Strona główna Aktualności Leśnicki Dzień Pamięci o Ofiarach pracy przymusowej w czasie II wojny światowej

Leśnicki Dzień Pamięci o Ofiarach pracy przymusowej w czasie II wojny światowej

Dzien_Pamieci_plakat_A3.cdr

We wtorek, 24 października 2023 roku o godz. 11.00 przy ulicy Trzmielowickiej we Wrocławiu-Leśnicy odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający m.in. więźniów mieszczącej się w czasie wojny na tym osiedlu filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz ofiary pracy przymusowej. W programie Leśnickiego Dnia Pamięci przewidziano także inne działania edukacyjne i popularyzatorskie.  

Okazały, blisko dwumetrowy pomnik, wykonany z granitowego bloku pochodzącego z kamieniołomu mieszczącego się na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, stanął przy ulicy Trzmielowickiej 28 na wrocławskim osiedlu Leśnica. Upamiętnia on więźniów AL Breslau-Lissa, czyli filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, która od 1942 roku mieściła się na terenie koszar wojskowych SS, obecnie zajmowanych przez 10. Brygadę Łączności (dawny 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia). Była to pierwsza z czterech wrocławskich filii KL Gross-Rosen, a jednocześnie pierwsza z sieci około stu podobozów utworzonych w czasie II wojny światowej i podległych KL Gross-Rosen. Granitowy obelisk upamiętnia ponadto robotników przymusowych wielu narodowości, w tym Polaków, oraz jeńców wojennych osadzonych w różnych miejscach na terenie obecnego osiedla Leśnica.

Wzniesienie pomnika to wspólna inicjatywa m.in. Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (prowadzącego Centrum Historii Zajezdnia), 10. Brygady Łączności, Rady Osiedla Leśnica, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W przedsięwzięcie zaangażowały się także: Ośrodek Postaw Twórczych Zamek, Muzeum Gross-Rosen, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę oraz Burmistrz Strzegomia.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyć będą m.in. działania edukacyjne i popularyzatorskie, które odbędą się w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek. Przewidziano także punkt, do którego będą mogły zgłosić się wszystkie osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami lub pamiątkami z potomnymi, poprzez przekazanie materiałów do zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia). W programie Leśnickiego Dnia Pamięci zaplanowano ponadto zwiedzanie Leśnicy z licencjonowanym przewodnikiem miejskim oraz wykład-prezentację na temat pracy przymusowej w Leśnicy i jej okolicach.

Wszystkie zajęcia i prezentacje odbędą się w języku polskim. Zapisy obowiązują wyłącznie na organizowane w OPT Zamek zajęcia, warsztaty i podchody historyczne. Na pozostałe wydarzenia – wstęp wolny!

Dzien_Pamieci_plakat_A3.cdr

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM    

11.00odsłonięcie pomnika upamiętniającego Polaków i więźniów innych narodowości osadzonych w AL Breslau-Lissa (filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen) oraz robotników przymusowych i jeńców wojennych wykorzystywanych przy budowie koszar wojskowych i innych pracach na terenie obecnego osiedla Leśnica w czasie II wojny światowej

Trzmielowicka 28, przy siedzibie jednostki wojskowej (10. Brygada Łączności)

 

12.00 (po zakończeniu uroczystości odsłonięcia pomnika) – Przez Leśnicę z historią w tle

(spacer z licencjonowanym przewodnikiem miejskim Michałem Karczmarkiem)

zbiórka przy nowo odsłoniętym pomniku ul. Trzmielowicka 28

 

10.00–13.00zajęcia, warsztaty i podchody historyczne dla uczniów szkół z terenu osiedla Leśnica

Ośrodek Postaw Twórczych ZAMEK, pl. Świętojański 1

więcej informacji i zapisy: projekt@zamek.wroclaw.pl

 

10.00–18.00Podziel się historią z Centrum Historii Zajezdnia

(mobilny punkt przyjmowania relacji, pamiątek i dokumentów) 

Ośrodek Postaw Twórczych ZAMEK, pl. Świętojański 1

 

18.00 Czy leśnicki bruk układali więźniowie? Praca przymusowa w czasie II wojny światowej w Leśnicy i okolicach (wykład z prezentacją Kamilli Jasińskiej)

Ośrodek Postaw Twórczych ZAMEK, pl. Świętojański 1.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Testy elektrycznego autobusu Mercedesa na liniach aglomeracyjnych

Testów elektryków ciąg dalszy. Tym razem możemy się przekonać jak na naszych drogach odnaj…