Strona główna Architektura i miejsca Powstańców Śląskich – prestiżowa arteria Wrocławia [HISTORIA, ZABUDOWA]

Powstańców Śląskich – prestiżowa arteria Wrocławia [HISTORIA, ZABUDOWA]

Ulica Powstańców Śląskich to główna arteria wylotowa z Wrocławia na południe. Łączy się z ulicą Świdnicką na wysokości wiaduktu kolejowego, stanowiąc jej naturalne przedłużenie. Mniej więcej w połowie ulicy Powstańców Śląskich znajduje się okrągły plac Powstańców Śląskich, od którego promieniście odchodzą ulice Sudecka, Zaporoska, Kamienna oraz Pretficza. 

Historia ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu

Ulica Powstańców Śląskich do połowy XIX wieku nosiła nazwę Kleinburger Chaussee, czyli Szosa do Kleinburg. W 1868 roku drodze nadano status ulicy, co zostało potwierdzone nową nazwą – Kleinburger Strasse. W tamtym czasie była ona znacznie krótsza, kończyła się bowiem na wysokości obecnej ulicy Hallera i Wiśniowej, w miejscu, w którym przebiegała granica ówczesnego Wrocławia. W związku z aneksją terenów przylegających do miasta od południa, Kleinburger Strasse została przedłużona aż do skrzyżowania z dzisiejszą ulicą Krzycką, zaprojektowano również okrągły plac na jej trasie wraz z promieniście odchodzącymi od niego ulicami. W 1877 roku ulica zmieniła nazwę na Kaiser Wilhelm Strasse, a 20 kwietnia 1938 roku, w urodziny Adolfa Hitlera, została ponownie przemianowana, tym razem na Strasse der SA, dla upamiętnienia bojówek SA. 

Plac Powstańców Śląskich

Projekt okrągłego, pokrytego zielenią placu na trasie Powstańców Śląskich, znanego dziś jako Plac Powstańców Śląskich, został wykonany w 1880 roku przez Ferdinanda Alexandra Kaumanna i Augusta Hoffmana. Projekt zrealizowano kilkanaście lat później, w trakcie wcielania w życie założeń urbanistycznych dla Kaiser-Wilhelm-Viertel, czyli Dzielnicy Cesarza Wilhelma.

Pierwotnie poprowadzone przez plac linie tramwajowe poruszały się po jego obwodzie, dopiero w latach trzydziestych XX wieku zdecydowano, by przecinały one plac w poprzek, jak to ma miejsce do dzisiaj. Plac Powstańców Śląskich znany jest wśród mieszkańców Wrocławia pod potoczną nazwą „Rondo”. Wiele z porastających go lip zostało posadzonych jeszcze przed II wojną światową i przetrwało do naszych czasów mimo zniszczeń, jakich doświadczyło miasto. 

Dzisiejsza ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu w latach 20-tych. Źródło: https://fotopolska.eu/288,foto.html?o=u149842

Zabudowa ulicy Powstańców Śląskich 

Z uwagi na reprezentacyjny charakter ulicy, powstające przy niej budynki należały do najbogatszych mieszkańców miasta – lekarzy, adwokatów czy też urzędników królewskich – lub do instytucji publicznych. 

Rezydencja Schoellerów

W 1906 roku według projektu Felixa Henry’ego wykonana została rezydencja rodziny Schoellerów, znanych wrocławskich przemysłowców, w latach 1948-1993 będąca siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Budynek od 2010 roku mieści pięciogwiazdkowy Hotel Platinum Palace. 

Budynek Wyższego Urzędu Górniczego

W 1911 roku przy ówczesnej Kaiser Wilhelm Strasse, zgodnie z projektem Karla Löwe’a oraz Wolfganga Schierera, wybudowany został budynek Wyższego Urzędu Górniczego, dzisiaj będący siedzibą Zakładu Energetycznego. 

Gmach Dyrekcji Okręgu Pocztowego

W 1916 roku przy dzisiejszej ulicy Powstańców Śląskich powstał gmach Dyrekcji Okręgu Pocztowego. Budynek, który także po wojnie pełnił tę samą funkcję, a obecnie został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela, Orange Polska. 

SONY DSC

Powstańców Śląskich po II wojnie światowej

Budynki znajdujące się na odcinku ulicy Powstańców Śląskich między ulicą Świdnicką a placem Powstańców Śląskich zostały prawie całkowicie zniszczone w 1945 roku, podczas ataku Armii Czerwonej na Festung Breslau. Działań wojennych nie przetrwały też zabudowania wzdłuż odchodzących od ulicy przecznic, w efekcie czego w tkance miejskiej pojawiła się wyrwa o powierzchni około kilometra kwadratowego, którą zaczęto ponownie zabudowywać dopiero w latach 60. i 70. XX wieku, stawiając popularne w tamtym okresie bloki z wielkiej płyty. Duże połacie ziemi wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich pozostawały puste aż do drugiej dekady XXI wieku, gdy zdecydowano się na budowę osiedla mieszkaniowego oraz kompleksów biurowych. Mimo niewątpliwego rozwoju inwestycji w tym rejonie Wrocławia, przy dawnej Kaiser Wilhelm Strasse wciąż znajdują się działki na sprzedaż. 

Charakterystyczne punkty przy ulicy Powstańców Śląskich

Przy ulicy Powstańców Śląskich znajduje się kilka charakterystycznych punktów, znanych każdemu mieszkańcowi Wrocławia. 

Centrum Handlowe Arkady Wrocławskie

Arkady Wrocławskie są kompleksem handlowo-biurowo-usługowym, w którym znajduje się multipleks OH Kino oraz wielopoziomowy parking dla samochodów. Projekt centrum został wykonany przez wrocławską pracownię architektoniczną AP Szczepanik. Jego realizację rozpoczęto w 2005 roku, a zakończono wraz z oddaniem obiektu do użytku 28 kwietnia 2007 roku. 

Hotel Wrocław

Hotel Wrocław wybudowany został pod koniec lat 70. XX wieku. W momencie oddania do eksploatacji w roku 1980 był najnowocześniejszym hotelem w mieście. Znajdowały się w nim restauracja, bary, sklepy, punkty usługowe, basen kąpielowy, solarium oraz sauna. Hotel Wrocław przez lata stanowił istotny punkt na mapie miasta – do 2 lipca 2017 roku przystanki tramwajowe i nocnych linii autobusowych, znajdujące się na ulicy Powstańców Śląskich na wysokości hotelu, nosiły nazwę „Hotel Wrocław”. Oznaczenie przystanków ostatecznie zmieniono z uwagi na zmianę zarządcy budynku i jego podział pomiędzy hotel Ibis, który zajmuje piętra od 1 do 4, oraz Novotel, zajmujący piętra od 5 do 11. 

Galeriowiec 

Niezwykle charakterystycznym budynkiem znajdującym się przy ulicy Powstańców Śląskich jest oddany do użytku w 1991 roku galeriowiec, wykonany według projektu Juliana Łowińskiego i inspirowany wyglądem pasażerskiego liniowca. 

Sky Tower 

Sky Tower to najwyższy budynek we Wrocławiu i czwarty najwyższy budynek w Polsce, który wraz z dwoma innymi stanowi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Został wybudowany w 2012 roku w miejscu rozebranego Poltegoru – zbudowanego w 1982 roku technologią monolityczną biurowca, będącego w tamtym czasie najwyższym budynkiem w mieście.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …