Strona główna Porady Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Zwykle dopiero gdy zdarzy się wypadek, ubezpieczony przekonuje się, że wykupienie polisy na życie było naprawdę trafioną decyzją. To wtedy odszkodowanie od ubezpieczyciela okazuje się czasami jednym kołem ratunkowym. Co jednak należy zrobić, aby firma ubezpieczeniowa wypłaciła je zgodnie z umową? Oto, co jest potrzebne po wypadku, by odszkodowanie pojawiło się na koncie poszkodowanego.

Czym jest uszczerbek na zdrowiu?

Każda firma ubezpieczeniowa może mieć nieco inną definicję tego, czym jest uszczerbek na zdrowiu. Jego definicja zawsze znajduje się w OWU, czyli w ogólnych warunkach umowy.

Jednak niezależnie od ubezpieczyciela taki uszczerbek:

  • nie jest spowodowany chorobą ani pogorszeniem się stanu zdrowia – tzn. nie będzie to np. utrata słuchu czy wzroku w wyniku postępującego schorzenia;
  • jest skutkiem nieszczęśliwego wypadku – oznacza to, że złamanie nogi czy nosa było spowodowane sytuacją losową. Do takiego wypadku nie może umyślnie przyczynić się sam poszkodowany – można by to wtedy było uznać za próbę wyłudzenia odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile odszkodowania dostaniesz od ubezpieczyciela za uszczerbek na zdrowiu?

Zasady są proste:

  • im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym wyższego odszkodowania można się spodziewać;
  • im poważniejszy będzie uraz, tym od ubezpieczyciela otrzymasz więcej pieniędzy.

Pamiętaj jednak, że polisa z wysoką sumą ubezpieczenia będzie kosztować więcej niż ta z niższą. Dlatego należy samemu przemyśleć, jakie wsparcie finansowe będzie ci potrzebne, gdy np. złamiesz rękę.

To, ile otrzymasz od ubezpieczyciela za konkretny uraz, jest ściśle określone w warunkach umowy. Nie ma tam jednak wskazanej konkretnej kwoty, a wysokość odszkodowania jest wyrażona w procentach. Na tej podstawie i biorąc pod uwagę sumę ubezpieczenia, można obliczyć, ile pieniędzy zapłaci ci firma ubezpieczeniowa, gdy doznasz np. wstrząśnienia mózgu czy kiedy w wyniku wypadku stracisz zęby.

Za złamanie nosa możesz otrzymać odszkodowanie w wysokości kilku procent całkowitej kwoty, na którą się ubezpieczasz. Natomiast jeżeli połamiesz kości śródstopia, to ubezpieczyciel wypłaci ci nawet do ok. 20% sumy ubezpieczenia.

Jak otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Procedura prowadząca do otrzymania odszkodowania po wypadku jest prosta. Dziś większość formalności można załatwić online – np. wysyłać skany dokumentów. Firmy ubezpieczeniowe dają możliwość poinformowania ich o zdarzeniu i wnioskowania o odszkodowanie także mailowo i telefonicznie.

Gdy zdarzy ci się nieszczęśliwy wypadek i ucierpi na tym twoje zdrowie, to przed skontaktowaniem się z ubezpieczycielem, przygotuj dokumenty. By otrzymać odszkodowanie, potrzebne ci będą numer polisy oraz:

  • dokument tożsamości;
  • dokument potwierdzający wypadek i doznany uszczerbek na zdrowiu – może to być wypis szpitalny, a także zaświadczenie lekarskie i notka policyjna.

Na wypłatę odszkodowania czeka się zwykle do 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Czas ten może wydłużyć się, jeżeli przesłana przez ciebie dokumentacja okaże się niekompletna. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wezwie do ich uzupełnienia.

Tutaj znajdziesz jeszcze więcej informacji, jak otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/jak-uzyskac-odszkodowanie-za-uraz-lub-uszczerbek-na-zdrowiu/200.html

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu i za…

Jeżeli starasz się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu i masz polisę na życie, to prawdopodobnie ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić ci pieniądze także z innych tytułów. W zależności od tego, jak brzmi treść twojej umowy ubezpieczenia, możesz gwarantować ci ona szerszy lub węższy zakres ochrony. Odszkodowanie może przysługiwać ci z tytułu:

  • hospitalizacji – ubezpieczyciel będzie wtedy zobowiązany wypłacić określoną kwotę za każdy dzień spędzony w szpitalu;
  • przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego;
  • czasowej lub trwałej niezdolności do pracy.

Ci, którzy zadbali o to, aby ich ubezpieczenie zapewniało kompleksowe wsparcie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu, mogą liczyć również na medyczny assistance. Obejmuje on m.in. opiekę nad dziećmi oraz zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji czy dowóz leków pod same drzwi. Taką polisę znajdziesz m.in. na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/.

Kto nie dostanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?

W umowie każdej polisy na życie znajduje się ustęp dotyczący wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są w nim opisane sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie będzie zobowiązana do wypłaty odszkodowania. Wyłączenie odpowiedzialności najczęściej dotyczy uszczerbku na zdrowie doznanego na skutek:

  • ryzykownego i nieodpowiedzialnego zachowania ubezpieczonego;
  • prowadzenia roweru lub innego pojazdu pod wpływem alkoholu;
  • złamania przepisów prawa i zasad BHP.

Aby dostać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczyciel musi wiedzieć, że rzeczywiście do niego doszło – pewność daje przedstawienie mu szczegółowej dokumentacji medycznej. Nie może też być wątpliwości co do tego, że złamana ręka, noga czy zwichnięty bark były dziełem przypadku. Dlatego jeśli zdarzy się wypadek i ucierpi twoje zdrowie, jak najszybciej skontaktuj się z ubezpieczycielem oraz skrupulatnie dopełnij wszystkich formalności.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …