Strona główna Porady Jak przygotować mowę pogrzebową?

Jak przygotować mowę pogrzebową?

Mowa pogrzebowa, nazywana laudacją, to wzruszające, osobiste pożegnanie zmarłego. Wygłaszana jest na jego cześć podczas ceremonii pogrzebowych zarówno kościelnych, jak i świeckich. Podczas przemowy szczególną uwagę poświęca się zaletom zmarłego oraz jego dokonaniom w doczesnym życiu.

Jakie elementy powinny się znaleźć w mowie pogrzebowej?

Mowę pogrzebową możemy wygłosić spontanicznie, od serca lub przygotować się do wystąpienia pisząc plan przemowy. Warto ten proces rozłożyć na kilka dni zapisując swoje przemyślenia, jakimi chcielibyśmy podzielić się z pozostałymi żałobnikami. Ostatnie pożegnanie powinno stanowić zadumę nad życiem osoby zmarłej i żalu z powodu jej śmierci. Mowa nie powinna być za długa ani monotonna. Następnie można zwięźle przedstawić życiorys zmarłego oraz dokonania w życiu rodzinnym oraz zawodowym, a na koniec pożegnać zmarłego i podziękować za czas, który z nim spędziliśmy.  

O czym i w jaki sposób mówić podczas wygłaszania ostatniego pożegnania?

Przemówienie podczas pogrzebu wygłaszane jest do jego uczestników. Jednak powinniśmy skupić się w swojej przemowie na zmarłym i w ciepły, wzruszający sposób go pożegnać. Na początku przemowy należy przywitać się z osobami zgromadzonymi na uroczystości i powiedzieć kim jesteśmy dla zmarłego. Zawsze ta chwila nacechowana jest silnymi emocjami. W celu rozładowania napięcia towarzyszącego przemowie, możemy w sposób subtelny przytoczyć jakąś anegdotę obrazującą charakter zmarłego lub wspomnienie z chwil spędzonych razem. Na zakończenie mowy należy podziękować obecnym na ceremonii pozostałym członkom rodziny i wymienić ich z imienia.

Kto może wygłosić mowę pogrzebową?

Najczęściej mowę pogrzebowa wygłaszają członkowie najbliższej rodziny, do których zaliczamy współmałżonka, rodziców, dzieci oraz dalszych krewnych zmarłego. Może to być także przyjaciel, z którym zmarły miał doskonały kontakt i wspólnie spędzał czas. Ważne jest, by osoba przemawiająca potrafiła opanować emocje i mówiła w sposób zrozumiały i płynny. Nie jest jednak niczym niezwykłym podczas takiego pożegnania uronienie łzy lub łamiący się głos. Na takie momenty warto mieć przygotowana chusteczkę płócienną, gdyż te jednorazowe wymagają wyjmowania z opakowania i rozpraszają mówcę. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie podołać temu zadaniu, warto zwrócić się o pomoc w wygłoszeniu mowy pożegnalnej do księdza lub mistrza ceremonii. Kompleksowe usługi w zakresie przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej świadczy firma Archon, czyli całodobowy zakład pogrzebowy we Wrocławiu, której można powierzyć wygłoszenie mowy pogrzebowej. 

Doświadczony w tym zakresie mistrz ceremonii, kierując się wskazówkami rodziny, zrobi to w sposób profesjonalny. Ze szczegółami proponowanych usług można zapoznać się wchodząc na stronę zakładu pogrzebowego Archon: zaklad-pogrzebowy.com.pl.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …