Strona główna Porady Ile zarabia nauczyciel w Polsce – rzeczywistość i perspektywy

Ile zarabia nauczyciel w Polsce – rzeczywistość i perspektywy

Wprowadzenie

Zarobki nauczycieli to temat, który co jakiś czas wychodzi na światło dzienne. Oczywiście sami zainteresowani uważają, iż zarabiają zdecydowanie za mało. Opinie społeczeństwa są podzielone – z jednej strony nauczyciele (przynajmniej ci zatrudnieni w szkołach publicznych) dysponują ogromną ilością urlopów. Wolne mają zarówno praktycznie przez całe wakacje, przez okres ferii zimowych, jak i w dni okalające poszczególne święta (między innymi od Wigilii do Nowego Roku). Z drugiej jednak strony, trzeba mieć świadomość, że tylko godne zarobki mogą skłonić specjalistów do pracy z dziećmi, które – jak wiadomo – są oczkami w głowach swoich rodziców, którym zależy na jak najlepszym wykształceniu. W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, ile zarabia statystyczny nauczyciel w Polsce, jak również na jakie uposażenie mogą liczyć jego koledzy w krajach Europy Zachodniej.

Aktualne zarobki nauczycieli

Zanim zostaną przedstawione konkretne informacje na temat zarobków nauczycieli, warto zaznaczyć, iż przedmiotowe kwoty nie obejmują wszystkich dodatków. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciele otrzymują między innymi dodatek za wysługę lat, z tytułu wychowawstwa, za warunki pracy, za godziny ponadwymiarowe, jak również nagrody. Generalnie wynagrodzenie zasadnicze uzależnione jest od stopnia awansu zawodowego, którym legitymuje się dany nauczyciel. Wynagrodzenia kształtują się następująco: początkujący nauczyciel otrzymuje średnio miesięcznie 3.690 złotych brutto (około 2.850 złotych netto). Nauczyciel mianowany – 3.890 złotych brutto (około 3.000 złotych netto), natomiast nauczyciel dyplomowany może liczyć na 4.550 zł brutto (około 3.400 złotych netto). Średnio rocznie nauczyciel powinien zarobić – mając na względzie wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze – pomiędzy 44.280 a 54.600 złotych. Z dodatkami kwota ta może wzrosnąć do około 70.000-80.000 złotych rocznie.

Mimo że wskazane powyżej kwoty stanowią wyłącznie podstawowy składnik wynagrodzenia, do którego należy doliczyć dodatki, już na pierwszy rzut oka widać, że zarobki nauczycieli nie są szczególnie wysokie, żeby nie powiedzieć że są po prostu niskie. Warto zauważyć, iż w szczególności na początku kariery zawodowej pensja nauczyciela jest jedynie o 90 złotych wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (które wynosi obecnie 3.600 złotych brutto miesięcznie).

Czynniki wpływające na wynagrodzenie

Na wynagrodzenia nauczycieli przede wszystkim wpływa bieżąca sytuacja geopolityczna państwa. Nie można nie zauważyć, iż wobec drastycznego wzrostu stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę, która do tej pory zarezerwowana była dla pracowników fizycznych, władze niejako zapomniały o poszczególnych grupach zawodowych, doprowadzając do faktycznej obniżki ich wynagrodzeń. O ile bowiem 20 lat temu nauczyciel mógł liczyć na wynagrodzenie stanowiące co najmniej dwukrotność minimalnej krajowej, obecnie ledwo ją przekracza.

Porównanie z innymi krajami

Dla porównania, w Niemczech nauczyciel rocznie może zarobić około 50.000 euro (i to początkujący!) co daje kwotę około 225.000 złotych. W Czechach nauczyciel zarabia około 110.000 złotych rocznie. Z kolei w USA, średnie wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi około 60.000 dolarów rocznie (około 240.000 złotych). Warto również przywołać przykład Norwegii, która uchodzi za jedną z najbardziej ciekawych destynacji dla osób chcących zamieszkać za granicą. Nauczyciel może tam zarobić około 22.000 złotych miesięcznie, czyli 264.000 złotych rocznie. Gołym okiem widać, że różnica jest kolosalna. W porównaniu z zagranicznymi kolegami, polscy nauczyciele zarabiają grosze.

Perspektywy w sferze wynagrodzeń nauczycieli

Przechodząc do perspektyw w sferze wynagrodzeń dla nauczycieli, nie można niestety przedstawić optymistycznych prognoz. Co prawda w 2024 roku według zapowiedzi władz nauczyciele powinni otrzymać podwyżkę w kwocie około 400 złotych brutto, niemniej  wynagrodzenie minimalne wyniesie od stycznia do lipca 4.242 złotych brutto, a od lipca do grudnia – 4.300 złotych brutto. Biorąc pod uwagę, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną ceny, nauczyciele nie odczują żadnej podwyżki.

Problemy w kontekście wynagrodzeń nauczycieli

Problemem jest wysokość wynagrodzenia pedagogów. Jak powszechnie wiadomo, specjaliści nie wybiorą pracy w szkole za tak marną wypłatę – wybiorą w zamian za to pracę w korporacjach lub innych miejscach. Nie jest również tajemnicą, że źle wynagradzany pracownik jest niewydajny, niezadowolony i nie przykłada się w stu procentach do swoich obowiązków. Dlatego też winno się dążyć, ażeby ludzie, którzy kształcą i wychowują nasze dzieci, zarabiali godziwie i proporcjonalnie do odpowiedzialności, jaką ponoszą. Tym bardziej, że są wynagradzani z naszych podatków.

Podsumowanie

Niestety przyszłość w szkołach publicznych może nie być kolorowa. Niemniej warto wspomnieć, że nauczyciele chętnie udzielają korepetycji. Ba! Niektórzy poświęcają się tylko lekcjom prywatnym! Takich korepetytorów można znaleźć na platformie BUKI. Jest to platforma dla każdego ucznia, który pragnie nadrobić materiał lub przygotować się do egzaminów.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …