Strona główna Aktualności 4 tysiące dla Przedmieścia Świdnickiego. Rusza ostatnia szansa na udział we Wrocławskiej Akademii Lokalnych Liderów

4 tysiące dla Przedmieścia Świdnickiego. Rusza ostatnia szansa na udział we Wrocławskiej Akademii Lokalnych Liderów

Liderzy z Kozanowa

Na aktywnych mieszkańców i mieszkanki Przedmieścia Świdnickiego czeka 4 tysięcy złotych. To inicjatywa wrocławskiej organizacji, Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej TuRazem, która w ramach Wrocławskiej Akademii Lokalnych Liderów wzmacnia kompetencje liderskie i daje szansę na zrealizowanie (czasami pierwszego) projektu dla swojego osiedla.

Już ponad 100 aktywnych osób z 12 osiedli we Wrocławiu ukończyło szkolenia w ramach akademii i skorzystało z szansy na zrobienie czegoś dobrego i ważnego dla swojego otoczenia i sąsiadów. A potrzeby osiedli są bardzo różnorodne: od ławeczek sąsiedzkich, poprzez murale, koncerty, spacery, ogrody społeczne po klub gier planszowych. Najważniejsze jednak, że to mieszkańcy i mieszkanki samodzielnie przygotowują, projektują i wdrażają własną inicjatywę.

Po roku działania Akademii widać konkretne efekty. To fantastyczne, że uczestnicy mogą zobaczyć, jak ich pomysły działają w praktyce. Projektowanie społeczne otwiera szerszy kontekst i zachęca do dialogu z mieszkańcami. To inspiruje kreatywność i uczy rozwiązywania problemów. Poza tym, tworzenie projektów daje satysfakcję, ponieważ przekłada się na rzeczywiste zmiany w społeczności – dodaje Edyta Grabowska, prezeska Stowarzyszenia.

Grupy liderów i liderek są bardzo różnorodne – pod kątem doświadczeń w działaniach osiedlowych, jak i wieku. Różne jest zatem spojrzenie na problemy osiedlowe. Zdarza się, że w trakcie zajęć toczą się burzliwe dyskusje, a wybór projektu nie zawsze jest prosty. Nauka znalezienia kompromisu to dodatkowa umiejętność dla przyszłych liderów i liderek podczas budowania projektów, przy ograniczonych zasobach.

Zajęcia prowadzą eksperci i ekspertki, którzy na co dzień pracują przy projektach społecznych. Udział w Akademii to wyjątkowa okazja na skorzystanie z ich wiedzy i ogromnego doświadczenia. Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się m.in. twórcy wrocławskiego portalu informacyjnego, dyrektorka programowa Festiwalu MIASTOmovie Scrum, autorka podręcznika „Zajęcia artystyczne – zajęcia copywritingu” oraz wieloletni badacz problematyki rozwoju lokalnego i partycypacji społecznej. Cykl spotkań obejmuje 60h praktycznych warsztatów, na koniec których
otrzymać można certyfikat oraz 4 tysiące złotych na realizację projektu.

Aby zgłosić swój udział w projekcie wystarczy wypełnić prosty formularz znajdujący się na stronie projektu: wall.turazem.pl

Formularz można również wypełnić stacjonarnie w Centrum Aktywności Lokalnej – PrzedPokój H13, znajdującym się przy ul. Hercena 13. Zajęcia odbywają się w weekendy. Rozpoczną się 16.09. i potrwają do końca października. Udział w Akademii jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona do 15. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 10.09.2023.

Projekt WALL realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG. Partnerem projektu zostały SCAL Wroclaw – Sieć Centrów Aktywności Lokalnych oraz grupa Liderzy z Przedmieścia.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Aglomeracyjna rewolucja staje się faktem

Wrocław to dziś 893 tysiące mieszkańców. Ale z miasta korzysta około 1,2 mln ludzi dzienni…