Strona główna Biznes i inwestycje Czyste Powietrze – bądź ekologiczny i skorzystaj z dofinansowania dla swojego domu we Wrocławiu

Czyste Powietrze – bądź ekologiczny i skorzystaj z dofinansowania dla swojego domu we Wrocławiu

0
0
667
ekologia

Czyste Powietrze to program umożliwiający termomodernizację domu w szerokim zakresie. Możliwość pozyskania wysokich kwot dotacji oraz pożyczek na wyjątkowo preferencyjnych warunkach sprawia, że regularnie wzrasta liczba osób zainteresowanych projektem i biorących w nich udział. Jakie są najważniejsze warunki uzyskania dofinansowania we Wrocławiu? Co obejmuje dofinansowanie? Do kiedy można składać wnioski?

Najważniejsze warunki programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze ma na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń. W programie mogą wziąć udział osoby, które chcą wymienić stare piece oraz kotły bądź przeprowadzić termomodernizacje budynków jednorodzinnych.

Konieczne jest złożenie stosownego wniosku i zgodność danych w nim zawartych ze stanem faktycznym. Wszelkie zakupione w ramach przeprowadzania termomodernizacji domu produkty muszą być odpowiednio udokumentowane na fakturach i spełniać wymogi określone dokładniej w regulaminie.

O udział w programie ubiegać się może każdy, przy czym wysokość dofinansowania zależna jest od osiąganych dochodów. Największe dofinansowanie, wynoszące 90% wszystkich poniesionych kosztów uzyskają ci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł.

Pomoc finansową można uzyskać zarówno w formie dotacji, jak i korzystnej pożyczki uzupełniającej koszt przedsięwzięcia. Czyli, jeśli według wyliczeń masz szansę na 90% dofinansowania, wysokość udzielonej pożyczki nie może przekroczyć 10% wymaganej kwoty.

ekologiczny dom

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze uzyskać można między innymi na:

 • Audyt energetyczny, poprzedzający realizację przedsięwzięcia (do 1000 zł)
 • Pompy ciepła, odbierające ciepło z gruntu lub wody (45 000 zł/ zestaw)
 • Ekspertyzę ornitologiczną (do 500 zł)
 • Wymianę starych kotłów i zakup oraz montaż nowych źródeł ciepła, spełniających aktualne wymagania:
  • Węzeł cieplny (10 000 zł/zestaw)
  • Kotły na biomasę z systemem odprowadzania spalin (20 000 zł/ zestaw)
  • Kotły na węgiel z systemem odprowadzania spalin (10 000 zł/ zestaw)
  • System ogrzewania elektrycznego (10 000 zł/zestaw)
  • Kotły kondensacyjne gazowe, olejowe (15 000 zł/ zestaw)
 • Stolarkę okienną i wymianę drzwi (700 zł/m2 – okna, 2000 zł/m2 – drzwi)
 • Ocieplenie budynku (150 zł/m2)
 • Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła (10 000 zł/ zestaw)
 • Montaż lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (10 000 zł)
 • Montaż instalacji fotowoltaicznej

Uwaga: pozyskiwanie środków na finansowanie instalacji fotowoltaicznej wygląda nieco inaczej, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych instalacji, fotowoltaikę można sfinansować jedynie w formie pożyczki. Pożyczka ta może pokryć nawet 100% kosztów kwalifikowanych, lecz nie może być udzielona na dłużej niż 180 miesięcy.

Maksymalny koszt kwalifikowany do zakupu i montażu kolektorów słonecznych to 8 tys. zł, a jeśli chodzi o domową instalację (oprócz kosztów ponoszonych przez operatora sieci dystrybucyjnej), maksymalny koszt wynosi 30 tys. zł. Największy koszt kwalifikowany za 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wynosi 6 tys. zł.

instalacja fotowoltaiczna w domu

Czyste Powietrze –  zasady składania wniosku

Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym. Przyjmowane będą w siedzibach WFOŚiGW, właściwych dla adresu budynku poddawanego termomodernizacji. Dokumenty wysyłamy pocztą i przez Internet. Terminy składania i rozpatrywania zamieszczane są na stronach WFOŚiGW.

Złożenie wniosku wymaga założenia konta na portalu Beneficjenta. Jeśli skorzystasz dodatkowo z profilu ePUAP, omija Cię wówczas konieczność składania dokumentacji w formie papierowej. Wniosek w formie elektronicznej jest dokumentem interaktywnym, który na bieżąco dokonuje obliczeń i sprawdza poprawność wypełnienia.

Do kiedy można składać wnioski?

Czas na składanie wniosków przewidziany jest do 31.12.2027 roku. Z kolei zakończenie wszelkich prac objętych projektem przewidziane jest na 30.06.2029 roku. Dzieje się tak dlatego, że wraz z zawarciem umowy o dofinansowanie beneficjenci mają 2 lata na zakończenie wszelkich prac objętych projektem. W okresie trzech lat od zakończenia prac możliwe jest przeprowadzenie kontroli w zakresie trwałości inwestycji.

Program Czyste Powietrze to duża szansa na zmniejszenie poziomu emisji zanieczyszczeń, dzięki wprowadzeniu do użytkowania urządzeń wysokiej jakości o zmniejszonej szkodliwości dla środowiska.

https://fotowoltaika.innex.pl/ – artykuł powstał dzięki współpracy z wrocławską firmą Innex, która tworzy systemy fotowoltaiczne.

Ostatnia edycja 12 lutego 2020

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Biznes i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Wystartowała VI edycja KUŹNI PROJEKTÓW – najciekawsze inicjatywy kulturalne

Kuźnia Projektów to konkurs na najciekawsze inicjatywy kulturalne realizowane dla mieszkań…