Strona główna O Wrocławiu Architektura we Wrocławiu 5 najpiękniejszych mostów we Wrocławiu

5 najpiękniejszych mostów we Wrocławiu

0
0
1,484

Wrocław to miasto, które często nazywane jest polską Wenecją – za sprawą licznych mostów, które łączą poszczególne wyspy, na których został zbudowany, Wrocław znalazł się w pierwszej dziesiątce miast w Europie z największą liczbą przepraw nad wodą. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w granicach miasta korzystano z aż 303 mostów oraz kładek, a dziś szacuje się tą liczbę na 118 mostów i kładek znajdujących się nad głównymi nurtami Odry, kanałem Powodziowym, kanałem Żeglugowym, kanałem Bocznym, kanałem Miejskim, kanałem Granicznym i kanałem Odpływowym. Niektóre z mostów są jednak bardziej rozpoznawalne od pozostałych, stanowiąc doskonałą atrakcję turystyczną i prawdziwy symbol Wrocławia na skalę światową. Poniżej przedstawiamy 5 najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych mostów Wrocławia, które warto odwiedzić podczas kolejnej wizyty w stolicy Dolnego Śląska.

Most Tumski

Ostrów Tumski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zachwycających pod względem estetyki części Wrocławia, w której do dziś zachowało się wiele tradycyjnych budynków i klasycznej architektury. To tu w dalszym ciągu latarnie zapalane są każdego wieczoru przez latarnika, a na prowadzącym na wyspę moście wieszane są kłódki symbolizujące miłość kolejnych par odwiedzających Wrocław. Sam Most Tumski łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek i w swojej obecnej formie istnieje tam od 1889 r. Sama przeprawa na Ostrów Tumski od zawsze miała dla Wrocławia ogromne znaczenie – przez stulecia Most Tumski łączył część miasta podległą władzy kościelnej z tą zarządzaną przez władze świeckie i zanim nad Odrą pojawiła się stalowa konstrukcja, na wyspę prowadziły mosty zwodzone. Obecnie przy wejściu na most stoją figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela, które podobnie jak sam most wymagają jednak generalnego remontu. Władze miasta postanowiły, że most zostanie przeznaczony w 2019 roku do remontu, podczas którego zdjęte zostaną wszystkie kłódki obciążające jego konstrukcję.

Most Piaskowy

Wspomniana wcześniej Wyspa Piasek to kolejny punkt na mapie miasta silnie związany z jednym z najpiękniejszych mostów Wrocławia. Stalową konstrukcję charakterystycznego, czerwonego Mostu Piaskowego wybudowano w 1861 roku i obecnie jest ona najstarszą tego typu żelazną konstrukcją we Wrocławiu. To właśnie Most Piaskowy był pierwszym łączącym północ i centralną część miasta, stanowiąc jednocześnie podstawę dla bram będących częścią miejskich obwarowań i tzw. długi most wraz z dzisiejszymi mostami Młyńskimi i nieistniejącym już mostem Fortuna. Zdecydowanie najbardziej zachwycającym estetycznie elementem mostu jest jego charakterystyczny, czerwony kolor wyróżniający się na tle pozostałych mostów w mieście.

Most Rędziński

Jeden z najnowszych, ale jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych mostów Wrocławia to stanowiący część Autostradowej Obwodnicy Wrocławia Most Rędziński. Nowoczesna konstrukcja przypominająca wielkie, futurystyczne mosty amerykańskie jest obecnie najdłuższą przeprawą w Polsce – długość mostu to aż 1742 metry, a wysokość pylonu utrzymującego konstrukcję osiąga w najwyższym punkcie nawet 122 metry, czyli więcej, niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Most stanowi doskonały przykład zastosowania nowoczesnych technologii w budowie tego typu przepraw i dzięki unikalnemu kształtowi pylonów oraz podświetlanym linom utrzymującym most, zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych konstrukcji w mieście. Budowa Mostu Rędzińskiego zakończyła się w 2011 roku, otwierając w ten sposób spokojną przeprawę dookoła miasta bez konieczności wjazdu do centrum. Przez most przebiegają dwie wielopasmowe trasy, których miastu może pozazdrościć właściwie każda autostrada w kraju.

Most Grunwaldzki

Obecny w filmach, na pocztówkach i srebrnym ekranie Most Grunwaldzki to prawdziwy symbol Wrocławia. Wybudowany w latach 1908 – 1910 według projektu Richarda Plüddemanna most powstał w większości z granitu strzegomskiego oraz dekoracyjnych płyt z granitu karkonoskiego. Przez lata most Grunwaldzki zmieniał kilkakrotnie swoją nazwę: początkowo był Mostem Cesarskim, po I wojnie mostem Wolności, a dopiero po II Wojnie Światowej Mostem Grunwaldzkim. Pewne jest jedno – most Grunwaldzki od zawsze stanowił jeden z kluczowych punktów Wrocławia, spełniając rolę głównej przeprawy przez Odrę i będąc świadkiem wielu ważnych historycznie wydarzeń. Jedna z miejskich legend mówi, że na początku lat. 50 pod mostem zdołał przelecieć samolot sterowany przez jednego z lokalnych lotników. W latach 80. na Moście Grunwaldzkim odbywały się natomiast protesty wrocławskich komunistów, którzy właśnie na moście ścierali się z oddziałami milicji.

Most Pokoju

Znalezienie 5 najciekawszych i najpiękniejszych mostów we Wrocławiu jest niemalże niemożliwe – właściwie każda z ponad 100 przepraw nad Odrą ma własną historię i wyjątkowy urok. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że te najpiękniejsze zostały zlokalizowane przede wszystkim wokół zabytkowego Ostrowa Tumskiego, do którego prowadzi ostatni z mostów na naszej liście – Most Pokoju. Wybudowany właściwie od podstaw po 1945 roku most jest dziś pięknie oświetlony i ujęty na zdjęciach z odpowiedniej perspektywy sprawia wrażenie, jakby charakterystyczne dla Ostrowa kościoły i katedra stały w samym centrum mostu. Sama konstrukcja Mostu Pokoju doskonale wpisuje się w architekturę całej wyspy i dziś jest jednym z najchętniej fotografowanych punktów całego miasta.

Wrocławskie mosty to nie tylko element funkcjonalnej architektury wyspiarskiego miasta, ale też ogromna część historii Breslau i dowód na geniusz projektów, które w stanie niemalże nienaruszonym przetrwały w mieście po dziś dzień.

 

Ostatnia edycja 28 marca 2019

Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • Pokój Mosel

  Czym wyróżnia się designerski hotel we Wrocławiu?

  Podróżujemy coraz częściej i coraz więcej. Wycieczki na kilka dni lub tygodni wiążą się je…
 • Iglica we Wrocławiu

  Hala Stulecia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Wrocławia i latem przerad…
 • Hala Stulecia we Wrocławiu

  Hala Stulecia nazywana też często Halą Ludową jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atr…
Pokaż więcej w Architektura we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na lotnisku we Wrocław? Jaki to koszt?

Wypożyczenie samochodu na lotnisku to rozwiązanie coraz bardziej popularne nie tylko w zag…