Strona główna Kultura Panna Jane Marple i spółka – 12 opowiadań inspirowanych postacią stworzoną przez Agathę Christie

Panna Jane Marple i spółka – 12 opowiadań inspirowanych postacią stworzoną przez Agathę Christie

panna-marple-12-nowych-historii

Panna Jane Marple pojawia się po raz pierwszy jako postać w opowiadaniach z 1927 roku. Jest jedną z członkiń tzw. Klubu Wtorkowego. Podczas spotkań detektywi-amatorzy rozpatrują sprawy kryminalne, które nie zostały dotąd rozwiązane. Wśród postaci Klubu Wtorkowego są np.: Raymond West – pisarz i siostrzeniec Panny Marple; Joyce – narzeczona Raymonda, artystka; pojawia się też wikary. Wszyscy oni głowią się nad zagadką, ale to właśnie pannie Marple zawsze udaje się ją rozwiązać. Stanowi to nieraz powód podziwu, ale i zdumienia pozostałych bohaterów.

Pierwsza powieść z panną Marple w roli głównej nosiła tytuł „Morderstwo na plebanii”. Ukazała się w 1930 roku. Ostatnia – „Uśpione morderstwo” ukazała się w roku 1976 – rok po śmierci pisarki.

Panna Marple bywa widziana przez świat jako niepozorna staruszka, niby nieporadna i troszkę zagubiona. Zwykle, siedząc przy kominku, dzierga z zapałem jakąś pożyteczną robótkę. Jednak to tylko pozory. Jej tajemnica to bystry, przenikliwy umysł; niespotykany zmysł obserwacji i umiejętność łączenia faktów, zauważania detali. Można powiedzieć, że Agatha Christie oddaje tą postacią hołd mocno dojrzałym, niezamężnym, samodzielnym kobietom, których świat nie zauważa i które czasem lekceważy, a to one właśnie są w stanie wnieść ważne wartości, uratować komuś życie, rozwiązać nierozwikłaną dotąd zagadkę.

Wydawnictwo Dolnośląskie zaproponowało właśnie antologię opowiadań inspirowanych postacią panny Marple. Napisały je: Val McDermid, Ruth Ware, Naomi Alderman, Dredę Say Mitchell, Kate Mosse, Elly Griffiths, Leigh Bardugo, Karen M. McManus i Natalie Haynes. „Panna Marple. Dwanaście nowych historii” to świetna zabawa literacka nie tylko dla miłośników dojrzałej detektywki, ale i dla wszystkich, którzy kochają klasyczne opowieści z zagadką kryminalną. Każda z autorek wniosła do tego tomu świeże pomysły i swój styl, jednocześnie zachowując klimat dawnych opowieści. Tym razem panna Marple przeżyje nowe przygody – także we Włoszech, w USA czy w Hongkongu. Zawsze jednak z nostalgią będzie powracać do St Mary Mead, myślami i w rzeczywistości. Warto wyruszyć wraz z detektywką i autorkami w tę literacką podróż.

Opowiadania przetłumaczyła Anna Szumacher. Książka jest też dostępna jako audiobook. Czyta Anna Ryźlak. To ponad jedenaście godzin czytelniczej przyjemności.

Olga Szelc
@Książki pod ręką

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Od wtorku do poniedziałku na jednym bilecie za 59 zł!

W przyszłym tygodniu czekają nas dwa świąteczne dni, dzięki którym można wydłużyć weekend.…