Strona główna Czas wolny BWA Wrocław Główny

BWA Wrocław Główny

25 kwietnia o 18.00 BWA DWORZEC GŁÓWNY zaprasza na projekcję filmu . Posiedzenie w sprawę przyznania gołębiom statusu rezydentów dyskusję wokół statusu miejskich gołębi.

W 2022 roku na zaproszenie Joanny Kobyłt, kuratorki BWA Wrocław Główny, dr Jacek Małczyński i dra Magdalena Zamorska z Laboratorium Humanistyki Współczesnej przy Instytucie Kulturoznawstwa UWr wraz z grupą studencką uczestniczącą w zajęciach Laboratorium współczesności zainteresowali się obecnością gołębi w przestrzeni dworca kolejowego Wrocław Główny.

Skąd przyszedł pomysł?

„Lektura książek Brunona Latoura oraz . ̨ Sue Donaldson i Willa Kymlicki zainspirowała ich do zainscenizowania posiedzenia kolektywu debatującego nad przyznaniem gołębiom rezydentury. Studentki i studenci przeprowadzili konsultacje z ekspertami i ekspertkami, a następnie przyjęli rolę rzeczniczek i rzeczników różnych bytów i podmiotów: Gołębi, PKP, Aktywistów i Aktywistek Ekologicznych, Podróżnych, Miasta i Szczurów.

Podczas spotkania opowiemy o wideo-performansie zrealizowanym przez grupę studencką z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, o pracy nad inscenizacją posiedzenia kolektywu.
W tajniki projektu wprowadzą nas jego uczestniczki: Julia Bartoszczyk, Magdalena Feruś, Natalia Królak i Alicja Mikółka.

Po projekcji porozmawiamy z zaproszonymi gościniami i gośćmi: Jerzym Balikiem (założycielem Fundacji „Gruszętnik”), Beatą Czyż (ornitolożką) oraz Gabrielą Jarzębowską (badaczką zajmującą się krytycznymi studiami nad zwierzętami).
◊◊◊ Jak żyć z w mieście razem z innymi zwierzętami. Jak chronić gołębie? Czy po prostu zaakceptować ich pierzastą obecność, czy też ograniczać ich populację – dla gołębiego i ludzkiego dobra? A może nie wchodzić sobie w drogę?
Dowiemy się też więcej o tym, jaką rolę w miejskim ekosystemie odgrywają nie tylko gołębie, ale i inne
(tzw. zwierzęta uciążliwe: szczury, kuny, bobry”).

Gościnnie i goście

  • Jerzy Bialik – założyciel Fundacji „Gruszętnik” – gołębie w potrzebie zapewniającej pomoc wszelkiego rodzaju ptactwu, od ptaków dzikich, do domowych i hodowlanych; Laureat Wrocławskiego Serca dla Zwierząt 2020
  • Dr Beata Czyż – ornitolożka i ekolożka. Pracuje w Zakładzie Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Wrocławskiego. W pracy naukowej najwięcej uwagi poświęciła ekologii rozrodu remiza, którego badała w latach 2002-2016, najpierw samotnie, a następnie z grupą magistrantów. Odkąd pamięta, przyroda była jej największą pasją. Od zawsze bliskie były jej też idee ochrony środowiska. W życiu codziennym podejmuje różne proekologiczne działania, którymi stara się zarazić otoczenie
  • Dr Gabriela Jarzębowska – adiunktka na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Komisji Fulbrighta na Wesleyan University (2018-2019), visiting scholar w szwedzkim Linköpings Universitet (2016) oraz University of California w Santa Cruz (2019). Absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki, laureatka IX edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepszą pracę doktorską w 2020 roku. Zajmuje się antropozoologią i humanistyką środowiskową podejmując badania nad retoryką konfliktów środowiskowych, modelami reprezentacji zwierząt w kulturze i mediach oraz mechanizmami ich włączania w procesy modernizacji.

BWA Wrocław Główny | Palmiarnia
ul. Piłsudskiego 105, antresola Dworca Głównego
25 kwietnia, 18:00
wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, nie obowiązują zapisy.

Wydarzenie na FB:https://www.facebook.com/events/952623839470230/?ref=newsfeed

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych?

Jakie korzyści przynosi GPW firmom budującym mieszkania? Czy warto na niej być? Dlaczego? …