Strona główna Aktualności Fotel do pobierania wymazów na COVID 19

Fotel do pobierania wymazów na COVID 19

0
0
256
szczepienie na covid

Prawidłowe pobieranie wymazu z nosogardła ma kluczowe znaczenie dla miarodajności i wiarygodności wykonanego tekstu. Aby wykryć obecność wirusa SARS CoV-2 prawidłowy wymaz z nosa i gardła musi być pobierany w higienicznych warunkach.

Duże znaczenie ma także bezpieczeństwo osób, które pobierają wymaz. W tym celu warto wiedzieć, jaki powinien być fotel do pobierania wymazów na COVID 19.

Jak zarażamy się koronawirusem?

Chociaż koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, np. poprzez kichanie osoby zarażonej, to naukowcy badają także inne drogi transmisji wirusa, w tym transpirację powietrzną. Pewne jest jednak to, że wirus przenosi się nie tylko przez kichanie, kaszel czy rozmowę, ale także pośrednio przez dotyk. Według wirusologów naszymi dłońmi dotykamy okolic twarzy nawet 90 razy w ciągu dnia.

Jednocześnie bakterie czy wirusy, które znajdują się na naszych dłoniach, mogą łatwo trafić do układu oddechowego, rozwijając się i powodując chorobę.

Czym powinien się wyróżniać fotel do wymazów?

Fotele zabiegowe to meble medyczne, które często pełnią wiele funkcji. W związku z tym na rynku dostępne są różne modele, spośród których można wybrać fotel zabiegowy idealnie dopasowany do potrzeb placówki. Fotel do wymazów COVID-19 powinien wyróżniać się przede wszystkim stabilną konstrukcją i wykonaniem z wysokiej jakości materiałów. Elementy konstrukcyjne powinny być chromowane i metalowe, a sam mebel nie powinien mieć żadnych zakamarków i trudno dostępnych miejsc, dlatego najlepszym wyborem są meble medyczne wykonane z tapicerki bezszwowej.

gabinet

Wybierając fotele do wymazów, warto mieć na uwadze komfort pacjenta, ale także osoby pobierającej wymaz. Pobranie wymazu nosa i gardła nie jest przyjemne i często powoduje u pacjentów duży dyskomfort a nawet reakcję obronną, jaką jest odchylanie głowy do tyłu. Aby zapobiec utracie równowagi i zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, a pracownikom służby zdrowia odpowiednie warunki do pracy, warto postawić na fotele do wymazów z zagłówkiem, który podtrzymują głowę pacjenta w jednym miejscu.

Jaki fotel do pobierania wymazów na COVID19?

Aby pobrać wymaz, pacjenci powinni wygodnie usiąść na fotelu i odchylić głowę do tyłu. Osoba pobierająca wymaz dokonuje tego za pomocą specjalnego patyczka, który wkłada w przestrzeń nosowo-gardłową.

Dla wielu pacjentów nie jest to przyjemne uczucie, dlatego warto zadbać o ich komfort. Do pobierania wymazów z całą pewnością nie sprawdzi się taboret, który nawet mimo stabilnej konstrukcji, może spowodować upadek pacjenta, który podczas utraty równowagi może chwycić osobę wykonującą zabieg, co jest niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza jeśli osoba jest podejrzana o zarażenie koronawirusem. Fotel do pobierania wymazów musi być stabilny i umożliwiać przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej. Warto też, aby oparcie pleców nie dotykało tylko górnej części kręgosłupa, ale jego jak największą część.

W celu dobrze sprawdzą się fotele o prostej konstrukcji, np. takie jak model ST-02 czy FL-01, który dodatkowo posiada zagłówek. Są to fotele do chwilowego kontaktu. Miejscem kontaktu pacjenta z wyrobem są jedynie pośladki, plecy i ewentualnie przedramiona. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku pobierania wymazów COVID19. Fotel zabiegowy do pobierania wymazów, który zapewni pacjentowi jeszcze większy komfort to fotel FoZa Basic, który służy do wykonywania różnych czynności i zabiegów medycznych i wykonywania badań.

foza basic fotel medyczny

Z jakich tworzyw powinien być fotel do wymazów na COVID19?

Materiały używane do produkcji mebli medycznych powinny umożliwiać łatwe czyszczenie i częstą dezynfekcję bez uszczerbku na estetyce mebla. Najważniejszymi cechami mebli medycznych jest bowiem utrzymanie ich na odpowiednim poziomie czystości mikrobiologicznej. Meble medyczne powinny być wykonane z tapicerki bezszwowej, która jest gładka i nie posiada miejsc, w których mogłyby rozwijać się różne mikroorganizmy.

Udowodniono bowiem, że nawet zdezynfekowane meble medyczne, które posiadają szwy w miejscach łączenia materiału, mogą przechowywać patogeny. Solidną konstrukcję fotelu do pobierania wymazów powinny stanowić metalowe elementy pokryte farbą proszkową, która jest odporna na ścieranie i łatwa w czyszczeniu.

Dlaczego warto zainwestować w dobry fotel do pobierania wymazów na COVID19?

Zagrożenie epidemiologiczne w placówkach, gdzie wykonuje się pobieranie wymazów COVID19, jest duże. Meble medyczne wykorzystywane w takich miejscach muszą spełniać odpowiednie normy higieniczne i sanitarne, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko osobom pobierającym wymazy, ale także pacjentom. Kontakt skóry zakażonej osoby z fotelem może spowodować przeniesienie patogenów na materiał lub inne elementy konstrukcyjne, a potem rozprzestrzenienie się infekcji na inne osoby. Fotele do pobierania wymazów COVID19 muszą być odporne na częstą dezynfekcję i czyszczenie silnymi detergentami, dlatego wybierając meble medyczne do wyposażenia punktu pobrań warto zapytać o certyfikaty zgodności i bezpieczeństwa.

Ostatnia edycja 12 stycznia 2021

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Wystartowała VI edycja KUŹNI PROJEKTÓW – najciekawsze inicjatywy kulturalne

Kuźnia Projektów to konkurs na najciekawsze inicjatywy kulturalne realizowane dla mieszkań…