Strona główna Kultura we Wrocławiu Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu

Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu

1
1
690

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez w Europie, odbywająca się każdego roku w ponad 140 miastach Europy i zbierająca zainteresowanie wszystkich wielbicieli kultury, sztuki i zazwyczaj niedostępnych dla szerszej publiczności perełek architektury. Idea samej imprezy jest niezwykle prosta – na jedną noc w roku swoje drzwi otwierają różnego rodzaju muzea, galerie, instytucje kulturalne czy zabytkowe obiekty lokalnej architektury, zapraszając do środka wszystkich zainteresowanych nimi entuzjastów kultury. Impreza pojawia się też corocznie we Wrocławiu, a w 2019 roku przypada na 18 maja. Na jakie atrakcje można liczyć i gdzie warto zajrzeć?

Historia nocy muzeów

Pierwsza Noc Muzeów, z niemieckiego Lange Nacht der Museen miała miejsce w Berlinie w 1997.  Niezwykłe i niespodziewane powodzenie akcji spowodowało, że organizatorzy szybko zdecydowali o organizowaniu jej co roku. Włodarze innych europejskich miast znanych z bogatego świata kultury szybko podłapali ideę nocy muzeów, która w założeniu miała przede wszystkim przyciągać do placówek kulturalnych osoby na co dzień nie uczestniczące w wystawach, wernisażach czy koncertach. To na jej podstawie powstała Nuit Blanche w Paryżu czy museums-n8 w Amsterdamie. Dziś imprezę organizuje ponad 140 miast z całej Europy, w tym także Wrocław, który na ten czas zamienia się w prawdziwą europejską stolicę kultury.

Noc Muzeów we Wrocławiu to już od dłuższego czasu ponad 80 instytucji zaangażowanych w ponad 200 wydarzeń szeroko pojętej kultury. Wernisaże, warsztaty, pokazy, wykłady, czy koncerty to tylko niektóre z atrakcji, na jakie można liczyć w maju w stolicy dolnego śląska. Organizatorzy każdego roku przyjmują zgłoszenia od wszystkich instytucji chcących uczestniczyć w Nocy Muzeów, oferując zarówno mieszkańcom Wrocławia jak i licznym turystom szansę doświadczenia czegoś nowego przy każdej kolejnej edycji wydarzenia.  Wrocław przygotowuje na tę okazję również specjalną komunikację miejską, dzięki której uczestnicy Nocy Muzeów mogą przemieszczać się pomiędzy kolejnymi punktami swojej wycieczki.

Noc muzeów 2019 – jakie atrakcje czekają we Wrocławiu?

Swoje drzwi na nocne zwiedzanie podczas Nocy Muzeów otwiera każdego roku kilkadziesiąt wrocławskich instytucji kultury – muzeów, galerii, instytucji prowadzonych przez organizacje pozarządowe, domów kultury, kościołów, czy kin. Od niedawna w programie regularnie pojawiają się także Narodowe Forum Muzyki i Hydropolis, które w Noc Muzeów oferuje darmowe wejściówki na teren obiektu.

Noc Muzeów, przypadająca w 2019 roku na sobotę, 18 maja nie ma jeszcze sfinalizowanego programu atrakcji dla uczestników wydarzenia, jednak bazując na programach z lat poprzednich i coraz większym zainteresowaniu ze strony kolejnych instytucji nie trudno wywnioskować, że będzie to zdecydowanie noc warta nieprzespania. Organizatorzy przygotowują dla odwiedzających wiele wyjątkowych atrakcji niecodziennych nawet dla tych, którzy regularnie odwiedzają muzea, teatry czy wernisaże. Wśród ciekawszych atrakcji pojawiają się zawsze niedostępne na co dzień obiekty i zabytki architektury,  liczne koncerty, warsztaty, a nawet atrakcje dla dzieci.

W ubiegłym roku w Nocy Muzeów udział brały instytucje takie jak Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Centrum Historii Zajezdnia, Centrum Kultury Agora, Fort Wrocław Nr 9 – Muzeum Militarne, Galeria Arttrakt, Hydropolis, Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu i wielu innych przedstawicieli lokalnego świata kultury. Kto pojawi się wśród organizatorów w tym roku? Na ogłoszenie oficjalnego programu musimy jeszcze poczekać.

Program Noc Muzeów 2019 Wrocław

Aby być na bieżąco z programem tegorocznej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu warto odwiedzić stronę https://www.wroclaw.pl/noc-muzeow-2019-wroclaw-program, gdzie regularnie pojawiają się potwierdzeni już organizatorzy tegorocznych atrakcji. Co warto wiedzieć zanim przygotujesz się do przyjazdu do Wrocławia lub zaczniesz planować miejsca, które chcesz odwiedzić? Noc Muzeów jest wydarzeniem przystosowanym zarówno dla dorosłych, jak i rodzin z dziećmi – program dostosowany jest często godzinowo pod kątem najmłodszych, z atrakcjami takimi jak warsztaty plastyczne, taneczne, muzyczne, zabawy interaktywne, czy pokazy filmów dla dzieci zaplanowanymi na godziny popołudniowe.

Dla dorosłych planujących uczestnictwo w Nocy Muzeów 2019 najważniejszą informacją będzie konieczność zapisu na listę uczestników w niektórych obiektach uczestniczących w największym wieczorze kultury w mieście, w tym np. Hydropolis. Ograniczenie wejściówek ma zwykle na celu regulację tłumów i odpowiednie zabezpieczenie atrakcji, dlatego też warto śledzić pojawiające się instytucje i już teraz rezerwować swoje miejsca na interesującą godzinę.

Przypomnij sobie edycję 2018:

https://www.wroclawskiportal.pl/noc-muzeow-2018-co-warto-zobaczyc/
https://www.wroclawskiportal.pl/noc-muzeow-2018-najciekawsze-miejsca/
zdjęcie: https://histmag.org/Noc-Muzeow-2019-Wroclaw-program-lista-muzeow-18055

Ostatnia edycja 5 marca 2019

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura we Wrocławiu

1 komentarz

  1. marek99

    5 marca 2019 at 10:22 am

    Jak co roku planuję wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Jak leczyć otyłość?

Czekolada, ciasta, pizza czy fast food są niebem dla naszego podniebienia, ale również mog…