Strona główna Czas wolny Miniwyprawy. Niemcza i Arboretum Wojsławice

Miniwyprawy. Niemcza i Arboretum Wojsławice

Arboretum Wojsławice otwarto dla zwiedzających 14 kwietnia – w ostatnią niedzielę. Na otwarciu zjawiły się tłumy, czemu trudno się dziwić, bo jest to niezwykle urzekające miejsce. My jednak wybrałyśmy się do ogrodu w dzień powszedni, po pracy. Dzień jest coraz dłuższy, więc można kilka godzin spędzić na świeżym powietrzu, słuchając śpiewu ptaków i rozkoszując się niemal pustym ogrodem. Dla nas była to zaleta, ale wiadomo, że gusta są różne i się o nich nie dyskutuje.

Niemcza leży w odległości mniej więcej godziny drogi od Wrocławia. To niewielkie miasteczko ma bardzo ciekawą architekturę, Rynek, kamieniczki i mury obronne wraz z dwiema zachowanymi bramami. Prawa miejskie uzyskało w 1282 roku.

Tuż obok Niemczy znajduje się Arboretum Wojsławice, należące do Uniwersytetu Wrocławskiego. Więcej o historii ogrodu przeczytacie na stronie www:

„Właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Jemu to zawdzięcza park swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku. Była to konieczność, gdyż zarówno stara rezydencja, folwark, jak i zdziczały do tego czasu park znajdowały się w bardzo złym stanie. Właściciel majątku, Fritz von Oheimb, rozpoczął prace od powiększenia terenu ogrodu, wytyczenia krętych alejek i osi widokowych łączących park z otaczającym go krajobrazem. Założył 4-stopniową sieć stawów. Około 1900 r. wybudował istniejący do dzisiaj domek ogrodnika i urządził obok niego alpinarium. W 1910 r. założył w parku instalację wodną ułatwiającą uprawę roślin. Uzdolniony artystycznie Fritz von Oheimb potraktował teren parku jak żywy obraz. Jego ramy tworzyły olbrzymie buki, kasztanowce, lipy, cisy, sosny, świerki oraz sędziwe dęby – pozostałości dawnego założenia ogrodowego. Na tle ciemnej zieleni drzew iglastych, jaśniejsze w tonacji drzewa liściaste miały pogłębiać perspektywę. Pionowe kolumny srebrzystych świerków kłujących (Picea pungens ‘Glauca’) zamykały całość kompozycji. Wnętrze swojego obrazu wypełnił grupami drzew, krzewów i roślin zielonych, atrakcyjnymi kolorystycznie o każdej porze roku”.
https://arboretumwojslawice.pl/historia-parku/

Przejechałyśmy po południu i zaczęłyśmy od pysznej kawy i ciastka w ogrodowej kawiarni.

Trudno było sobie odmówić tej przyjemności – takie są też zasady miniwypraw.

Odwiedziłyśmy Europejskie Drzewo Roku 2024 – czyli sędziwego buka czerwonolistnego. Potem zagłębiłyśmy się w ogrodowe alejki. Jest co zwiedzać, bo teren liczy sobie ponad 62 hektary. Żeby go obejść i dokładnie przyglądnąć się wszystkim roślinom jeden dzień nie wystarczy, a co dopiero jedno popołudnie. Skupiłyśmy się więc tym razem na rododendronach, lilakach i piwoniach. Warto dodać, że to właśnie w Arboretum Wojsławice znajdują się następujące Narodowe Kolekcje: liliowców, różaneczników, bukszpanów, piwonii, hortensji, oczarowatych, barwinków.

https://arboretumwojslawice.pl/kolekcje-narodowe/

Powędrowałyśmy w górę, spotykając różaneczniki i azalie, pełne tajemniczego uroku paprocie, a potem alejkę lilaków, których zapach rozchodzi się na całą okolicę. Tuż obok znajduje się także sad czereśniowy. Po wdrapaniu się na górę można było podziwiać widoki okolicy, kwitnące pola rzepaku, panoramę Niemczy i dobrze w tym dniu widoczną Ślężę. Przystanek na górze to był czas na herbatę z termosu i krótki odpoczynek na wygodnych siedziskach. Przy okazji poczytałyśmy o drzewach w horoskopie botanicznym.

Tym razem zwiedzałyśmy Arboretum samodzielnie, ale możliwe jest umówienie się z przewodnikiem. Wystarczy napisać maila lub zadzwonić. aw@uwr.edu.pl
natalia.lorenc@uwr.edu.pl, tel. 696 137 984, 71 322 44 83

Słońce chyliło się już ku zachodowi, gdy opuszczałyśmy teren ogrodu. Następnym razem przyjedziemy na dłużej, żeby zwiedzić również nowo powstające atrakcje. Ogród bowiem ciągle się rozbudowuje i wzbogaca o kolejne interesujące miejsca. Warto tu bywać co jakiś czas, aby sprawdzić, co rośnie, co kwitnie i co ciekawego się wydarza. Arboretum Wojsławice to niewątpliwie jedna z ważnych atrakcji naszego regionu i ma zwiedząjacym wiele do zaproponowania…

Olga Szelc

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

„Atomówki” będą się ścigać w długi weekend

Zawodniczki, które w zaliczyły dobry występ w Gracii odpoczną w długi weekend, jedynie dla…