Strona główna Czas wolny Gdy hałas stał się naszą codziennością, jej przełamaniem jest Festiwal Ciszy

Gdy hałas stał się naszą codziennością, jej przełamaniem jest Festiwal Ciszy

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na Festiwal Ciszy, który odbędzie się w dniach 3–7 kwietnia we Wrocławiu. Na festiwal składa się niemal 20 wydarzeń – spacerów dźwiękowych, wykładów, warsztatów czy sesji terapii falą dźwiękową. Podczas spotkań widzowie będą przyglądać się ciszy jako zjawisku filozoficznemu, muzykologicznemu, psychologicznemu i performatywnemu. 

Festiwal Ciszy to wydarzenie multidyscyplinarne, podczas którego spotykają się artyści i naukowcy różnych dziedzin: filozofii, muzyki, psychologii, architektury czy historii i wspólnie rozpatrują zjawisko ciszy z punktu widzenia swoich badań i doświadczeń.

– Dokładnie 55 lat temu Rada Muzyczna UNESCO jednogłośnie przyjęła uchwałę, przyznającą każdemu człowiekowi prawo do ciszy w miejscach publicznych i prywatnych. A przecież 55 lat temu było ciszej. Gdy hałas stał się naszą codziennością, jej przełamaniem jest Festiwal Ciszy – mówi Aleksandra Kotecka, kuratorka festiwalu. – Cisza jest zjawiskiem wielowymiarowym. Można na nią patrzeć
z różnych perspektyw, nadawać jej nazwy, dopowiadać do niej, przez pryzmat pojęć określając jej formy.

 Na festiwal składają się cztery linie programowe:

Formy Ciszy – wykłady i spotkania teoretyczno-praktyczne ze specjalistami różnych dziedzin: muzykologii, psychologii, architektury, filozofii i architektury krajobrazu. 

Akt Ciszy – wydarzenia koncentrujące się wokół rozważań teoretycznych i praktycznych, dotyczących natury ciszy w teatrze i sztukach performatywnych.

Ciało Ciszy – spotkania na styku teorii i praktyki, próbujące uchwycić zagadnienia dotyczące konceptów ciszy doświadczanej przez ciało.

Obrazy Ciszy – warsztaty performatywne balansujące na granicy zmysłów, odkrywające multisensoryczną wielowymiarowość ciszy.

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego (Sala Teatru Laboratorium) oraz w Bulvarach (ul. Księcia Witolda 11), które są Partnerem Festiwalu. Ponadto planowany jest spacer dźwiękowy (od Przejścia Żelaźniczego do Bulvarów) oraz wyjazd do miejsca odosobnienia w ciemności (transport zapewnia organizator).

Więcej o Festiwalu Ciszy na grotowski-institute/festiwal ciszy.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Od wtorku do poniedziałku na jednym bilecie za 59 zł!

W przyszłym tygodniu czekają nas dwa świąteczne dni, dzięki którym można wydłużyć weekend.…