Strona główna Aktualności Tłumaczenie symultaniczne – ogromne zdolności tłumacza

Tłumaczenie symultaniczne – ogromne zdolności tłumacza

0
0
361
tłumaczenie symultaniczne

Tłumacz jest osobą, która zawodowo zajmuje się przekładaniem tekstów na inny język. Jest to zawód, który wymaga posiadania ogromnej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Każda osoba, która decyduje się na podjęcie pracy w roli tłumacza, musi mieć przede wszystkim w pełni opanowany język, na który dokonuje się tłumaczeń. Oznacza to, iż słownictwo, jakie zna tłumacz, musi pochodzić z różnych zakresów (w tym i dziedziny medyczne, techniczne itp.).


Szczególnie trudnym zadaniem dla każdego tłumacza, jest przekładanie tekstu w formie ustnej. Ten rodzaj tłumaczeń znany jest również jako tłumaczenie symultaniczne. Obecnie, sposób ten jest coraz bardziej popularny. Z racji na to, iż tłumaczenia symultaniczne są szczególnie wymagające, rolę tę mogą pełnić jedynie osoby w pełni władające danym językiem obcym.

Tłumaczenia symultaniczne – na czym polegają?

tłumaczenie symultaniczne

Tłumaczenie symultaniczne jest przekładaniem np. na język polski zdań, które słyszy się po raz pierwszy. Dla przykładu – tłumacz może stać obok osoby wykładającej konferencję w języku angielskim i zdanie po zdaniu, tłumaczyć ją na język polski.

Osoba, która przeprowadza ten rodzaj tłumaczeń, musi znać szczególnie dobrze konkretny język. Liczy się nie tylko słownictwo i gramatyka – bardzo istotne jest umiejętne wsłuchanie się w akcent, który może być bardzo różny. Oprócz perfekcyjnej znajomości języka, ważne jest, by tłumacz posiadał specjalne cechy, dzięki którym przełożenie wypowiedzi będzie sprawne i dokładne. W tym przypadku liczy się więc refleks, skupienie oraz podzielność uwagi i odporność na sytuacje stresowe. Tłumacz powinien mieć odpowiednią dykcję, by słuchacze rozumieli tłumaczenie.

Ten rodzaj tłumaczeń jest szczególnie wymagający – tłumaczenie symultaniczne bowiem odbywa się na żywo. Nie można przerwać wypowiedzi by poprosić o jej powtórzenie. Trzeba również umieć odpowiednio dobierać słowa w taki sposób, by zdanie wypowiadane np. w języku francuskim, brzmiało sensownie w języku polskim. Tłumacz musi więc mieć perfekcyjnie opanowaną umiejętność słuchania. Aby przekładany tekst był w pełni spójny i sensowny, należy posiadać odpowiednie predyspozycje, które pozwolą nam na wykonywanie tego zawodu. Warto również dodać, że niekiedy tłumacz może mieć niewielkie braki w słownictwie czy źle zrozumieć jedno słowo – niewielkie błędy zdarzają się zawsze, jednak cała wypowiedź przekładana przez tłumacza, musi się zgadzać z tekstem oryginalnym.

Jak się przeprowadza tłumaczenia symultaniczne?

Tłumacze z wrocławskiego biura tłumaczeń tłumaczenia.wroc.pl twierdzą, że aby tłumaczenie mogło zostać wykonane w pełni poprawnie, najczęściej organizatorzy wydarzenia muszą zapewnić odpowiednie zaplecze techniczne. W wielu przypadkach, tłumaczenie symultaniczne odbywa się poprzez użycie mikrofonu, gdzie tłumacz stoi tuż obok osoby mówiącej w innym języku. Jednak warto dodać, że wiele jest masowych imprez, na których dokonuje się tłumaczeń na różne języki w tym samym czasie.

W tym celu, wykorzystuje się specjalną, dźwiękoszczelną kabinę, w której przebywają tłumacze. Osoba prowadząca rozpoczyna wypowiedź, korzysta z mikrofonu lub mównicy. Tłumacz w tym czasie przekłada wypowiedź na dany język. Publiczność, która chce wysłuchać tłumaczenia, korzysta ze słuchawek i z odbiornika. Tłumaczenie odbywa się na żywo – tłumacz wypowiada dania w innym języku do mikrofonu.

Warto dodać, że praca tłumacza wymaga maksymalnego skupienia się i podzielności uwagi. Z racji tego, iż spotkania i wypowiedzi mogą być bardzo długie, tłumacze muszą się zmieniać co 15 minut. Tłumaczenia bowiem muszą być przeprowadzane na najwyższym poziomie. Na każdej konferencji i podobnych spotkaniach, obowiązkowo musi znaleźć się kilka zespołów tłumaczy. W przypadku spotkania dwujęzycznego, wystarczy jeden zespół.

Ostatnia edycja 12 czerwca 2018

  • YELLOW - tłumaczenia we Wrocławiu

    Centrum języków obcych we Wrocławiu – Yellow

    Yellow działa na wrocławskim rynku już od 1995 roku, firma wspiera wiele lokalnych firm i …
Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

„Pora burzy” – zagadka romansu z czasów II wojny i współczesna pisarka, która stara się ją rozwikłać.

Najnowsza powieść Katarzyny Redmerskiej, której akcja toczy się m.in. we Wrocławiu współcz…