Strona główna Aktualności Escapetruck – projekt edukacyjny o horrorze ofiar handlu ludźmi w weekend we Wrocławiu

Escapetruck – projekt edukacyjny o horrorze ofiar handlu ludźmi w weekend we Wrocławiu

Na problem handlu ludźmi w Europie zwraca uwagę innowacyjna kampania edukacyjna Escapetruck przygotowana przez holenderskiej Fundacji Reshape. W kontenerze, który stanął przy Centrum Historii Zajezdnia, w formie escape roomu, można zmierzyć się z szokującymi przeżyciami i doświadczeniami ofiar handlu ludźmi.

W trakcie 15 minut sześciu uczestników gry musi wydostać się z kontenera, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy jest pomoc wirtualnej ofierze handlu ludźmi w wydostaniu się z niesłychanie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Jak twierdzą uczestnicy gry, to szokujące doświadczenie jest wzmocnione nieprzyjemnymi dźwiękami i zapachami. Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Wszystko to sprawia, że uczestnicy czują się jak w potrzasku.

Szok jest tym większy, że wszystko oparte jest na prawdziwych historiach kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi w Polsce, a którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb.

Obecny na inauguracji projektu we Wrocławiu Taco Stoppels, zastępca szefa Misji Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce stwierdził: Liczby są porażające. Każda z tych liczb to konkretna osoba, która stała się ofiarą tego przerażającego procederu. Nasza inicjatywa, choć jest jednym z wielu narzędzi w tej walce, ma na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości. Uważamy, że edukacja jest kluczem do rozwiązania tego problemu.

Reprezentujący samorząd miejski Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, zauważył, iż prawie 100 osób, które w zeszłym roku padło w Polsce ofiarą handlu ludźmi (na niemal 300), to Polacy. Większość to ofiary pracy przymusowej. Urząd Miejski Wrocławia aktywnie przeciwdziała takim praktykom, ściśle współpracując z policją i organizacjami pozarządowymi, a także prowadząc działalność edukacyjną w tym zakresie i wspomagając finansowo policję we Wrocławiu.

Prawie 100 osób, które w zeszłym roku padło w Polsce ofiarą handlu ludźmi.

– Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia

Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, wskazując na miejsce, w którym we Wrocławiu stanął escapetruck, zauważył, iż strajkujący w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej w 1980 roku, gdzie teraz mieści się Centrum Historii Zajezdnia, sprzeciwiali się przemocy i wykorzystywaniu innych. Ta ich solidarność z najsłabszymi jest elementem edukacji, która jest prowadzona w Centrum Historii Zajezdnia.

Bardzo cieszymy się, że możemy tak nowoczesne narzędzie edukacyjne gościć w Centrum Historii Zajezdnia. My też pracujemy nad nowoczesnymi sposobami opowiadania o wydarzeniach z przeszłości i o ważnych problemach teraźniejszości. I bardzo dziękuję naszym partnerom z Holandii, z Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie, z  Uniwersytetu Wrocławskiego, z policji, że zaproponowali nam ukazanie tego nowoczesnego środka edukacyjnego właśnie w Centrum Historii Zajezdnia.

– dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia

Przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Jacek Przygodzki i prof. Bartłomiej Krzan naświetlili problem handlu ludźmi z perspektywy działającego na Uniwersytecie Wrocławskim Centrum Badań nad Handlem Ludźmi.

Podinspektor Paweł Adamczak, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Dariusza Wesołowskiego, zwrócił uwagę, iż tematyka handlu ludźmi dotyka obywateli Polski i Europy tu i teraz.

W polskim prawie handel ludźmi jest skodyfikowany jako zbrodnia i zagrożony jest karą do 20 lat pozbawienia wolności.

– Podinspektor Paweł Adamczak, naczelnik Wydziału Prewencji

Warto sobie uświadomić, że problem handlu ludźmi jest obecny bardzo blisko nas – 59% jego ofiar w Europie stanowią obywatele Unii Europejskiej. Dotyczy to także Polek i Polaków – niemal codziennie trafiają do pracy przymusowej, głównie w Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zjawisko cały czas się nasila, o czym powinni pamiętać wszyscy planujący pracę za granicą.

Obecni na miejscu policjanci będą udzielać informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz skutków handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.

Zapraszamy na plac przed Centrum Historii Zajezdnia w piątek, sobotę i niedzielę (27–29 października) w godz. 10:00–18:00 (w niedzielę do 14:00).

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Zadbaj o formę i poznaj przepisy na zdrowe smoothie

Centrum Handlowe Auchan Bielany zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Akademia 40+”, dzię…