Strona główna Kultura Majowe rozkosze z pieśniami chóralnymi Johannesa Brahmsa

Majowe rozkosze z pieśniami chóralnymi Johannesa Brahmsa

Tydzień po 190. rocznicy urodzin Johannesa Brahmsa, czyli 14 maja, Wrocławscy Kameraliści Cantores Minores Wratislavienses zapraszają na monograficzny koncert poświęcony temu wybitnemu twórcy. Wieczór odbędzie się w Ratuszu o g. 19.00. Jak zwykle wstęp jest wolny.

Atrakcyjny program zatytułowany „Majowe rozkosze” prezentuje wybrane pieśni chóralne Brahmsa – kompozycje, które w pełni ukazują jego geniusz w operowaniu głosami ludzkimi. Brahms był niezwykłym melodystą, ogromnie wyczulonym na wokalność fraz. Jakże piękne są również tematy w różnych jego dziełach instrumentalnych – właśnie tak niezwykle naznaczone starannie wyprofilowaną kantyleną! Warto posłuchać dla przykładu pierwszego tematu z jego IV Symfonii e-moll, by przekonać się ile jest w nim śpiewności.

Brahms prowadził w Hamburgu Chór Żeński, dla którego też tworzył i odczuwał wielką radość ze współpracy. Dawał temu wyraz w liście do pewnej panny: „Czyste, srebrzyste dźwięki podobają mi się nadzwyczajnie; zwłaszcza w kościele kobiece głosy z organami brzmią wprost zachwycająco”. Z kolei w Wiedniu objął stanowiska dyrektora tamtejszej Singakademie, czyli mieszanego czterogłosowego chóru, z którym zdobywał kolejne doświadczenia, jako kompozytor i dyrygent.

Kompozytor znakomicie rozumiał istotę śpiewu, rolę oddechu i niuanse poszczególnych typów głosów. Miał też niebywałą intuicję i wrodzony talent do modelowania linii melodycznych. W bogactwie utworów z wykorzystaniem głosów mamy obok pieśni chóralnych także i wielkie formy, jak np. „Niemieckie requiem”, fantastyczne motety, czy pieśni solowe. Kompozytor należy do ścisłego grona twórców niemieckiej pieśni XIX stulecia, którzy nie mają sobie równych, a wśród nich są tak wybitne postaci jak: Franz Schubert, Robert Schumann i Hugo Wolf. Jak pisał Alfred Einstein „Brahms wciąż wypowiadał się w pieśni […], i nie ma takiego odcienia liryki w całej jej przebogatej skali, któremu nie dałby wyrazu”. Jego utwory świetnie się śpiewa i znakomicie słucha.

Poznamy więc na koncercie Brahmsa z jego umiłowaniem pieśni ludowych, z której to skarbnicy bardzo często korzystał i wielu innych przykładów mistrzowskich kompozycji chóralnych. W środkowej części koncertu odbędzie się też prelekcja dr Agnieszki Drożdżewskiej z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, podejmująca temat obecności Brahmsa we Wrocławiu.

Izabella Starzec

 „Majowe rozkosze”

Cantores Minores Wratislavienses
Piotr Karpeta – dyrygent
prelekcja dr Agnieszki Drożdżewskiej „Brahms we Wrocławiu”
Sala Wielka Ratusza, 14 maja 2023, niedziela, godz. 19.00

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Zamknięcie kawiarni Śródmiejska Cafe – biznes na sprzedaż

Śródmiejska Cafe zostanie niedługo zamknięta. Właściciele kończą kawową przygodę, ale kier…