Strona główna Czas wolny Nocne Zwiedzanie Zamku – Bitwa pod Lutynią

Nocne Zwiedzanie Zamku – Bitwa pod Lutynią

OPT Zamek 9 i 10 grudnia zaprasza na performatywne oprowadzanie po zakamarkach swojej siedziby w Leśnicy z historią Bitwy pod Lutynią w tle.

Napoleon Bonaparte, każdy słyszał jego imię, choć w małym stopniu zna legendy o jego potędze. Jednak nie każdy wie, że był człowiek, przed którym chylił on czoła, a stojąc nad jego trumną po zdobyciu Berlina, wypowiedział zdanie – „Panowie, gdyby ten człowiek żył, nie byłoby nas tutaj”. Mowa tu o Fryderyku II Wielkim, Królu Prus, pod wodzą którego rozegrała jedna z największych bitew XVIII-wiecznej Europy

Wydarzenie „Bitwa pod Lutynią” przeniesie nas w czas brutalnych i krwawych wojen, które skoncentrowały się właśnie nieopodal Wrocławia. Uczestnicy trzeciej edycji nocnego zwiedzania, poznają bliżej postać króla, taktyki wojennej oraz przebiegu samej bitwy pod Lutynią, która rozegrała się 5 grudnia 1757 roku. Historia podąża śladami widma słynnego Króla „Fryca”, który po bitwie udał się właśnie do Leśnickiego Zamku, aby tam unieść kufel w geście zwycięstwa. „Psy! Czy chcecie żyć wiecznie?” – z takim okrzykiem wyskoczył przed szereg swych grenadierów, którzy cofali się przed ogniem nieprzyjaciela. Słowa i widok króla podziałały. Bohater, geniusz wojenny, nieubłagany szermierz sprawiedliwości, filozof czy może tyran?

Mateusz Goławski – autor scenariusza i odtwórca roli Fryderyka II

Urodzony w rodzinie polskich emigrantów w Quebecu. Wychowywał się na Mazowszu, gdzie uczęszczał do falenickiego teatru, pracując pod okiem reżysera Szczepana Szczykno. Ukończył prawo oraz Akademię Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na kierunku dramatycznym. Pracował pod okiem reżyserów filmowych oraz teatralnych, między innymi: Pawła Miśkiewicza, Artura Żmijewskiego, Krzysztofa Łukaszewicza, Jagody Szelc, Fabiana Kocięckiego, Wojciecha Kościelniaka, Sławomira Narlocha. Prywatnie fan sportowej rywalizacji oraz gry bitewnej Warhammer. Zadebiutował na deskach Współczesnego Teatru we Wrocławiu w 2021 roku, natomiast na ekranie będziemy mogli go zobaczyć w filmie „Skarbek”, w reżyserii Jamesa Marquanda. Marzy, żeby teatr był miejscem dla każdego, powodował uśmiech i przyciągał do siebie więcej ludzi niż paradokumenty.

Informacje dodatkowe

  • Przejście trwa ok. 60 minut.
  • Przygotuj się na spacer z latarkami. Będzie do pokonania kilkadziesiąt stopni, czasem trzeba będzie schylić głowę.
  • Jeśli potrzebujesz poznać więcej szczegółów na temat dostępności trasy lub masz inne pytania, napisz na adres: info@zamek.wroclaw.pl
  • Bilety: https://biletyna.pl/inne/Hrabia-von-Forno#bilety
Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …