Strona główna Porady Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – jaką terapię wybrać?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – jaką terapię wybrać?

wizyta u psychiatry

Liczba cierpiących na zaburzenia psychiczne rośnie lawinowo. Ponad dziesięć lat temu powstał specjalny, ogólnopolski projekt, który miał zapobiegać ich powstawaniu oraz promować zdrowie psychicznie. Wydaje się, że podejmowane próby poprawy sytuacji pozostają niewystarczające. Jedną z bardzo uciążliwych dolegliwości, na którą skarżą się pacjenci, są natrętne i obsesyjne myśli, odpowiedzialne za powstawanie stanów lękowych. Czy istnieje skuteczny sposób, aby się tego pozbyć?

Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Przede wszystkim należy podkreślić, że diagnozę stawia tylko wykwalifikowany personel medyczny, w postaci psychiatry oraz psychoterapeuty. Dostępne ogólne informacje na temat tej dolegliwości, które można znaleźć w Internecie, należy traktować tylko jako pomocnicze.

Nerwica natręctw, która jest drugą nazwą tego zaburzenia, może objawiać się w różnoraki sposób. Charakteryzuje się przede wszystkim mimowolnym i niekontrolowanym natłokiem myśli, które są niewygodne, wprawiają w lęk albo wywołują odczuwanie innych, przykrych stanów emocjonalnych. Wśród symptomów zaburzenia wymienia się natrętną niepewność, która może się objawiać w formie wielokrotnego sprawdzania czy zakręciło się kurek z wodą albo zamknęło drzwi.

Inne oznaki to irracjonalne, agresywne myśli, które pojawiają się niespodziewanie i nie są związane z treścią rozmowy z drugą osobą. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, szczególnie nie leczone, rozwijają się w konkretne stany lękowe. Przykładowo natrętna higiena rąk, pomimo że już kilkakrotnie się je umyło, może prowadzić do fobii przed wszelkim brudem i nieczystością.

Bardzo ważną kwestią przy diagnozowaniu tego typu schorzenia jest ustalenie skali nasilenia problemu oraz czy pacjent odczuwa rosnące napięcie i niepokój, kiedy danej czynności nie wykona. Nieleczona nerwica natręctw może przybrać również formę tików, a nawet depresji.

płacząca kobieta podczas wizyty u psychiatry

Czy leczenie psychoterapeutyczne jest skuteczne?

Z pewnością psychoterapeuta jest pierwszą osobą, do której powinien się udać cierpiący. Po dokładnym zebraniu wywiadu środowiskowego, możliwym zleceniu dodatkowych badań medycznych, jeśli diagnoza potwierdzi wystąpienie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zostanie ustalony plan dalszego leczenia.

Psychoterapia jest uważana za bardzo efektywną metodę leczenia. Przynajmniej 75% pacjentów przyznaje doznanie ulgi i deklaruję poprawę komfortu życia. Natomiast 25% pacjentów oświadcza, że zostało całkowicie wyleczonych. Jedną z form, którą uważa się za bardzo skuteczną, jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Praca pacjenta oraz psychoterapeuty polega przede wszystkim na zmianie nawyków myśleniowych oraz zachowania, które sprzyjają powstawaniu nerwicy natręctw.

Poznawcza strona terapii polega na ustaleniu bodźców oraz uświadomieniu ich występowania pacjentowi, które są odpowiedzialne za odczuwany stan i podejmowane obsesyjne czynności. Natomiast perspektywa behawioralna pozwala na nauczenie nowych sposobów reagowania na dany bodziec, tak aby przestał być obciążony niechcianym ładunkiem emocjonalnym i formą zachowania. Często terapia polega na ponownym przeżywaniu sytuacji, które doskwierają na co dzień, lecz pod czujnym okiem psychoterapeuty. Jak się przygotować do leczenia, aby było skuteczne?

Zgadzamy się z przychodnią PERSONA, która twierdzi, że w skutecznej psychoterapii najważniejsze jest podejście samego pacjenta. Wymaga przyjęcia postawy zaufania i szczerej otwartości wobec prowadzącego terapię. W zależności od skali nasilenia problemu, psychoterapeuta może skorzystać z pomocy psychiatry, w celu farmakologicznego wspomagania całego procesu leczenia. Nie zawsze dana osoba może odpowiadać i wzbudzać zaufanie pacjenta. Dlatego warto rozważyć wizytę nawet u kilku specjalistów, aby wybrać jednego, u którego odczuwa się największy komfort w czasie rozmowy.

Proces leczenia jest długotrwały, dlatego odpowiedni psychoterapeuta oraz systematyczna współpraca to kluczowe czynniki w celu pomyślnego zakończenia psychoterapii.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …