w gospodarstwach domowych, narodziła się przyjaźń między mieszkańcami miasta, a krasnalami. Wielu twierdzi, że nazwy poszczególnych dzielnic miasta pochodzą właśnie od nazw krasnali.

Fenomen krasnali wrocławskich

krasnale wrocławPierwszy pomnik krasnala, Papy Krasnala, pojawił się we Wrocławiu w 2001 roku. W 2007 roku powstał pierwszy krasnal o charakterze komercyjnym – znajduje się on przed STP jako Pierożnik. Wrocławianie świętowali powstanie krasnali nr 100, 200 i 300. Dodatkowo, przez czas fenomenu krasnali, powstało wiele pomników, które ukazują różne sytuacje życiowe, odnoszą się do literatury czy znanych nam osób.
W roku 2008 pojawiło się 3 krasnali, które powstały w ramach programu ‘Wrocław bez barier’’, mający na celu ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Krasnale te noszą imiona Głuchak i Ślepak oraz W-Skers.
Krasnale są również wykonywane dla prywatnych firm oraz osób. Krasnale przedstawiające sławne osoby, to przede wszystkim Papa Het jako krasnal Jamesa Hetfielda czy Barduś, który powstał jako pamiątka na cześć Jacka Kaczmarskiego.

Krasnale są świetną atrakcją dla turystów. Miasto posiada własną mapę, na której zaznaczone są wszystkie pomniki krasnali. Co prawda są one porozmieszczane po całym mieście, jednak odnajdowanie tych najbardziej popularnych również sprawia przyjemność. Krasnale mają własne święto we wrześniu – jest to Festiwal Krasnoludków, w który angażuje się całe miasto. Krasnoludki są symbolem miasta Wrocław – każdy kojarzy pomniki krasnoludków z Wrocławiem.


Obrazem na stronie głównej ze strony wikipedia.org.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …