Strona główna Architektura i miejsca Ukryte Perełki Wrocławia. Śladem wrocławskich willi – wzdłuż Krzyckiej, dawnej Breslauer Strasse

Ukryte Perełki Wrocławia. Śladem wrocławskich willi – wzdłuż Krzyckiej, dawnej Breslauer Strasse

Większość Wrocławian zna doskonale ulicę Krzycką. Ciągnie się ona od pętli Krzyki przy Parku Południowym aż do pętli Klecina. Prawdopodobnie jednak niewielu mieszkańców miasta wie, że aż do 1928 roku dzisiejsza ulica Krzycka nosiła nazwę Breslauer Strasse, czyli Wrocławska. Ulica Wrocławska we Wrocławiu? Otóż nie. Aż do 1928 roku okolice dzisiejszej ulicy Krzyckiej znajdowały się poza granicami miasta i stanowiły odrębną wieś  – Krietern, od której swoją drogą wzięła się późniejsza nazwa osiedla – Krzyki.

Na przełomie XIX i XX wieku Krieten nie było już jednak typową podmiejską wsią. Była to raczej znajdująca się poza obrębem miasta, ale w jego bezpośrednim sąsiedztwie, osada zamieszkana głównie przez ludzi bogatych, czego świadectwem są właśnie zachowane do dziś okazałe wille. Co ciekawe, na mapie z lat 20. XX wieku widać wyraźnie, że zabudowane były głównie zachodnia strona ul. Krzyckiej, ul. Wawrzyniaka oraz dzisiejsze ulice Rapackiego i Tuwima.

Domy, które dziś budzą taki zachwyt, powstały na początku XX wieku, w czasie, gdy dominującym stylem w architekturze była secesja. Jej wpływy możemy dostrzec na większości posiadłości z tego okresu, m. in. na elewacjach budynków: są to między innymi zaokrąglone okna, maszkarony czy roślinne motywy. Oprócz tego niektóre wille zdobią fikuśne wieżyczki, ganki i imponujące bramy wejściowe.

Typowe dla stylu Art Nouveau (czyli secesji właśnie) motywy roślinne genialnie wtapiają się dziś w otaczające te perełki architektury ogrody. W wielu miejscach zachowały się nawet bogato zdobione ogrodzenia, często z kutego żelaza.

To wielkie szczęście, że mimo wojennej zawieruchy tak wiele tych pomników kunsztu architektonicznego przeszłych pokoleń zachowało się do dziś, i że możemy z nimi obcować.

Wybierając się na spacer w tamte okolice warto zabrać ze sobą teatralną lornetkę, by przyjrzeć się detalom, które zachwycają mimo upływu 100 lat. Architektura, zwłaszcza secesyjna, zyskuje oglądana z bliska…

Tekst i foto Filip Heliasz

Moje zdjęcia i informacje o Wrocławiu znajdziesz również na internetowym profilu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100066474351366

Mapa: źródło – fotopolska.eu

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

1 komentarz

  1. peace123

    12 października 2022 at 06:39

    Piekne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Prawdziwa perła Wrocławia! Klatka schodowa, która zachwyca [ZDJĘCIA]

Przy ulicy Lelewela znajduje się jedna z najpiękniejszych wrocławskich klatek schodowych. …