Strona główna Kultura Hałas wokół hydroforni. Nowy mural na osiedlu Karłowice-Różanka

Hałas wokół hydroforni. Nowy mural na osiedlu Karłowice-Różanka

Od września bieżącego roku odbywały się w CK Agora warsztaty street artu i malarstwa wielkoformatowego dla młodzieży, których efektem jest realizacja muralu „Hałas wokół hydroforni” na ścianie budynku hydroforni przy ul. Macedońskiej 1-3.

Działania prowadzone przez reprezentantów wrocławskiego środowiska street artu: Miłosza Flisa i Michała Mejnartowicza w przestrzeni naszego osiedla, zostały zrealizowane w ramach Kuźni Projektów VII. Dzięki nim pomiędzy blokami SM Polanka, we wspólnej społecznej przestrzeni, powstało miejsce do zachwytu nad kolorem, kształtem i malarskim gestem.

Projekt HAŁAS WOKÓŁ HYDROFORNI opierał się na warsztatach street artu i malarstwa wielkoformatowego, których efektem jest realizacja muralu w przestrzeni osiedla Karłowice-Różanka. Zajęcia były połączeniem historii i teorii, a ich uczestnicy nauczyli się szkicowania, opracowywania kolorystyki a także praktycznego zastosowania narzędzi oraz technik malarskich.

Zaprojektowany mural został wykonany na ścianie budynku hydroforni przy ul. Macedońskiej 1-3. Jego forma i przekaz stanowią żywą wypowiedź, a jednocześnie wnoszą nową jakość w otaczającą przestrzeń. Elementami spajającymi projekt stały się piktogramy bazujące na formach malarskich Józefa Hałasa, znanego wrocławskiego malarza i pedagoga. Warsztaty street artu dedykowane były młodzieży oraz studentom i odbywały się pod okiem dwóch wrocławskich artystów – Michała Mejnartowicza I Miłosza Flisa.

MICHAŁ MEJNARTOWICZ (ur. 1986) / lider projektu – z wykształcenia malarz (Instytut Sztuk Pięknych na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej) oraz mediator sztuki (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Pasja malarstwa zaczęła się lata temu od graffiti, a upodobanie do plamienia, bazgrania i rzeźbienia znalazło swój wyraz w malarstwie sztalugowym, rysunku, ceramice. Prowadzi warsztaty plastyczne oraz architektoniczne z osobami w różnym wieku. Miłośnik szeroko pojętej ekspresji, pustostanów i koloru.

MIŁOSZ FLIS (ur. 1986) – mieszkający we Wrocławiu artysta zajmujący się rzeźbą, malarstwem i instalacją. Magister Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Współtworzy Wykwitex – demokratyczną wytwórnię artystyczną. Uczestnik wielu wystaw w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w publicznych kolekcjach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Wrocławskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 2015 reprezentował Polskę na Biennale Młodej Sztuki Europejskiej JCE w Paryżu. W 2016 zdobył nagrodę publiczności na międzynarodowym przeglądzie sztuki OSTRALE w Dreźnie. W 2017 r. Nominowany do nagrody WARTO, w kategorii Mistrzowie Sztuk Wizualnych. Prowadził warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie prowadzi warsztaty w OKAPie – Ośrodku Kulturalnej Animacji Podwórkowej.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …