Strona główna Turystyka Szlaki turystyczne na Ślężę

Szlaki turystyczne na Ślężę

Ślęża to jedno z pierwszych większych wzniesień widocznych na horyzoncie Wrocławia z niemalże każdego wyższego punktu w mieście. Oddalona o około 50 kilometrów od miasta góra to jedno z najczęściej wybieranych miejsc wycieczkowych dla mieszkańców Wrocławia i okolic – łatwy dojazd, spora liczba różnej trudności szlaków turystycznych i niesamowite widoki ze szczytu przekonują do siebie zarówno młodszych, jak i starszych. To najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego – wysokość Ślęży to aż 717,5 m n.p.m. i choć nie jest to wiele jak na standardy polskich gór, w tej okolicy zdecydowanie robi wrażenie. Jak zaplanować podróż na Ślężę? Sprawdziliśmy dla Was najciekawsze szlaki turystyczne.

Szlaki piesze z Sobótki

Ze względu na ogromną wartość turystyczną i wyjątkowo łagodne ułożenie terenu, w obrębie Masywu Ślęży przygotowanych zostało wiele zadbanych tras turystycznych zróżnicowanych pod kątem trudności wspinaczki, a także atrakcji, jakie można spotkać po drodze. Zarówno dzieci, które często przybywają tu z rodzicami lub wycieczkami szkolnymi, jak i dorośli mają szansę znaleźć na Ślęży trasę odpowiednią dla swoich możliwości fizycznych. W ramach atrakcji przygotowano tu nawet ścieżki dydaktyczne, ścieżki przyrodnicze oraz szlaki archeologiczne.

Szlak łatwy: Sobótka – Ślęża (szlak czerwony)

Pokonując trasę o długości 5,2 km zajmującą średnio około 2 godzin i 10 minut możemy dostać się na Ślężę prosto z dworca autobusowego w Sobótce. Podążając szlakiem czerwonym napotykamy łagodne wejście na szczyt prowadzące wzdłuż zabytków wokół góry, w tym źródło św. Jakuba, znane w całym regionie rzeźby kamienne: „Postać z Rybą” i Niedźwiedzia”, a także Husyckie Skałki (grupy skalne z twardego ciemnozielonego gabra) oraz potrójny mur z bramą, z którego dotrzemy już bezpośrednio na szczyt Ślęży. Szlak ten określany jako często na mapach i w poradnikach turystycznych jako Droga Ślężan.

Szlak umiarkowanie trudny: Sobótka – Ślęża (szlak żółty)

Dystans do pokonania wynosi tu 5.4 km, a potrzebny na to czas to około 2 godzin i 15 minut. Nieco trudniejszy szlak żółty to najpopularniejsze wejście na szczyt Ślęży, głównie ze względu na atrakcje, jakie można tu spotkać po drodze. Trasa prowadzi głównie przez las, przecinając przełęcz Pod Wieżycą oraz szczyt Wieżycy, a następnie biegnąć w stronę Przełęczy Dębowej, na której końcu szlak żółty łączy się z czerwonym by doprowadzić turystów do niezwykłych widoków na szczycie masywu. W sezonie trzeba spodziewać się tu tłumów – wiele osób przybywa na trasę nawet codziennie, traktując ją jako formę solidnego treningu.

Szlak trudny: Sobótka – Ślęża (szlak niebieski)

Nieco krótszy, ale za to bardziej wymagający szlak niebieski obejmuje 4,1 km trasy na szczyt, prowadząc od górki w Sobótce (przystanku PKS), przez Zamek w Sobótce, a następnie prosto pod górę przez dość stromą ścieżkę leśną. Szlak niebieski nie jest najbardziej atrakcyjnym pod względem zabytków, dlatego to tu wybierają się ci nastawieni przede wszystkim na trudniejszą trasę i większy wysiłek podczas spaceru.

Szlaki wychodzące z Przełęczy Tąpadła na Ślężę

O ile Sobótka wydaje się najbardziej oczywistym punktem do rozpoczęcia wspinaczki na Masyw Ślęży, wielu turystów startuje na górę także z Przełęczy Tąpadła. Wybrać można tu pomiędzy szlakiem żółtym, a niebieskim, różniącymi się przede wszystkim stopniem trudności trasy.

Szlak żółty: Przełęcz Tąpadła – Ślęża to bardzo łatwa, 3-kilometrowa trasa wybierana chętnie przez rodziców z wózkami ze względu na szeroką drogę i łatwość w pokonywaniu trasy nawet z dużym obciążeniem. Szlak żółty z Przełęczy Tąpadła jest najkrótszą trasą na szczyt, dlatego też bywa bardzo zatłoczony, szczególnie w weekendy.

Szlak niebieski z Przełęczy Tąpadła to już nieco dłuższa, bo ponad 4,5-kilometrowa trasa uznawana często za najpiękniejszą drogę na szczyt Masywu Ślęży. Podróżując w górę przechodzimy tu między innymi przez skalne grupy Olbrzymków, a także piękny, zadbany, skałkowo-leśny zespół przyrodniczy Skalna. Trasa prowadzi po zachodnim stoku, tuż obok wieży widokowej, na której można zatrzymać się na krótki odpoczynek.

Szlak z Sulistrowic (zalew) na Ślężę

Ostatnim, choć nie mniej ciekawym szlakiem prowadzącym bezpośrednio na szczyt góry jest trasa z zalewu w Sulistrowicach, biegnąca wzdłuż szlaku czerwonego. Na szczyt wchodzi się tu od strony stacji telewizyjnej, pokonując po drodze stromą ścieżkę przez las. Choć sama droga ma nieco ponad 3 kilometry, zdecydowanie można się tu zmęczyć.

Co zrobić, gdy nie chcemy wspinać się na szczyt? Wokół Ślęży przygotowano także wiele tras spacerowych, ścieżek dydaktycznych, przyrodniczych oraz szlaków archeologicznych, które pozwalają doświadczyć uroków góry bez konieczności pokonywania długiej trasy na wierzchołek.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Turystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Wrocławska agencja LTB wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

W USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii czy Hiszpanii przeprowadzane były na szeroką …