Strona główna Felietony Jaka jest rola modlitwy w rodzinie? Temat dla Wrocławian

Jaka jest rola modlitwy w rodzinie? Temat dla Wrocławian

Możliwość komentowania Jaka jest rola modlitwy w rodzinie? Temat dla Wrocławian została wyłączona
0
1,630
Duchowość rodziny a wiara

Duchowość, wiara, jej eksponowanie nie jest dzisiaj w modzie. Często powtarza się, że sprawa wiary jest sprawą wewnętrzną każdego człowieka i nie należy się z nią afiszować. Coraz częściej zapomina się o tym, że to chrześcijaństwo było obok antyku jedną z dwóch podstaw funkcjonowania Europy i kultury śródziemnomorskiej. Wydaje się, że jedynie rodzina jest ostoją wiara i jeśli dziecko tam właśnie jej nie pozna, żadna inna instytucja nie będzie w stanie jej zastąpić. Rodzina stoi na straży tradycji i wiary, dlatego tak istotne jest, by rodzice dbali o ten właśnie aspekt.

Jak postrzegane są relacje rodzinne obecnie?

We współczesnym świecie ludzie są coraz bardziej zagubieni. Tak jak zawsze zadają mnóstwo pytań, targają nimi wątpliwości, ale okazuje się, że nie mogą znaleźć na swoje pytania odpowiedzi. Pozbawieni wiary są zagubieni i czasami przerażani. Człowiek od wieku potrzebował pomocy. Trudno jest nam sobie radzić z otaczającym nas światem, którego nie rozumiemy i który często napawa nas lękiem. Wiara była zawsze potrzebna. Współczesnemu człowiekowi, uzbrojonemu w zdobycze cywilizacyjne wydaje się, że doskonale sobie sam poradzi. On taki mądry, odpowiedzialny, zdolny jest otwarty na wszelkie wyzwania. Tymczasem w kryzysowej sytuacji nie bardzo potrafi sobie poradzić. Wtedy ogromnym oparciem i ratunkiem jest rodzina. W rodzinie dużą rolę pełni modlitwa. Uważa się nawet, że duchowość rodziny wyraża się we wspólnej modlitwie. Niestety nie wszyscy na taką wspólna modlitwę są gotowi. Jeśli się już modlimy, to raczej czynimy to samodzielnie, pojedynczo. Wydaje się jednak, że taka wspólna modlitwa jest wielkim przykładem dla dzieci.

Pamiętajmy, że dzieci uczą się poprzez przykład, poprzez naśladowanie. Jeśli widzą modlących się rodziców, to czymś normalnym i oczywistym jest dla nich także modlitwa. Uważają to za rzecz naturalną. Takich okazji do wspólnej modlitwy jest dość dużo. Niestety nie potrafimy ich wykorzystać. A przecież czymś naturalnym powinna być wspólna codzienna modlitwa z dzieckiem przed snem. Modlić nie trzeba się zresztą samym i formułkami. Można po prostu samodzielnie rozmawiać z Bogiem. Jeśli interesuje Was ta tematyka z pewnością w księgarni znajdziecie coś dla siebie oraz Waszych bliskich.

Duchowość rodziny na czym polega

Dlaczego brak modlitwy wpływa na rodzinę?

W rodzinach, gdzie brak modlitwy, brak jest też przywiązania do rzeczy naprawdę ważnych. Zmienia się hierarchia ważności. Na pierwszym miejscu są dobra materialne. Oczywiście trudno wymagać od ludzi, by żyli w ascezie, ale nie może być i tak, że dobra rzeczowe są najważniejsze. One dają radość tylko na krótką metę. Jeśli naprawdę chcemy być szczęśliwi, powinniśmy sensu życia szukać w innych rejonach. Moc modlitwy rodzinnej jest ogromna. Zdawał sobie z tego sprawę papież Jan Paweł II, który do takiej wspólnotowej modlitwy nawiązywał. Zresztą uważał rodzinę za miejsce, gdzie rodzi się szacunek dla modlitwy, a przykład rodziców i starszego rodzeństwa powoduje, że młodsze dzieci uczą się na przykładach. Przecież nie ma piękniejszego przykładu, kiedy cała rodzina wieczorem razem się modli. Może ten obraz nie jest modny, ale najwyższa pora, by przestać się wstydzić rzeczy, które nas budują i sprawiają, że nasze życie ma głęboki sens.

Ostatnia edycja 30 marca 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Felietony
Komentarze zostały wyłączone.

Przeczytaj również

Magic and Style Sylwia Ziętara opinie – zadbaj o swoje wnętrze

Magic and Style jest to firma zajmująca się realizacją paneli naściennych. Aranżacja pomie…