Strona główna Czas wolny Miejsce rozwoju dla całej rodziny – Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

Miejsce rozwoju dla całej rodziny – Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

Na mapie Wrocławia istnieje pewne miejsce, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Tuż przy rynku, w zabytkowej secesyjnej kamienicy, za niepozornymi drzwiami kryje się kolorowy świat sztuki, kreatywności i rozwoju. Wystarczy wejść do budynku, minąć kluby – Kalambur i Kalaczakrę, po czym wspiąć się na piętro. Już na klatce schodowej wiadome staje się, że dzieci są tutaj mile widziane.

Po schodach do rozwoju

Najpierw w oczy rzucają się kolorowe tabliczki z napisem „Bądź bezpieczny. Trzymaj się poręczy”, a potem same poręcze – z prawej strony ta oryginalna, dla dorosłych, z lewej zaś druga, dostosowana do wzrostu dzieci. I tak idąc śladem drogowskazów i piktogramów docieramy do celu. Trochę trzeba się namęczyć, szczególnie jeśli dopiero uczymy się chodzić, ale zdecydowanie gra warta jest świeczki! Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka – bo o nim właśnie jest tutaj mowa, to przestrzeń, w której jest miejsce dla każdego, już od pierwszych chwil życia.
Misja Fundacji, o której opowiadamy to tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury mają wszystkie dzieci, wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości. I nie są to tylko puste słowa. Rzeczywiście Centrum Twórczości daje możliwość rozwoju dzieciom od 1 miesiąca do ukończenia osiemnastego roku życia. Jest też grupa teatralna dla dorosłych. Zatem w Centrum Twórczości można artystycznie wzrastać właściwie całe życie.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Pierwszy warsztat, w którym może wziąć udział Wasze dziecko, to „Pam para pam” – czyli zajęcia umuzykalniające dla niemowląt. Zaraz potem są Wesołe Szkraby, czyli warsztaty dla maluszków od 1 do 2,5 roku życia. Kolejna grupa to Żłobek Artystyczny (do 3,5 r. ż.), po niej można zapisać dziecko na zajęcia Muzycznego Teatrzyku oraz Figli i wybryków w krainie plastyki (obie grupy dedykowane są 3,5-4,5 r. ż.). Następna w kolei jest grupa warsztatów teatralno-muzyczno-plastycznych dla 5-6 latków, która w ciągu dwóch godzin daje Waszemu dziecku możliwość kompleksowego rozwoju artystycznego w czasie zajęć plastycznych, muzycznych i teatralnych. Warsztaty odbywają się rotacyjnie w trzech grupach, uczestnicy po kolei odbywają poszczególne zajęcia z wykwalifikowanymi w danej dziedzinie instruktorami. Z tej grupy na kolejnym etapie rozwoju dzieci trafiają na zajęcia teatralno-plastyczne dla 7-12 latków. Na warsztatach teatralnych przygotowują wspólnie spektakl, na plastycznych pracują przy różnych projektach sztuki abstrakcyjnej i użytkowej, a na koniec razem przygotowują elementy scenografii i kostiumów, które potem wykorzystają w pokazie finałowym spektaklu. Ostatnią grupą jest Teatr Młodych (od 13 do 18 roku życia). Ta grupa cieszy się niezwykłym powodzeniem – zwykle po kilku dniach od rozpoczęcia zapisów zapełniają się wszystkie miejsca. Samodzielność w działaniu, której nastolatkowie w ramach tego warsztatu mają pod dostatkiem i mądre kierownictwo to coś, co młodzież bardzo ceni w Teatrze Młodych.

Kultura? Dla wszystkich, bez wyjątku!

W działaniach Centrum Twórczości widać też wyraźną dbałość o to, by do kultury dostęp miały wszystkie dzieci. Warsztaty są wprawdzie płatne, ale w każdej grupie 10% miejsc przeznaczonych jest dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Po złożeniu odpowiedniego zaświadczenia i dokumentacji rodzice mogą wnioskować o bezpłatny udział swojej pociechy w zajęciach. Warunkiem jest dochód nie przekraczający określonego progu netto za osobę w rodzinie.

Ale to nie wszystko. Są też inne możliwości dla zainteresowanych, którzy z przyczyn finansowych nie mogą brać udziału w podstawowej ofercie Centrum Twórczości. Jest warsztat dla dzieci zagrożonych wykluczeniem z kultury – dedykowany podopiecznym świetlic środowiskowych. Zajęcia dla nich odbywają się raz w tygodniu na scenie, a efektem jest pokaz etiudy teatralnej na koniec semestru dla krewnych i przyjaciół małych aktorów. Drugą możliwością rozwoju teatralnego jest udział w Teatrze Trzech Generacji, który raz w roku przygotowuje spektakl. Zajęcia dedykowane są dla wszystkich, bez względu na wiek – celem tego warsztatu jest właśnie integracja pokoleń, a do dołączenia zachęcane są całe rodziny.

Są też darmowe warsztaty „Myślę. Czuję. Działam”, czyli cykl artystycznych ćwiczeń dla dzieci, które doświadczają w szkole jakichś trudności (w nauce lub w zachowaniu). Poprzez sztukę uczestnicy rozwijają swoje umiejętności, odkrywają talenty i mocne strony. Dzięki czemu potem lepiej dają sobie radę w czasie szkolnych zajęć i w grupie rówieśników. W ubiegłym roku odbywały się także warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pod okiem arteterapeutki uczestnicy przygotowali wspaniały spektakl, którego premiera odbyła się na scenie Centrum Twórczości. Ruszył także projekt dla wychowanków młodzieżowego ośrodka socjoterapii „Nauka przez komiks”, którego założeniem jest profilaktyka wykluczenia społecznego.

Nie tylko warsztaty

Poza tym, śledząc działania Centrum Twórczości Dziecka mamy szansę zupełnie za darmo oglądać spektakle. Przynajmniej raz w roku na scenie odbywają się pokazy dyplomowe absolwentów uczelni artystycznych, a także spektakle Teatru w Centrum i Teatru Trzech Generacji. Koncerty, przedstawienia, warsztaty – wszystko to silnie związane jest z czterema podstawowymi filarami misji, tj. działaniami na rzecz dostępności kultury dla każdego, wspieraniem osobowości i kreatywności młodego pokolenia, odkrywaniem świata szlachetnych wartości przez sztukę i przygotowaniami do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

To właśnie aktywne uczestnictwo w kulturze jest akcentem, który wybija się w melodii Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka. Nie sposób nie ulec jej urokowi, jak tylko dotrze do naszych uszu. Świetni specjaliści i ludzie pełni pasji, których spotkać można na korytarzach, w salach warsztatowych, czy w biurze. Warto przyjść choćby na jedne zajęcia, żeby zostać później na długie lata i otrzymać odpowiednie wsparcie dla rozwoju artystycznego naszej pociechy.

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
tel: 661 136 434
Strona www: https://centrumtworczosci.pl

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …