Strona główna Porady Dezynfekcja mieszkania po zgonie – przepisy (Sanepid), cena, realizacja

Dezynfekcja mieszkania po zgonie – przepisy (Sanepid), cena, realizacja

Dezynfekcja mieszkania po zgonie

Śmierć człowieka zawsze wywołuje negatywne emocje i wymaga spełnienia określonych formalności. Oprócz standardowych kwestii w części przypadków konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji pomieszczenia, w którym nastąpił zgon. Warto pamiętać, że rozkładające się ciało stanowi zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.

Jakie przepisy regulują kwestię prawidłowego odkażania pomieszczeń, w których doszło do zgonu?

Dezynfekcja mieszkania, w którym nastąpił zgon, jest określona przepisami prawa i regulacjami powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Zostały opracowane w trosce o bezpieczeństwo osób narażonych na potencjalne czynniki środowiskowe, będące zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Według przepisów inspektor sanitarny może wydać nakaz przeprowadzenia dezynfekcji, dekontaminacji, lub deratyzacji danej nieruchomości bądź pomieszczenia, która będzie miała na celu zapobieganie szarzenia się zakażeń bądź chorób zakaźnych. Zapis ten odnosi się do sytuacji, w której występuje zagrożenie chorobą zakaźną. Warto zwrócić uwagę, że inspekcja sanitarna jest zobowiązana do stałej kontroli przestrzegania przepisów regulujących wymagania higieniczne i zdrowotne oraz utrzymania należytego stanu higienicznego danej nieruchomości.

W przypadku nieprzeprowadzenia dezynfekcji po zgonie zapis ten umożliwia upomnienie właściciela mieszkania i przypomnienie o konieczności profesjonalnego oczyszczenia. W polskim prawie nie zostały określone konkretne osoby, czy instytucje, które są zobowiązane do przeprowadzenia dezynfekcji nieruchomości, w której doszło do zgonu.

Analizując wskazania medyczne oraz higieniczne, z których jasno wynika zasadność przeprowadzenia profesjonalnego oczyszczania, w szczególności, kiedy zwłoki znajdowany się w znacznym stadium rozkładu, takie usługi powinny być zlecone profesjonalnej firmie, która dzięki swemu doświadczeniu kompleksowo oczyści pomieszczenie.

Dodatkowo wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej wymagają użycia zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i środków posiadających odpowiednie atesty.

Jaki jest koszt dezynfekcji mieszkania po zwłokach i co wpływa na jego wysokość?

Koszt profesjonalnego sprzątania po zmarłych w przypadku danej nieruchomości jest wyceniany indywidualnie, po szczegółowym rozpoznaniu stanu przestrzeni przeznaczonej do dezynfekcji po zgonie. Wysokość ceny jest uzależniona od następujących czynników:

  • stopień rozkładu ciała,
  • rozległość zabrudzeń,
  • koszty obejmujące opróżnienie pomieszczeń,
  • rodzaj śmieci,
  • odpowiednie zastosowanie metody i środków czyszczących.

Należność obejmuje:

  • oględziny miejsca,
  • usunięcie zbędnych rzeczy (meble, sprzęt),
  • czyszczenie powierzchni,
  • w niektórych przypadkach: usunięcie paneli, wykładziny, desek podłogowych, boazerii, czy kasetonów.

Zdarzają się sytuacje, gdzie dezynfekcję trzeba przeprowadzić również np. na klatce schodowej, czy w windzie.

Dezynfekcja mieszkania po zmarłym

Dlaczego dezynfekcję mieszkania po zgonie warto zlecić profesjonalnej firmie?

Zgon człowieka, który nastąpił w zamkniętym pomieszczeniu, niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Szczególnie dotyczy to samobójstw lub sytuacji, gdy zmarły został znaleziony po upływie dłuższego czasu, a jego ciało znajduje się w znacznym stadium rozkładu. Przebywając w pomieszczeniu, w którym znajdował się denat, należy być wyposażonym w maski ochraniające drogi oddechowe, a także odpowiednią odzież ochronną, w skład której wchodzą: kombinezony, specjalne rękawice oraz ochraniacze na buty. Pozwoli to na skuteczne zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych czynników. Samodzielne sprzątanie po zgonie jest bardzo niebezpieczne. Wszechobecne szkodliwe bakterie, wirusy i patogeny mogą spowodować występowanie szeregu konsekwencji zdrowotnych, dlatego profesjonalne zabezpieczenie całego ciała jest koniecznością. Dodatkowo samo oczyszczanie jest niebezpieczne i musi być przeprowadzane przez wykwalifikowane firmy. Osoba, która zleca usługę, może jedynie zabezpieczyć drzwi taśmą, pod żadnym pozorem nie wolno otwierać okien w celu wywietrzenia.

Profesjonalne oczyszczanie lokalu to przede wszystkim usunięcie niebezpiecznych substancji toksycznych, które często przenikają w meble, ściany, podłogi, czy inne powierzchnie. Nie ma możliwości pozbycia się ich za pomocą domowych sposobów. Konieczne jest użycie indywidualnie dobranych środków chemicznych, którymi dysponują jedynie profesjonalne firmy zajmujące się dezynfekcją mieszkania po zgonie. Dodatkowo uciążliwy zapach towarzyszący rozkładowi zwłok może być usunięty jedynie przy pomocy odpowiednich metod np. ozonowanie. Nie ma możliwości jego wywietrzenia.

Jakie są etapy dezynfekcji mieszkania po zgonach?

Pierwszym etapem obejmującym dezynfekcję po śmierci jest dokładna ocena stanu miejsca zgonu, a także zaplanowanie przeprowadzanych działań. W dalszej kolejności następuje usunięcie wszystkich skażonych przedmiotów znajdujących się w danym lokalu. Mowa tu o meblach, pościeli, obrazach, sprzęcie RTV, czy śmieciach, na których mogą znajdować się krew lub inne płyny ustrojowe. Na prośbę zleceniodawcy istnieje możliwość uratowania poszczególnych rzeczy za pomocą użycia suchego lodu.

W przypadkach zabójstw, samobójstw, czy zgonów, które nastąpiły z przyczyn nienaturalnych, niejednokrotnie konieczne jest usunięcie paneli, parkietów, demontaż podłogi, ale również zerwanie tapet czy kasetonów, ponieważ jest to niezbędne do przeprowadzenia termicznego czyszczenia ścian oraz sufitów. Pozwoli to również na skuteczne wyeliminowanie wszystkich niebezpiecznych bakterii oraz zanieczyszczeń. W następnej kolejności technicy rozpoczynają profesjonalne oczyszczanie za pomocą specjalistycznych sprzętów oraz środków chemicznych dobranych indywidualnie do konkretnego miejsca. Maja one za zdanie skuteczne usunięcie wszystkich czynników biologicznych, które są niebezpieczne dla człowieka. Po zakończonych czynnościach lokal ponownie będzie nadawał się do zamieszkania.

Dezynfekcja po zgonie

Jak długo trawa cały proces sprzątania mieszkania po zmarłych?

Czas, który jest potrzebny do profesjonalnego oczyszczenia danego lokalu, jest zależny m.in. od jego wielkości, ilości pomieszczeń oraz stopnia skażenia. To, ile będzie trwała dezynfekcja po zgonie, jest uzależnione od indywidualnego przypadku. Dodatkowo po wykonanej usłudze należy odczekać 24 godziny, zanim przestrzeń będzie ponownie użytkowana.

Jak w takich przypadkach działa ozonowanie i dlaczego warto z niego skorzystać?

Jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod dezynfekcji mieszkania jest ozonowanie. Bardzo dobrze sprawdzi się w sytuacji, trwałego usunięcia wszechobecnego charakterystycznego zapachu, który unosi się przy rozkładzie zwłok. Dodatkowo ma silne działanie bakteriobójcze i odkażające i skutecznie usuwa wszystkie patogeny. Warto jednak pamiętać, że jego wysokie stężenie jest trujące, dlatego ten rodzaj usługi musi być przeprowadzany przez wykwalifikowane firmy. Poprawnie rozprowadzony ozon przedostaje się w trudnodostępne miejsca i dokładnie usuwa wszystkie patogeny. Oczyszczane mieszkanie po uprzednim wywietrzeniu jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ozonowanie mieszkania po zgonie nie ma właściwości uczulających. To bardzo skuteczny i jednocześnie bezpieczny środek do dezynfekcji.

Lokal, w którym przez dłuższy czas znajdowały się zwłoki, stwarza szereg niebezpieczeństw dla innych osób. To nie tylko chorobotwórcze wirusy i bakterie, ale także uciążliwy zapach. Sprzątanie takiego miejsca powinno nastąpić jak najszybciej i musi być zlecone profesjonalnej firmie.

Jeżeli szukasz firmy zajmującej się sprzątaniem po zmarłych, dezynfekcją, ozonowaniem – skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

 

FAQ – dezynfekcja mieszkania po zgonie

Jakie są etapy dezynfekcji mieszkania po zgonie?

Usługa dezynfekcji mieszkania po zgonie obejmuje następujące etapy: wyniesienie z mieszkania mebli i śmieci, usunięcie podłogi, odkażanie środkiem specjalistycznem z użyciem metody GTX 40, zabezpieczenie tkanek i płynów, ozonowanie (usunięcie fetoru po zmarłym), zamgławianie, mikrodyfuzja dyfuzorem, całościowa dezynfekcja z wykorzystaniem suchej mgły. Pomieszczenie jest możliwe do ponownego wykorzystania po 12 godzinach.

Jakie są koszty realizacji usługi dezynfekcji mieszkania po zgonie?

Firmy specjalistyczne każdy przypadek wyceniają indywidualne podchodząc profesjonalnie do zapytań. Czynnikami wpływającymi na cenę usługi są rodzaj śmierci, stopień zanieczyszczenia pomieszczeń, niezbędne prace związane z opróżnianiem pomieszczenia itp. W celu otrzymania informacji o wycenie należy się skontaktować z przedstawicielami danych firm.

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …