Strona główna Porady Nebulizacja z soli fizjologicznej – jak przebiega?

Nebulizacja z soli fizjologicznej – jak przebiega?

maska tlenowa

Nebulizacja to często słowo stosowane wymiennie z inhalacją, co sprawia, że nie zawsze wiemy, jakich informacji dokładnie szukać, by przeprowadzić ją prawidłowo i bezpiecznie. W tym tekście dowiemy się, czym jest nebulizacja i jaką rolę w tym procesie pełni sól fizjologiczna. Zapraszamy do lektury!

Czym jest nebulizacja?

Jest to prosty zabieg, polegający na podaniu leku wprost do dróg oddechowych w formie mgiełki. Ze względu na różne rodzaje nebulizatorów, lek może być rozbijany na cząsteczki o różnej wielkości, co ma nierzadko znaczenie przy poszczególnych rodzajach leków. Nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji, różni się jednak od niej tym, że lek podawany za jej pomocą jest przekształcany w mgiełkę na zimno, a dodatkowo poprzez dobór określonego modelu mamy pewien wpływ na wielkość cząsteczek, na jakie rozbije się substancja lecznicza, przyspieszając jej działanie. 

Podstawową różnicą pomiędzy inhalacją a nebulizacją jest również to, że podczas nebulizacji absolutnie nie wolno stosować olejków eterycznych, co mogłoby skutkować zapchaniem nebulizatora i uduszeniem. Z kolei są one całkowicie dozwolone podczas klasycznej inhalacji z miską i parującą wodą. Co jeszcze różni nebulizację od inhalacji?

Inhalacja pomaga nam głównie przy walce z infekcjami dróg oddechowych, szczególnie przy problemach z katarem. Może być stosowana również jako parówka kosmetyczna, celem oczyszczenia cery z toksyn. Z kolei nebulizacja przy oczyszczaniu cery się raczej nie sprawdzi, lecz ma nieco szersze zastosowanie. Można z jej pomocą wspierać leczenie chorób takich, jak mukowiscydoza, astma lub POChP.  

dziewczynka inhalacja

Rola soli fizjologicznej w procesie nebulizacji

Sól fizjologiczna stosowana w nebulizacji to najczęściej ampułki roztworu chlorku sodu o stężeniu nieprzekraczającym 0,9%. Zaletą tego środka jest to, że jest on bardzo tani (jedna ampułka do nebulizatora to koszt ok. 30 groszy). Kolejnym plusem jest to, że sól fizjologiczna można stosować zarówno podczas leczenia chorób, jak i profilaktycznie.

Doskonale oczyszcza ona drogi oddechowe, usuwając zalegająca wydzielinę, a sam fakt regularnej nebulizacji przekłada się na ogólną poprawę funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli jednak chcemy stosować nebulizację profilaktycznie, warto w tym celu skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić, jak często powinniśmy ją wykonywać. 

Największe zalety soli fizjologicznej

Niewątpliwym plusem jest to, że jest ona bezpieczna dla osób w każdym wieku, nawet dla niemowląt. Sama sól fizjologiczna nie wyleczy co prawda choroby, lecz będzie bardzo dobrym rozwiązaniem już przy pierwszych objawach infekcji. Sól rozluźnia wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie się jej pozbyć, a przy tym pomoże nawilżyć gardło, zmniejszając jego ból. Sól fizjologiczna pomaga uporać się z kaszlem suchym i mokrym.

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym nebulizacja z użyciem soli fizjologicznej będzie bardzo dobrym pomysłem dla osób regularnie przebywających w pomieszczeniach z suchym powietrzem. 

Czy każdy może wykonywać nebulizację z solą fizjologiczną?

Jeśli chodzi o wiek, to jak najbardziej. Jest jednak kilka przeciwwskazań nieco innej natury, które wykluczają stosowanie soli fizjologicznej. Należą do nich:

  • ropne zapalenie zatok lub migdałków,
  • gruźlica,
  • wysoka gorączka,
  • krwotok z górnych dróg oddechowych.

Jeśli nie występują wyżej wymienione przeciwwskazania ani inne ustalone przez lekarza lub uczulenie na chlorek sodu, sól będzie dla nas w pełni bezpiecznym rozwiązaniem o szerokim zastosowaniu. 

Pragniesz wiedzieć więcej? Koniecznie zapoznaj się z FAQ na temat nebulizacji, dzięki któremu poznasz najczęściej zadawane pytania dotyczące podawania leków bezpośrednio do dróg oddechowych. (źródło: zdrowotny.lottonet.pl)

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …