Strona główna Architektura i miejsca Secesyjne budynki Wrocławia [CZĘŚĆ 1]

Secesyjne budynki Wrocławia [CZĘŚĆ 1]

Secesja w architekturze święciła triumfy na przełomie XIX i XX wieku. W Niemczech, do których wówczas należał Wrocław, styl ten nazywano Jugendstill, czyli Styl Młodych. W dynamicznie rozbudowującym się w drugiej połowie Breslau warunki sprzyjały tej nowej modzie. Oto kilka spektakularnych przykładów wrocławskiej secesji.

Kamienica przy zbiegu ulicy Bolesława Prusa i Świętokrzyskiej

Duży, narożny budynek zaprojektowany został przez architekta Wilhelma Hellera, który miał wprawdzie pracownię we Wrocławiu, ale więcej jego realizacji jest w Bytomiu. Kamienica zbudowana jest na planie łuku, co wyróżnia ją na tle innych wrocławskich kamienic.

Na elewacji znajdują się motywy roślinne – żeby naprawdę docenić piękno tego budynku, warto zadrzeć głowę do góry, albo przynajmniej się oddalić. Na samej górze, tuż pod gzymsem umieszczona jest bowiem przepiękna polichromia, która przez wiele lat była słabo widoczna, przykryta wieloletnią warstwą kurzu i ptasich odchodów. Malowidło przedstawia wschodzące słońce i wijący się bluszcz. Motywy roślinne to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów secesji.

Kamienice przy ulicy Łukasińskiego i Prądzyńskiego

W tym trochę zapomnianym przez lata zakątku Wrocławia znajdują się przepiękne secesyjne, ale niestety mocno zaniedbane kamienice. Na budynku przy ulicy Łukasińskiego znajduje się sgraffito przedstawiające skrzypaczkę o imieniu Marta, orła z datą budowy (1904) i bogate motywy roślinne.

U zbiegu ulic Prądzynskiego i Łukasińskiego znajduje się jedna z najbardziej znanych we Wrocławiu secesyjnych kamienic z postacią kobiety na elewacji i licznymi motywami roślinnymi. Ta wyjątkowo bogato zdobiona kamienica została niedawno wpisana do rejestru zabytków, co zwiększa szansę na dofinansowanie remontu.

Dawny dom handlowy

Dawny dom handlowy Leo Schlesingera i Davida Grünbauma przy ulicy Rzeźniczej 32/33 powstał w 1901 roku, zaprojektowany został właśnie przez Leo Schlesingera, który był architektem. To, co jest niezwykłe w tej inwestycji to nowoczesny projekt. Budynek ma konstrukcję stalową, co było w owym czasie rzadko spotykane. Na samej górze elewacji pomiędzy filarami umieszczono twarze kobiet. Okna na najwyższej kondygnacji zwieńczone są charakterystycznymi łukami.

Rozbrat 4

Kamienica ta posiada jeden z najpiękniejszych secesyjnych portali wejściowych. Na elewacji znajdują się twarze kobiet, maszkarony i zdobienia roślinne. Kamienica niedawno została sprzedana w przetargu miejskim, więc ma szansę odzyskać swój dawny blask.

Tekst i foto Filip Heliasz

Moje zdjęcia i informacje o Wrocławiu znajdziesz również na internetowym profilu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100066474351366

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Prawdziwa perła Wrocławia! Klatka schodowa, która zachwyca [ZDJĘCIA]

Przy ulicy Lelewela znajduje się jedna z najpiękniejszych wrocławskich klatek schodowych. …