Strona główna Czas wolny Jak spędzić wakacje we Wrocławiu?

Jak spędzić wakacje we Wrocławiu?

wakacje we Wrocławiu

Okres wakacyjny sprzyja wypadom turystycznym w różne zakątki świata. Odkrywając skarby starożytnych cywilizacji, dziedzictwo średniowiecznej i renesansowej Europy łatwo zapomnieć o prawdziwych perełkach turystycznych, będących bardzo blisko nas a jednocześnie pozostających z boku planów wakacyjnych. Według najnowszych rankingów, Wrocław jest najlepszym miastem do życia w Polsce!

To wyjątkowe wyróżnienie nie bierze się znikąd i jest owocem magicznej i fascynującej fuzji pomiędzy rzeczywistością współczesną, a bogatą przeszłością stolicy Dolnego Śląska.
Wrocław jest miastem o ogromnym potencjale turystycznym, artystycznym i biznesowym! Prężnie rozwijający się ośrodek miejski, wyrastający na fundamentach przepięknego miasta wielu kultur to idealny cel wakacyjnych eskapad!

 

Jakie miejsca koniecznie należy odwiedzić we Wrocławiu?

Warto zwiedzanie miasta Piastów rozpocząć od serca samego miasta- starego rynku, chyba najbardziej charakterystycznego punktu na turystycznej mapie całej aglomeracji. Na samym środku rynku króluje budynek ratusza oraz Sukiennice, czyli średniowieczny „dom handlowy”. Zabytki rynku stanowią niepowtarzalną perełkę architektoniczną w całej Europie i Świecie. Gmachy sukiennic i ratusza są połączeniem monumentalizmu stylu gotyckiego i świeżego antyku w wydaniu renesansowym. Sam budynek ratusza nie pełni obecnie funkcji siedziby władz grodzkich i jest miejscem lokalizacji Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Oprócz tych dwóch budynków na rynku zlokalizowany jest monumentalny pomnik Aleksandra Fredry i coś czego nie mogło zabraknąć w średniowiecznym rynku- słup hańby. Cały plac rynku zamknięty jest przecudownymi kamienicami wybudowanymi w stylu renesansowym, barokowym i klasycystycznym. Oprócz rynku słynnymi ciągami kamienic jest między innymi wyjątkowa ulica Miernicza.
Nieopodal rynku zlokalizowana jest stara dzielnica rzemieślnicza- słynne Nadodrze, która przeżywa obecnie swój „renesans”, podobnie jak krakowski Kazimierz.

Wrocław ze względu na porażającą liczbę kładek i ciągów wodnych pochodzących od czterech odnóg Odry stanowi prawdziwą polską Wenecję. Liczbę przepraw lądowych ocenia się w przybliżeniu 300, co oprócz takich miast jak rzeczona Wenecja i Amsterdam czyni ten piękny gród jednym z najbardziej „mostowych” miast Europy.

 

Ostrów Tumski

Po jednej z takich wyjątkowych kładek można trafić do najstarszej części Wrocławia – Ostrowa Tumskiego. Historycznie był to odrębny gród, który to wodami Odry odseparowany był od pozostałych osad, przeobrażających się stopniowo w jeden ośrodek miejski. Sam Ostrów jest miejscem, w którym zogniskowane są najcenniejsze zabytki historycznego Wrocławia. Katedra św. Jana Chrzciciela, stworzona w stylu gotyckim i niesamowicie wyglądająca kolegiata św. Krzyża i Świętego Bartłomieja.
W Ostrowie trafić można do Muzeum Archidiecezjalnego, w którym umiejscowione są nie tylko pamiątki historyczne sztuki sakralnej, ale i jeden z najważniejszych dokumentów dla historii Polski- Księgę Henrykowską. W Księdze datowanej na przełom XIII i XIV wieku zostało wykaligrafowane pierwsze zdanie w języku polskim!
Tym co stanowi o wyjątkowym charakterze Ostrowa Tumskiego, oprócz zabytków historycznych jest cały ciąg starych latarni gazowych- niespotykanych obecnie w krajobrazie współczesnych miast. Specjalnie zatrudniony latarnik co zmierzch przemierza uliczki Ostrowa, rozjaśniając światłami latarń to unikatową cząstkę Wrocławia!

Hala Stulecia

Miejscem, które jest wyjątkowe nie tylko ze względu na wartość architektoniczną i historyczną we Wrocławiu, ale i z powodu odbywających się w okolicy wydarzeń jest Hala Stulecia. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków XX wieku w Europie i na Świecie. Hala powstała w 1913 roku jako obiekt przeznaczony dla organizacji międzynarodowej wystawy, która upamiętniała Bitwę Narodów pod Lipskiem z 1813 roku. Cała konstrukcja Hali Stulecia wykonana została na kanwie stylu młodego modernizmu. Całość zwieńczona jest okazałą kopułą, której średnica przewyższa Panteon i inne podobne konstrukcje w Europie.  Autorem projektu hali był znany i ceniony niemiecki architekt- Max Berg. O historii tego miejsca najlepiej dowiedzieć się z multimedialnej wystawy Centrum Poznawczego.
Obecnie, Hala Stulecia pełni funkcję wystawienniczą. Gromadzone są tam najbardziej interesujące i cenne zbiory polskiej sztuki współczesnej, nad którą patronat ma Muzeum
Narodowej. Niewątpliwą atrakcją okazuje się również pobliska fontanna.

 

Panorama Racławicka

Kulminacją wycieczki powinna być znana, zarówno z książek do historii jak i reportaży Panorama Racławicka, dla której stworzona została specjalna rotunda, w której każdy może się poczuć jak na prawdziwym polu Bitwy! W rotundzie umiejscowiono oryginalny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

 


Podsumowanie
Wrocław jest miastem nie tylko zabytków, w zasadzie co weekend odbywają się tutaj wyjątkowe festiwale sztuki, kulinariów i muzyki. Fanów twórców muzyki klasycznej na pewno przyciągnie jeden z największych festiwali tego rodzaju w Europie, Wratislavia Cantans, a także cykliczne wystawy zlokalizowane w przeróżnych punktach miasta.

 

  • wrocław - wakacje

    Wakacje z dziećmi we Wrocławiu!

    Czas wypoczynku, a w szczególności dla dzieci, które mogą wypocząć wreszcie od codziennego…
Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …