Strona główna Aktualności Kolorowe Jeziorka – perła Rudawskiego Parku Krajobrazowego [MAPY]

Kolorowe Jeziorka – perła Rudawskiego Parku Krajobrazowego [MAPY]

Rudawski Park Krajobrazowy leży w południowej części województwa dolnośląskiego, obszarem jego ochrony są górskie i rzeczne krajobrazy. Słynie z wielu fascynujących formacji skalnych, jaskiń, żyją w nim 203 gatunki kręgowców oraz 390 gatunków roślin naczyniowych, w tym 54 chronione. 

Jednak wszechobecna w parku różnorodna roślinność –  fauna i flora nie są jedynymi fascynującymi elementami tamtejszych stron. 

Magiczne miejsce Ziemi Kamiennogórskiej –  Kolorowe Jeziorka i wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

Kolorowe Jeziorka to ewenement nie tylko w skali kraju, ale i Europy – cztery zbiorniki wodne o intensywnych, niespotykanych kolorach mają ciekawą historię i co roku przyciągają do parku turystów z wielu zakątków świata. 

Zabarwienie wody w jeziorkach jest związane ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk, w których powstały zbiorniki wodne. 

W XVIII wieku ówcześni mieszkańcy tamtych terenów rozpoczęli wydobycie łupków pirytonośnych, które przetwarzano na siarczany miedzy i żelaza oraz na siarkę. Na początku XX wieku zaprzestano wydobycia, kopalnia zniknęła a dzięki Matce Naturze wyrobiska zapełniły sie wodą, która pod wpływem zawartości m.in siarki w glebie przybrała nietypowe, piękne kolory, które możemy podziwiać do dzisiaj. 

W 2011 roku piękne Kolorowe Jeziorka zajęły III miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” –  miesięcznika National Geographic Traveler.

Dojazd: 

 

Cztery jeziorka –   żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu góry zwanej Wielką Kopą –  poznajcie ich historię

1.  Jeziorko Żółte 

Jest to najmłodszy zbiornik na terenie parku, jeszcze około 20 lat temu była to zwykła dziura niewypełniona wodą. Powoli przez lata wyrobisko napełniało sie wodą deszczową i spływającą z pobliskich górskich stoków.

Żółte jeziorko nazywamy „okresowym” ponieważ w przypadku długotrwałych okresów suchości całkowicie znika i pojawia się znów, gdy w wyrobisku uzbiera się wystarczająca ilość wody, najlepiej więc udać się na zwiedzanie po okresie opadów. 

Jeziorko możemy podziwiać z bliska lub z tarasu widokowego. 

Swój kolor zawdzięcza obecności siarki i wapnia w glebie. 

Leży na wysokości 560 m n.p.m.

Mapa:

2. Jeziorko Purpurowe 

Jeziorko znajduje się w miejscu dawnego wyrobiska „Nadzieja” –  mieszczącego sie niegdyś w najstarszej kopalni uruchomionej w 1785 roku, w której wydobywano łupki łyszczykowe, z których to pozyskiwano piryt. 

Jest to największe jeziorko –  ma około 430 metrów długości i 110 metrów szerokości.

Swój zadziwiający, głęboko –  purpurowy kolor zawdzięcza zawartością kwasu siarkowego, właściwie całe jest roztworem tego kwasu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przypadkiem do żadnego z jeziorek nie wskakiwać. 

Purpurowe jeziorko otaczają oryginalne i tajemnicze formacje skalne i skarpy pokryte przesiąkniętym siarką piaskiem. 

Jezioro leży na wysokości 560 m n.p.m. 

Mapa: 

 

3. Jeziorko błękitne

Zwane też lazurowym –  powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój głęboko błękitny kolor zawdzięcza zawartym w wodzie oraz na ścianach wyrobiska związkom miedzi.

W przeciwieństwie do Purpurowego Jeziorka nie posiada charakterystycznego siarkowego zapachu, a jego woda jest niemal przeźroczysta –  choć to, jak i odcień koloru zależny jest od warunków pogodowych. 

Mierzy około 150 metrów długości, a w najszerszym miejscu jego średnica wynosi około 50 metrów. Jest również najgłębszym zbiornikiem w zespole Kolorowych Jeziorek – lej powstały z wyrobiska ma około 20 metrów głębokości. 

Jeziorko położone jest na wysokości 635 m n.p.m. 

Mapa: 

 

4. Jeziorko zielone

Jest to właściwie staw –  mieściło się tutaj niegdyś wyrobisko „Gustaw”. To najmniejsze jeziorko w całym kompleksie, ponadto najtrudniej je zobaczyć. 

Zwane również Czarnym Jeziorkiem ze względu na swój mocno grafitowy kolor jest niezwykle trudne do zaobserwowania, właściwie ostatni raz można było je zobaczyć w pełnej okazałości w 1997 roku po powodzi zwanej Wielką Wodą.

Na codzień w tym miejscu można zaobserwować tylko głęboki lej. 

Jeziorko leży na wysokości 730 m n.p.m.

Mapa: 

W 2014 roku w ramach współpracy kilku podmiotów udało zrealizować się założony projekt i otworzyć ścieżkę edukacyjną „Kolorowe Jeziorka”. Wzdłuż ścieżki ustawiono tablice informacyjne, które opisują specyficzne ukształtowanie tamtejszych terenów oraz zjawiska przyrodnicze, będące jednocześnie atrakcją turystyczną Rudaw Śląskich.  

Ścieżka edukacyjna wiedzie wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego od Wieściszowic, przez Wielką Kopę do Rędzin. Na trasie postawiono 7 tablic informacyjnych, opisujących największe atrakcje przyrodnicze tego terenu, zawierają informacje m.in o historii tamtejszego górnictwa, o tym jak i po co powstały sztolnie i Kolorowe Jeziorka, a także ogólne ciekawostki, o tym, co jeszcze można zobaczyć na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. 

Jednak Rudawski Park Narodowy to nie tylko Kolorowe Jeziorka –  to również szlaki rowerowe i piesze, wycieczki i miejsca do odpoczynku. 

Rudawski Park Krajobrazowy –  udogodnienia dla turystów na terenie Kolorowych Jeziorek 

1.  Pole namiotowe 

W pobliżu jeziorek do dyspozycji turystów jest pole namiotowe oraz campingowe. Cena za namiot lub campera za dobę to 30 zł, na terenie pola jest toaleta i umywalka,  na miejsce jest dowożona woda w galonach, i jest tam możliwość podłączenia urządzeń elektrycznych.

Jest również specjalne miejsce dla motocyklistów, gdzie mogą bezpiecznie pozostawić swoje maszyny, specjalną odzież i kask. 

2. Przewodnik 

Jeśli chcecie podziwiać Kolorowe Jeziorka a przy tym dowiedzieć się o nich jak najwięcej polecamy wynająć specjalnie przeszkolonego przewodnika. 

Przewodnika można wynająć zarówno dla pojedynczych osób jak i mniejszych i większych grup, np. wycieczek szkolnych. 

3. Aktywne trasy

Dla bardziej aktywnych przygotowano w ofercie możliwość wynajęcia sprzętu do nordic walking oraz usługi instruktora PZN, dla grup oraz osób indywidualnych. 

Dla miłośników wycieczek rowerowych jest możliwość wynajęcia rowerów lub ich dowozu w dowolne miejsce na trasie. 

Teren Kolorowych Jeziorek jest również przyjazny czworonogom –  chociaż warto trzymać swoje zwierzęta na smyczy z dala od wody. 

4. Gastronomia 

W czasie zwiedzania trasy można zgłodnieć, wtedy z pomocą chętnie nadejdzie bistro położone tuż przy purpurowym jeziorku –  specjalizujące się w klasycznej kuchni polskiej –  zwłaszcza pierogach lepionych ponoć przez babcię. 

Na miejscu można również zjeść lody, napić sie herbaty czy piwa.

5. Pamiątki i zdjęcia

Na terenie Kolorowych Jeziorek możecie zakupić pamiątki –  magnesy, kubki, zawieszki do kluczy, ale i wyroby okolicznych rzemieślników. 

Ponadto na terenie jeziorek można zorganizować sesję ślubną.

6. Parkingi

Przy wjeździe na teren Kolorowych Jeziorek na turystów czeka aż 5 monitorowanych parkingów –  trzy z nich sa położone przed samym wejściem na teren Jeziorek, natomiast dwa kolejne nieco niżej. 

7. Strefa wypoczynku 

Przy głównym parkingu czeka na turystów również strefa wypoczynku –  boisko do siatkówki i badmintona, stoiska do grilowania, plac zabaw, huśtawki, toalety i  umywalka.

Dla najmłodszych w strefie wypoczynku w weekendy organizowane są przejażdżki na kucykach. 

Kolorowe Jeziorka –  co? Jak? Gdzie? Atrakcje i udogodnienia dla turystów

Kolorowe Jeziorka położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym to jeden z największych ewenementów przyrodniczych w europie, do tego jest położony niedaleko Wrocławia. 

Zachęcamy zatem do wyrwania się z miasta, chociaż na jeden dzień. A może nawet na weekend po namiotem? Bez względu na jak długo, zdecydowanie warto wybrać się do tego magicznego miejsca, udać się na wycieczką przyjemnym zielonym szlakiem i poznać trochę krajobraz Ziemi Kamiennogórskiej. 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Weekend we Wrocławiu – lista wydarzeń wartych uwagi [02.06 – 04.06]

Wracamy z listą najciekawszych wydarzeń z Wrocławia na ten Weekend – Wrocław to jedno z na…