Strona główna Czas wolny Co robić na weekend we Wrocławiu? Wrocław na weekend!

Co robić na weekend we Wrocławiu? Wrocław na weekend!

Stolica Dolnego Śląska to miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Niezależnie od pory roku znajdziemy tu mnóstwo sposobów na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Wybierasz się na weekend do Wrocławia? Przespaceruj się po rynku, odwiedź malowniczy Ostrów Tumski i wyrusz szlakiem krasnoludków. A może wizyta w Hydropolis lub w największym ogrodzie zoologicznym w Polsce? Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania stolica Dolnego Śląska.

1. Spacer po Starym Mieście

WROCŁAW

Zwiedzenie Starego Miasta to kluczowy punkt na naszej turystycznej liście. Jego sercem jest Rynek z zabytkowym, gotyckim,  bogato zdobionym Ratuszem. Zachwyć się urokliwymi kamieniczkami, w których mieszczą się restauracje i kawiarnie. Warto także zobaczyć pomnik Aleksandra Fredry, przeniesionym tu ze Lwowa. Kolejnym charakterystycznym punktem Rynku jest Pręgierz, mierzący dziesięć metrów i wykonany z piaskowca. To jeden z najpopularniejszych punktów spotkań wrocławian.

2. Wrocławskie ZOO

Wrocławski ogród zoologiczny należy do najbardziej okazałych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Zobaczyć tam można najwięcej gatunków zwierząt. Oprócz tego, że możemy zobaczyć ponad 1000 gatunków, warto skorzystać z rozmaitych atrakcji, takich jak pokazowe karmienia (żyraf, hipopotamów, panter czy fok) lub przejażdżki na kucach. Można także spróbować swoich sił w parku linowym.

Adres: ul. Wróblewskiego 1

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – czwartek: 9.00 – 17:00

Piątek – niedziela: 9:00 – 18:00

Bilety:

Normalny – 70 zł

Ulgowy – 60 zł

3. Afrykarium

fot. Wikipedia

Będąc w okolicach wrocławskiego ZOO, nie sposób nie zajrzeć do Afrykarium. To największe oceanarium w Polsce. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej, to „Afryka w dwie godziny”. W Afrykarium czeka na was przygoda, podczas której poznacie mieszkańców Morza Czerwonego, Afryki Wschodniej, Kanału Mozambickiego, Wybrzeża Szkieletów i dżungli nad rzeką Kongo. Zobacz jedne z największych żółwi lądowych na świecie, poobserwuj kolorowe ryby, które zamieszkują tereny rafy koralowej.

Adres: ul. Wróblewskiego 1

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – czwartek: 9.00 – 17:00

Piątek – niedziela: 9:00 – 18:00

Bilety:

Normalny – 70 zł

Ulgowy – 60 zł

Bilety uprawniają do wstępu do Afrykarium i wrocławskiego ZOO.

4. Kolejkowo

fot. Wikipedia

Kolejkowo to wrocławski świat w miniaturze. Możemy tu obejrzeć jeżdżące pociągi, tramwaje i samochody. A przede wszystkim – codzienne życie, które wiodą miniaturowi mieszkańcy Kolejkowa. Mieszczanie chodzą do pracy, robią zakupy, bawią się. Słońce zachodzi tam co 9 minut, możemy więc obserwować ich – nocne i nie tylko – życie. To niesamowita makieta, przepełniona nie tylko realizmem, ale i humorem. Znajdź najpopularniejsze miejsca Dolnego Śląska, rozpoznaj budynki, które codziennie mijasz. To wspaniała przygoda!

Adres: Sky Tower I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: 10:00 – 19:00

Bilety: 

Dni powszednie:

Normalny – 36 zł

Ulgowy – 29 zł

5. Ogród Japoński

fot. Wikipedia

Ogród Japoński to miejsce, w którym nie tylko odpoczniemy, ale i dowiemy wielu nowych rzeczy. Z założenia to ogród kontemplacyjny i spacerowy. Zobaczymy tam około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. 30 z nich pochodzi z Japonii i Dalekiego Wschodu. Warto też zwrócić uwagę na układ strumieni, kaskad i stawów. Jest on pełen symboli – wyróżnić można kaskadę męską i żeńską, zauważyć Staw IKE – czyli morze w ogrodzie. Ryby, zamieszkujące ogród, również nie są przypadkowymi lokatorami. Karpie Koi to japońskie symbole szczęścia, odwagi i długowieczności.

Adres: ul. Mickiewicza 1

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – niedziela: 9:00 – 19:00

Bilety:

Normalny – 15 zł

Ulgowy – 14 zł

6. Wrocławska fontanna multimedialna

fot. Wikipedia

Fontanna jest zlokalizowana na Pergoli, która znajduje się na terenie Hali Stulecia. To atrakcja, która nieprzerwanie przyciąga pod Hal Stulecia mnóstwo turystów. Od kwietnia/maja aż do października odbywają się tu pokazy:  8 dziennych i 5 nocnych w towarzystwie różnorodnej muzyki. Fontanna multimedialna to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Pokazom towarzyszy muzyka klasyczna, współczesna czy pop.

Adres: ul. Wystawowa 1

7. Panorama Racławicka

fot. Wikipedia

Panorama Racławicka to niesamowite dzieło malarskie, które przybliży nam historię zwycięskiej bitwy Polaków z Rosjanami pod Racławicami. Imponujących rozmiarów obraz jest prezentowany w specjalnie do tego celu stworzonej rotundzie. To jedna z najpopularniejszych wrocławskich atrakcji. Malowidło przeniesie widza w inne miejsce i czas. Każdy musi tego doświadczyć!

Adres: ul. Purkyniego 11

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – niedziela: 8.00 – 19:00

Bilety:

Normalny: 50 zł

Ulgowy: 35 zł

8. Ostrów Tumski

fot. Wikipedia

To najstarsza, zabytkowa część Wrocławia i bardzo popularne miejsce na spacery. Do najstarszych budowli na terenie wyspy należą: kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina. Zwiedzając Ostrów Tumski nie sposób nie wstąpić do katedry pw. Jana Chrzciciela i podziwiać Wrocław z punktu widokowego. Poza tym przejdźmy się Mostem Tumskim, zwanym przez lata mostem zakochanych. Przez wiele lat pary zostawiały tu kłódki z inicjałami. Po remoncie mostu zakazano przyczepiania kłódek – teraz znaleźć je można na barierkach wzdłuż bulwaru Włostowica.

9. Ogród Botaniczny

fot. Wikipedia

We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym zobaczysz rośliny skalne, szklarniowe, pnące, wodne czy błotne. Poobserwujesz rośliny tropikalne i zwiedzisz szklarnie. To „żywe muzeum” w samym sercu stolicy Dolnego Śląska. To drugi najstarszy tego typu obiekt w Polsce. W ciągu roku odbywa się tu wiele wydarzeń, można skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem czy wziąć udział w warsztatach.

Adres: ul. Sienkiewicza 23

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – niedziela: 9:00 – 19:00

Bilety:

Normalny – 25 zł

Ulgowy – 15 zł

10. Dzielnica Czterech Wyznań

fot. Wikipedia

Ta okolica ma różne nazwy: możecie spotkać się z Dzielnicą Czterech Świątyń lub Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Spacerując po Starym Mieście znajdź wspomniane wcześniej cztery świątynie: kościół katolicki, kościół ewangelicki, sobór prawosławny i synagogę. To symbol różnorodności religijnej Wrocławia. W klasycznym rozumieniu tego słowa obszar ten nie jest dzielnicą, został tak jednak ochrzczony ze względu na wyjątkowy charakter. Powołano tu nawet Radę Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. U zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego – przy wejściu do Dzielnicy – podziwiać można rzeźbę dziewczyny w spódnicy, która przypomina kulę ziemską. Dzielnica Czterech Wyznań to ponadto miejsce, w którym odbywa się wiele edukacyjnych i kulturalnych wydarzeń. Co roku w synagodze ma miejsce „Lato w synagodze Pod Białym Bocianem” – czyli cykl koncertów i wystaw.

11. Pawilon Czterech Kopuł

fot. Wikipedia

Pawilon Czterech Kopuł to muzeum sztuki współczesnej. To miejsce interesujące nie tylko pod względem architektonicznym. W muzeum można oglądać dzieła prezentujące zjawiska i nurty polskiej sztuki współczesnej XX i XXI wieku. Znajdziemy tu artystyczne dokonania z czasów dwudziestolecia międzywojennego, wystawę sztuki socrealistycznej, a także dzieła z nurtu abstrakcjonizmu i surrealizmu. Będziemy mogli też podziwiać dzieła wpisujące się w nurt konceptualizmu czy zapoznamy się z historią polskiej sztuki awangardowej. Pawilon Czterech Kopuł może się także pochwalić jedną z największych w Polsce kolekcji prac rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.

Adres: ul. Wystawowa 1

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – zamknięte

Wtorek – czwartek: 10:00 – 17:00

Piątek: 10:00 – 19:00

Sobota: 10:00 – 20:00

Niedziela: 10:00 – 18:00

Bilety:

Normalny – 20 zł

Ulgowy – 15 zł

12. Spacer szlakiem wrocławskich krasnali

fot. Wikipedia

Krasnoludki nie od dziś są symbolem Wrocławia. Historycznie są związane z ruchem Pomarańczowej Alternatywy – ich podobizny umieszczano na farbie, która miała zakrywać antysocjalistyczne hasła. Były wyrazem protestu przeciwko wszechobecnej cenzurze. Obecnie krasnale wrocławskie wychodzą spod ręki rzeźbiarza Tomasza Moczka. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych figurek jest Papa Krasnal, którego znaleźć można przy ul. Świdnickiej. Na terenie całego miasta rozsianych jest około 900 krasnoludów, a ta liczba ciągle rośnie. W punktach informacji turystycznej lub kioskach znaleźć można mapy wrocławskich krasnali. Jest też możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej Wrocławskie Krasnale i zdobywać punkty na Karcie Poszukiwacza.

13. Hydropolis

fot. Wikipedia

Hydropolis to wrocławskie centrum wiedzy o wodzie. Możemy zwiedzić aż 7 stref tematycznych: m. in. Strefę Człowiek i Woda, Strefę Relaksu, Strefę Ocean Życia, Strefę Dzieci, Strefę Głębin czy Strefę Miasto i Woda. Ciekawi cię historia wody na ziemi? Zasiądź przez ekranem 360 stopni i wsłuchaj się w melodyjny głos Krystyny Czubówny. Dowiedz się, jak powstała woda i jak dużo jest jej we Wszechświecie. A może ciekawią cię stworzenia zamieszkujące morskie głębiny? Obejrzysz je w Strefie Głębin.

Adres: ul. Na Grobli 17

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek: 9:00 – 18:00

Sobota – niedziela: 10:00 – 20:00

Bilety:

Normalny – 38 zł

Ulgowy – 29 zł

14. Muzeum Współczesne

fot. Wikipedia

W tym miejscu zapoznasz się z najpopularniejszymi i najciekawszymi zjawiskami z zakresu sztuki współczesnej. Oprócz tego w muzeum odbywa się wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Weź udział w oprowadzaniu, zapisz się na artystyczne warsztaty  lub wysłuchaj wykładu na temat danego zagadnienia. Muzeum organizuje również oprowadzania i warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, wzroku lub niesłyszących.

Adres: plac Strzegomski 2

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9:00 – 17:00

Wtorek – zamknięte

Środa – niedziela: 12:00 – 20:00

Bilety:

Normalny – 20 zł

Ulgowy – 10 zł

15. Galeria Neonów

To niezwykłe i kolorowe miejsce na mapie Wrocławia. Ruska 46 to najbardziej rozświetlone podwórko w stolicy Dolnego Śląska. Swoim blaskiem i mnóstwem barw zachwyca niezależnie od pory roku. Masz ochotę na sentymentalną podróż w czasie? Zobaczysz tu neony z dawnych wrocławskich kin czy sklepowych szyldów. Najlepsze efekty są oczywiście po zmroku. To ponad 30 świecących tablic.

Wrocław na weekend

W stolicy Dolnego Śląska niezależnie od pogody czy pory roku sposobów na spędzenie wolnego czasu jest wiele. Zaplanuj podróż po muzeach,  odwiedź Hydropolis, zachwyć się Panoramą Racławicką i udaj w nostalgiczny spacer po Ostrowie Tumskim. A może poszukaj wrocławskich krasnoludków? Są ukryte w wielu punktach miasta. Niezależnie od tego, jaki plan wycieczki stworzysz, we Wrocławiu nie można się nudzić. Przekonaj się sam!

Martyna Jersz

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Przy ul. Pomorskiej powstaje trasa rowerowa

Przy ul. Pomorskiej i na placu Staszica powstaje nowa droga dla rowerów. Pierwsze są odcin…