Strona główna O Wrocławiu Wrocławskie krasnale Gdzie znajdziemy wrocławskie krasnale?

Gdzie znajdziemy wrocławskie krasnale?

0
0
2,774

Znane przez wszystkich wrocławskie krasnale, znajdują się w różnych częściach miasta. Najwięcej możemy ich znaleźć w centrum. Rynek jest miejscem, gdzie liczba krasnali jest dość duża. Na ulicy Świdnickiej znajdują się 2 krasnale Syzyfki – jeden z nich pcha, a drugi ciągnie kulę. Popularny jest również krasnal Więzień, siedzący za kratami na ulicy Więziennej. Popularne krasnale znajdują się również przy Bierhalle ‘Bawarka’, przy hotelu B&B ‘Bamboszek’ czy w Ogrodzie Botanicznym ‘Botanik’. Wiele krasnali umieszczonych jest także przy siedzibach wielu firm, np. krasnal Cermigiusz przy CERMAG Sp. z o. o. , krasnal Drukarz przy przedsiębiorstwie poligraficznym KEA oraz krasnoludki Eldżiki przy fabryce LG.

Pomniki krasnali znajdują się również przy niejednej szkole, przy Dworcu Głównym oraz przy galeriach handlowych. Restauracje, puby i inne punkty gastronomiczne także posiadają swoje krasnale. Warto wspomnieć, że setny krasnal  100matolog, znajduje się przy Wydziale Stomatologicznym Akademii Medycznej.  Krasnale więc, można powiedzieć, są związane z miejscami, w których się znajdują.

Niestety, czasami dochodzi do kradzieży lub zaginięcia pomników. W większej części, krasnale dość szybko wracają na swoje miejsce. Pomniki posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią przed kradzieżą czy uszkodzeniami różnego rodzaju.

Celem powstania krasnali jest promocja miasta. Jednak, pomniki odnoszą się do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas komunizmu. W ramach walki z tym systemem, na ścianach miasta (w Większości na ulicy Świdnickiej), zaczęły powstawać rysunki krasnali w pomarańczowych czapkach i z kwiatkiem w ręku. Dlatego dziś, dużo krasnali znajduje się właśnie w okolicy ul. Świdnickiej. Projekty te organizowała Pomarańczowa Alternatywa – organizacja, która działała w latach 80 XX wieku. Do dziś można zaobserwować rysunki powstałe w tamtym czasie.
Krasnale mają również rolę komercyjną i marketingową. Reklamują one niektóre firmy, wydarzenia miejskie czy historyczne. Dodatkowo, pomniki krasnali powstają także na podstawie książek i sztuk teatralnych. Każdy krasnal ma swoje znaczenie.

Krasnale wrocławskie i gry plenerowe z ich udziałem

Istnieją specjalne aplikacje na smarftony i Androidy, które polegają na odnalezieniu wszystkich krasnali wrocławskich. Jest to świetna atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla samych Wrocławian. Odbywają się również pomysłowe gry plenerowe, również służące poznaniu miejsc, w  jakich znajdują się pomniki krasnali oraz poznaniu ich historii. Turyści mogą dostać specjalnie zaprojektowane broszurki z mapą Wrocławia. Na mapach tych znajdują się zaznaczone pomniki krasnali. Dość często możemy zauważyć obcokrajowców, którzy robią sobie zdjęcia z krasnalami. Wydarzenia mające na celu zlokalizowanie wszystkich krasnali przez uczestników gry plenerowej, są nierzadko organizowane przez stowarzyszenia kulturalne lub grupy artystyczne.

Różne osoby zajmują się tworzeniem krasnali. Pracownie artystyczne czy rzeźbiarskie, od początku istnienia krasnali zajmują się projektowaniem coraz to nowszych i bardziej pomysłowych pomników.

Ostatnia edycja 4 września 2017

 • wroclawski krasnal

  Przegląd wrocławskich krasnali

  Każdy zwiedzający Wrocław, może natknąć się na mapy lub broszurki, na których będą znajdow…
Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • wroclawski krasnal

  Przegląd wrocławskich krasnali

  Każdy zwiedzający Wrocław, może natknąć się na mapy lub broszurki, na których będą znajdow…
 • krasnale wrocław

  Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

  Każdy mieszkaniec Wrocławia kojarzy zapewne większość krasnali wrocławskich, które porozmi…
Pokaż więcej w Wrocławskie krasnale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY WE WROCŁAWIU – ONLINE 30 – 31 stycznia 2021

Niezwykłe okoliczności, niezwykły termin, niezwykły upór organizatorów, niezwykłe koncerty…