Strona główna Czas wolny „Wszystko dla innych”. Premiera książki o wybitnej wrocławiance – prof. Mirosławie Chamcównej

„Wszystko dla innych”. Premiera książki o wybitnej wrocławiance – prof. Mirosławie Chamcównej

Na początku bieżącego roku nakładem wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ukazał się kolejny tom z cyku „Dolnośląska Solidarność. Seria wydawnicza im. Antoniego Wójtowicza”. Najnowszy tom cyklu poświęconego ludziom, którzy tworzyli dolnośląską „Solidarność” dedykowany został prof. Mirosława Chamcówna.

Spotkanie promujące wydawnictwo odbędzie się w czwartek 29 lutego o godzinie 18:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Wstęp wolny!

Biografia Mirosławy Chamcówny to historia życia kobiety niezwykle odważnej i pozostającej wiernej swoim zasadom – bez względu na okoliczności. Jest to także historia radzenia sobie z przeciwnościami losu i poświęcania się dla innych. Mirosława Chamcówna była naukowcem – profesorem nadzwyczajnym, specjalizującą się w historii wychowania i oświaty oraz opozycjonistką i działaczką społeczną. Jej bogaty życiorys został opisany wraz z uwzględnieniem kontekstu. Czytelnik tomu „Wszystko dla innych” znajduje w nim informacje między innymi o powstaniu warszawskim, powojennym życiu naukowym w Polsce, funkcjonowaniu wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz formowaniu opozycji wobec władz PRL.

Biografia Mirosławy Chamcówny to nie tylko historia opozycji i buntu. To również dzieje powojennej nauki w Polsce. Bohaterka była niezwykle cenionym specjalistą od historii oświaty i wychowania, czego potwierdzeniem było nadanie jej tytułu profesora nadzwyczajnego – zauważa we wstępie autor tomu, dr Kamil Borecki, pracownik Działu Naukowego w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

Spotkanie z autorem poprowadzi dr Łukasz Kamiński, Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, uznany historyk, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizujący się w badaniach nad najnowszą historią Polski.

Partnerami wydawniczymi cyklu są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy cykl w kinie DCF

Czy wiesz, że aż 25% polskich filmów zrealizowanych w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Lud…