Strona główna Porady Jak prokrastynacja wpływa na naszą pracę i jak z nią walczyć?

Jak prokrastynacja wpływa na naszą pracę i jak z nią walczyć?

Często odkładasz rzeczy na później i wydaje Ci się, że to oznaka lenistwa? Nie musisz oceniać siebie tak surowo. Prawdopodobnie zmagasz się z prokrastynacją, czyli odwlekaniem zadań do ostatniej chwili mimo negatywnych skutków takiej decyzji. Sprawdź, jak prokrastynacja wpływa na jakość pracy i jak sobie z nią radzić.

Jakie są przyczyny prokrastynacji?

Wiesz, że musisz wykonać swoją pracę, ale i tak odkładasz ją na później? To bywa frustrujące, kiedy znajdujesz inne zadania, które robisz „w zastępstwie”. Prokrastynacja ma różne przyczyny.

Jedną z nich są cechy osobowości – jeśli nadmiernie się przejmujesz i masz tendencję do wyolbrzymiania problemów, możesz odkładać pracę na później. To mechanizm, który broni Cię przed strachem przed porażką i negatywnymi emocjami, które się z nią wiążą.

Inną przyczyną prokrastynacji jest perfekcjonizm. Paradoksalnie perfekcjoniści odkładają w czasie czynności, które uważają za nieprzyjemne lub trudne. Uważasz, że zadanie powinno być wykonane na 100% albo wcale? Boisz się, że Twoja praca nie będzie perfekcyjna? Właśnie dlatego prokrastynujesz.

Kolejnym powodem odkładania rzeczy na później jest niska samoocena. Być może z różnych przyczyn myślisz, że nie masz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by coś zrobić, i dlatego odwlekasz zadanie w czasie. Problem z rozpoczęciem pracy nad konkretnym zadaniem często wynika też z problemów z koncentracją.

Dlaczego warto walczyć z prokrastynacją?

Prokrastynacja to tak naprawdę błędne koło. Jak to działa? Masz do wykonania projekt z konkretnym deadline’em. Nie zabierasz się za zadanie od razu, bo masz przecież dużo czasu.

Jednak im bliżej terminu, tym większe masz wyrzuty sumienia, a może nawet współpracownicy zaczynają dzielić się szczegółami ze swoich części projektu. Usprawiedliwiasz siebie, znajdujesz wymówki i zajęcia, które wydają się ważniejsze niż praca nad konkretnym zadaniem.

Na chwilę wyrzuty sumienia ustają, dopóki nie uświadamiasz sobie, że naprawdę musisz wykonać ten projekt. W efekcie pracujesz nad nim na ostatnią chwilę lub, co gorsza, wcale. Taki cykl działania powtarza się za każdym razem i po prostu rujnuje Twoją efektywność, niekorzystnie wpływa na samopoczucie i powoduje sporo stresu.

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na walkę z prokrastynacją.

Skuteczne sposoby, jak walczyć z prokrastynacją

Walka z prokrastynacją to trudny i prawdopodobnie długi proces, ale naprawdę warto postarać się o zmianę nawyków. Oto kilka skutecznych trików, jak unikać odkładania rzeczy na później:

  • podział zadania na mniejsze części – unikniesz poczucia przytłoczenia;
  • metoda pomodoro – pracuj 25 minut, zrób sobie 5 minut przerwy i znów pracuj 25 minut, a po 5-6 cyklach pracy odpocznij dłużej;
  • zmiana otoczenia – praca zdalna w domu jest wygodna, ale możesz się łatwo rozproszyć, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej przestrzeni biurowej. Jeśli jesteś z Wrocławia, coworking znajdziesz w Alei Bielany: https://www.alejabielany.pl/pl/cowork;
  • skupienie – zadbaj o odpowiednie warunki do pracy. Uporządkuj swoje stanowisko, włącz odpowiednią playlistę do koncentracji, zaparz sobie herbatę i zapal świeczkę – niech rozpoczęcie pracy będzie rytuałem, który nastroi Cię do działania;
  • nagrody – po wykonaniu zaplanowanych na dany dzień zadań zorganizuj sobie przyjemną nagrodę. Jeśli korzystasz z wrocławskiego coworkingu w Alei Bielany, możesz od razu po pracy iść na zakupy lub siłownię czy też skorzystać z oferty restauracyjnej centrum;
  • pomoc specjalisty – oprócz wdrażania nowych nawyków do swojego trybu pracy, możesz też sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Prokrastynacja często ma korzenie w relacjach z innymi ludźmi, dlatego warto dotrzeć do jej źródła, zrozumieć jej przyczyny i nauczyć się opiekować swoimi potrzebami.

Prokrastynacja jest problemem i może zaburzać rytm pracy, a także obniżać Twoją efektywność. Jeśli się z nią zmagasz, to nie oznacza, że jesteś leniem, czy że nie potrafisz wykonać powierzonych Ci zadań. Miej dla siebie dużo wyrozumiałości i znajdź swój sposób, jak walczyć z prokrastynacją.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …