Strona główna Kultura 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

plakat

Już w czwartek, 7 września, rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Potrwa do 17 września i obejmie koncerty nie tylko we Wrocławiu, ale i w wybranych miastach Dolnego Śląska: Legnicy, Bolesławcu, Kłodzku, Nowogrodźcu, Głogowie i w Nysie.

Zainspirowany oratorium „Pory roku” Haydna Giovani Antoninidyrektor artystyczny Festiwalu Wratislavia Cantans – zaproponował w tym roku myśl przewodnią „Matka natura”, która w dużej mierze ustrukturyzowana ofertę programową 58. edycji Festiwalu. Nie jest to jednak program dydaktyczny – raczej zwrócenie uwagi na pewne aspekty w relacjach: człowiek – muzyka – natura – Kosmos.

Same „Pory roku” Josepha Haydna (9.09) to przykład oczywisty, jak również „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego, czy też bardzo idealistyczne spojrzenie na przyrodę w „Symfonii Pastoralnej” Ludwiga van Beethovena (dzieła inaugurujące – 7.09). Tych związków można się też dopatrzeć w programie koncertu pt. „Pory dnia”, którego tytuł bezpośrednio odwołuje się do jednego z utworów Georga Philippa Telemanna – bohatera monograficznego wieczoru 14.09. Obiecująco zapowiada się także koncert „Pieśni natury” (15.09) z udziałem Estonian Philharmonic Chamber Choir pod dyrekcją Tõnu Kaljuste z ciekawą twórczością estońskich kompozytorów, w tym jednego z najbardziej cenionych – Veljo Tormisa.

Estonian Philharmonic Chamber Choir
Estonian Philharmonic Chamber Choir

Zespołem, do którego udziału na Festiwalu już zdążyliśmy się przyzwyczaić, jest Il Giardino Armonico kierowane przez Anoniniego. Muzycy wystąpią w tym roku dwukrotnie, prezentując wspomniane Haydnowskie „Pory roku” (9.09) i program zatytułowany „Stabat Mater” (16.06), którego zwieńczeniem będzie właśnie to arcydzieło G.P. Pergolesego. Nie zabraknie też Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, która pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka i z udziałem m.in. wybitnego kontratenora Andreasa Scholla (po raz pierwszy był na Wratislavii Cantans w 1994 roku), w finałowym koncercie (17.09) przedstawi utwory Johanna Sebastiana Bacha i Jeana-Féry Rebela – francuskiego skrzypka i kompozytora barokowego.

IlGiardinoArmonico
IlGiardinoArmonico

Miłośnikom sztuki organowej można polecić wieczór z udziałem Wayne’a Marshalla, który na organach w Sali Głównej NFM (16.09) przedstawi atrakcyjny program z własnymi improwizacjami i francuską twórczością Charlesa-Marie Widora i Oliviera Messiaena. Jedną z tradycji Wratislavii Cantans są koncerty muzyków biorących udział w Kursie Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej. W tym roku odbędzie po raz 47. Uczestnicy kursu wystąpią 9.09 o g. 16.00 w wczesnobarokowych antologii Ghirlanda di fioretti musicali i zbioru Musica boscareccia Johanna Hermanna Scheina. Towarzyszyć im będzie Marcin Szelest – organista i ceniony znawca muzyki dawnej.

Interesująco zapowiada się też wieczór 8.09, pod którego tytułem „Szaleństwa miłości” (8.09), kryje się  dawna muzyka hiszpańska w wykonaniu Accademii del Piacere, ale – niestety – bilety zostały już wyprzedane. Warto jednak pamiętać, że niektóre programy powtarzają się w miastach dolnośląskich. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie Narodowego Forum Muzyki https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/wratislavia-cantans.

Izabella Starzec

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian

Odpowiedzialne zarządzanie odpadami jest jednym z fundamentów troski o ochronę środowiska …