Strona główna O Wrocławiu Architektura we Wrocławiu 5 najpiękniejszych mostów we Wrocławiu

5 najpiękniejszych mostów we Wrocławiu

0
0
2,549

Wrocław to miasto, które często nazywane jest polską Wenecją – za sprawą licznych mostów, które łączą poszczególne wyspy, na których został zbudowany, Wrocław znalazł się w pierwszej dziesiątce miast w Europie z największą liczbą przepraw nad wodą. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w granicach miasta korzystano z aż 303 mostów oraz kładek, a dziś szacuje się tą liczbę na 118 mostów i kładek znajdujących się nad głównymi nurtami Odry, kanałem Powodziowym, kanałem Żeglugowym, kanałem Bocznym, kanałem Miejskim, kanałem Granicznym i kanałem Odpływowym. Niektóre z mostów są jednak bardziej rozpoznawalne od pozostałych, stanowiąc doskonałą atrakcję turystyczną i prawdziwy symbol Wrocławia na skalę światową. Poniżej przedstawiamy 5 najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych mostów Wrocławia, które warto odwiedzić podczas kolejnej wizyty w stolicy Dolnego Śląska.

Most Tumski

Ostrów Tumski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zachwycających pod względem estetyki części Wrocławia, w której do dziś zachowało się wiele tradycyjnych budynków i klasycznej architektury. To tu w dalszym ciągu latarnie zapalane są każdego wieczoru przez latarnika, a na prowadzącym na wyspę moście wieszane są kłódki symbolizujące miłość kolejnych par odwiedzających Wrocław. Sam Most Tumski łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek i w swojej obecnej formie istnieje tam od 1889 r. Sama przeprawa na Ostrów Tumski od zawsze miała dla Wrocławia ogromne znaczenie – przez stulecia Most Tumski łączył część miasta podległą władzy kościelnej z tą zarządzaną przez władze świeckie i zanim nad Odrą pojawiła się stalowa konstrukcja, na wyspę prowadziły mosty zwodzone. Obecnie przy wejściu na most stoją figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela, które podobnie jak sam most wymagają jednak generalnego remontu. Władze miasta postanowiły, że most zostanie przeznaczony w 2019 roku do remontu, podczas którego zdjęte zostaną wszystkie kłódki obciążające jego konstrukcję.

Most Piaskowy

Wspomniana wcześniej Wyspa Piasek to kolejny punkt na mapie miasta silnie związany z jednym z najpiękniejszych mostów Wrocławia. Stalową konstrukcję charakterystycznego, czerwonego Mostu Piaskowego wybudowano w 1861 roku i obecnie jest ona najstarszą tego typu żelazną konstrukcją we Wrocławiu. To właśnie Most Piaskowy był pierwszym łączącym północ i centralną część miasta, stanowiąc jednocześnie podstawę dla bram będących częścią miejskich obwarowań i tzw. długi most wraz z dzisiejszymi mostami Młyńskimi i nieistniejącym już mostem Fortuna. Zdecydowanie najbardziej zachwycającym estetycznie elementem mostu jest jego charakterystyczny, czerwony kolor wyróżniający się na tle pozostałych mostów w mieście.

Most Rędziński

Jeden z najnowszych, ale jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych mostów Wrocławia to stanowiący część Autostradowej Obwodnicy Wrocławia Most Rędziński. Nowoczesna konstrukcja przypominająca wielkie, futurystyczne mosty amerykańskie jest obecnie najdłuższą przeprawą w Polsce – długość mostu to aż 1742 metry, a wysokość pylonu utrzymującego konstrukcję osiąga w najwyższym punkcie nawet 122 metry, czyli więcej, niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Most stanowi doskonały przykład zastosowania nowoczesnych technologii w budowie tego typu przepraw i dzięki unikalnemu kształtowi pylonów oraz podświetlanym linom utrzymującym most, zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych konstrukcji w mieście. Budowa Mostu Rędzińskiego zakończyła się w 2011 roku, otwierając w ten sposób spokojną przeprawę dookoła miasta bez konieczności wjazdu do centrum. Przez most przebiegają dwie wielopasmowe trasy, których miastu może pozazdrościć właściwie każda autostrada w kraju.

Most Grunwaldzki

Obecny w filmach, na pocztówkach i srebrnym ekranie Most Grunwaldzki to prawdziwy symbol Wrocławia. Wybudowany w latach 1908 – 1910 według projektu Richarda Plüddemanna most powstał w większości z granitu strzegomskiego oraz dekoracyjnych płyt z granitu karkonoskiego. Przez lata most Grunwaldzki zmieniał kilkakrotnie swoją nazwę: początkowo był Mostem Cesarskim, po I wojnie mostem Wolności, a dopiero po II Wojnie Światowej Mostem Grunwaldzkim. Pewne jest jedno – most Grunwaldzki od zawsze stanowił jeden z kluczowych punktów Wrocławia, spełniając rolę głównej przeprawy przez Odrę i będąc świadkiem wielu ważnych historycznie wydarzeń. Jedna z miejskich legend mówi, że na początku lat. 50 pod mostem zdołał przelecieć samolot sterowany przez jednego z lokalnych lotników. W latach 80. na Moście Grunwaldzkim odbywały się natomiast protesty wrocławskich komunistów, którzy właśnie na moście ścierali się z oddziałami milicji.

Most Pokoju

Znalezienie 5 najciekawszych i najpiękniejszych mostów we Wrocławiu jest niemalże niemożliwe – właściwie każda z ponad 100 przepraw nad Odrą ma własną historię i wyjątkowy urok. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że te najpiękniejsze zostały zlokalizowane przede wszystkim wokół zabytkowego Ostrowa Tumskiego, do którego prowadzi ostatni z mostów na naszej liście – Most Pokoju. Wybudowany właściwie od podstaw po 1945 roku most jest dziś pięknie oświetlony i ujęty na zdjęciach z odpowiedniej perspektywy sprawia wrażenie, jakby charakterystyczne dla Ostrowa kościoły i katedra stały w samym centrum mostu. Sama konstrukcja Mostu Pokoju doskonale wpisuje się w architekturę całej wyspy i dziś jest jednym z najchętniej fotografowanych punktów całego miasta.

Wrocławskie mosty to nie tylko element funkcjonalnej architektury wyspiarskiego miasta, ale też ogromna część historii Breslau i dowód na geniusz projektów, które w stanie niemalże nienaruszonym przetrwały w mieście po dziś dzień.

 

Ostatnia edycja 28 marca 2019

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Konrad Możdżeń „Chodź ze mną” – wywiad z autorem

Powieść „Chodź ze mną” pozytywnie namieszała w świecie literatury grozy. Przedsprzedaż pow…