Strona główna Aktualności Jak się zameldować we Wrocławiu?

Jak się zameldować we Wrocławiu?

0
1
1,116

Obowiązek meldunkowy dotyczy w dalszym ciągu każdą osobę z polskim obywatelstwem, przebywającą na terenie Polski. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli wracamy z zagranicy i nie mamy w Polsce meldunku, przenosimy się na okres tymczasowy do innego miasta (i mieszkamy tam dłużej niż 30 dni) lub całkowicie zmieniamy adres swojego zamieszkania, powinniśmy udać się do najbliższego urzędu gminy i złożyć wniosek o zmianę adresu zameldowania. Obecnie procedura ta jest jednak nieco łatwiejsza – od 2018 roku nie trzeba już pojawiać się fizycznie w urzędzie, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu i profilu zaufanego ePUAP. Jak zameldować się we Wrocławiu?

Obowiązek meldunkowy w Polsce

Choć adres zameldowania nie jest już wpisywany do dowodu osobistego i nie trzeba posługiwać się nim przy wypełnianiu niektórych dokumentów, sam obowiązek meldunkowy w Polsce w dalszym ciągu obowiązuje i każda osoba z polskim obywatelstwem przebywająca na terenie RP powinna zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Termin, w jakim należy dokonać meldunku to 30 dni od czasu przeniesienia się w nowe miejsce, zarówno jeśli będzie to pobyt czasowy, jak i stały.

Meldunku można dokonać dołączając do formularza dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, lub w przypadku wynajmu, dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu. Sam proces zameldowania nie obejmuje dodatkowego czasu oczekiwania na decyzję – meldunek wykonywany jest „od ręki”, bez opłat, a w przypadku dzieci następuje automatycznie przy wydawaniu aktu urodzenia w urzędzie stanu cywilnego.

E-meldunek – zamelduj się szybko we Wrocławiu przez Internet

Wypełnienie wniosku o meldunek w nowym miejscu zamieszkania stało się łatwiejsze od stycznia 2018 roku, kiedy to zaczęła obowiązywać ustawa pozwalająca na elektroniczne przesłanie odpowiedniego formularza. Aby móc zameldować się przez Internet wystarczy odwiedzić stronę www.obywatel.gov.pl, wybrać okienko „Meldunek”, a następnie wybrać opcję „Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące”. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o wybór pomiędzy złożeniem formularzu elektronicznego lub wydrukiem formularza papierowego, który można przygotować w domu i dostarczyć do urzędu w najbardziej wygodnym dla siebie czasie.  Jeśli wybieramy rejestrację internetową, strona przeniesie nas do panelu logowania do zaufanego profilu ePUAP, a dopiero później do faktycznego wypełniania stosownego druku.

Aby skorzystać z możliwości meldunku na pobyt stały lub czasowy przez Internet konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP albo podpisu elektronicznego. Profil ePUAP można założyć i zweryfikować za pomocą internetowego konta bankowego, co znacząco skraca całą procedurę meldunkową. Rejestracji profilu ePUAP można dokonać nawet na kilka minut przed rozpoczęciem wypełniania druku meldunkowego, potwierdzając swoje dane personalne podczas logowania się do usługi bankowości internetowej. Późniejsze logowania do systemu ePUAP (niezbędne także przy wypełnianiu rozliczenia podatku online czy wypełnianiu innych formularzy urzędowych) będą odbywały się przez konto bankowe.

Meldunek we Wrocławiu – online, czy w urzędzie?

Wygodnym rozwiązaniem w związku z wprowadzeniem internetowej obsługi meldunków we Wrocławiu jest nie tylko unikanie kolejek w urzędzie, ale też możliwość załatwienia wszystkich spraw związanych z obowiązkiem meldunkowym. Dzięki e-usłudze można zameldować się we Wrocławiu zarówno na pobyt stały, jak i czasowy, a także przemeldować się, wymeldować z pobytu stałego lub czasowego, zameldować w kraju jako cudzoziemiec, dopisać się do rejestru i spisu wyborców, a także zgłosić urodzenie dziecka. Urząd, do jakiego ma trafić wniosek zostanie wybrany automatycznie na podstawie podanego, nowego adresu zameldowania.

Ostatnia edycja 27 marca 2020

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Jak leczyć otyłość?

Czekolada, ciasta, pizza czy fast food są niebem dla naszego podniebienia, ale również mog…