Strona główna Edukacja Prof. Randall J. Platt odbierze Lem Prize 2021

Prof. Randall J. Platt odbierze Lem Prize 2021

Zapraszamy na uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema za rok 2021. W piątek, 21 października, otrzyma w auli Politechniki Wrocławskiej prof. Randall J. Platt z ETH Zürich, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej. Początek uroczystości o godz. 11.

W trakcie wydarzenia laureat wygłosi wykład „Reconstructing the biological past with CRISPR”.

Prof. Platt jest pierwszym w historii laureatem Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema (Lem Prize). Amerykański naukowiec jest ekspertem w dziedzinie inżynierii genetycznej, na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH Zurich Eidgenössische Technische Hochschule Zürich). Zbudował tam zespół naukowy, który zajmuje się opracowaniem i doskonaleniem zastosowań technologii komórek wskaźnikowych. Tamtejsi naukowcy dążą do stworzenia zupełnie nowych metod inżynierii biomedycznej.

Podziwiam Stanisława Lema i jemu współczesnych za ich zdolność do przewidywania przyszłości nauki i techniki oraz wizje daleko wykraczające poza nasze obecne możliwości. Ich twórczość jest dla mnie inspiracją mówił prof. Randall J. Platt w listopadzie 2021 r. po otrzymaniu informacji o przyznaniu mu nagrody.

Nagrodę miał odebrać 15 listopada 2021 r. podczas Święta Politechniki Wrocławskiej, jednak z powodu pandemii ceremonia została przesunięta na rok 2022.

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) została ustanowiona w 2021 roku dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Przyznawana jest młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych.

Zwycięzcę corocznie wybiera kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Kandydaci oceniani pod kątem swoich niedawnych odkryć lub znaczących osiągnięć w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

Fundatorami nagrody Lem Prize 2021 są:
Nokia Solutions and Networks, Fundacja PGE Polska Grupa Energetyczna, SatRevolution, Fundacja PKO Banku Polskiego, Bergman Engineering, Kaczmarski Group oraz TestArmy Group.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Edukacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …