Strona główna Aktualności Uniwersytet Wrocławski odpowiada – są wolne miejsca w akademikach

Uniwersytet Wrocławski odpowiada – są wolne miejsca w akademikach

– W akademikach są wolne miejsca, remont starego akademika byłby niezwykle kosztowny i nie ma racjonalnego uzasadnienia. Po publikacji poświęconej protestowi studentów UWr domagających się przywrócenia do użytku akademika „Pancernik” otrzymaliśmy od rzeczniczki Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyny Górowicz-Maćkiewicz szczegółowe stanowisko uczelni w tej sprawie.

Pancernik przestał pełnić funkcję domu studenckiego 10 lat temu. UWr próbował sprzedać budynek (był wystawiany na przetarg trzy razy) bez powodzenia.
Teren osiedla WUWA, na którym położona jest nieruchomość, objęty został w 2015 roku remontem związanym z „zagospodarowaniem przestrzeni publicznych historycznego obszaru WUWA”. Rozpoczęła się przebudowa instalacji elektrotechnicznych, sieci i przyłączy kanalizacji deszczowej, budowa przyłącza wody dla budynku przedszkola 121, zagospodarowanie terenów zielonych, przebudowa całego układu komunikacyjnego, wymiana nawierzchni w obrębie ulic Wróblewskiego, Tramwajowej, Dembowskiego, Kopernika i Zielonego Dębu.
W 2017 roku, ze względu na prowadzoną przez Gminę Wrocław inwestycję, sprzedaż nieruchomości została wstrzymana.
Podkreślić należy, że budynek jest oczywiście również pod ochroną konserwatora zabytków.
W 2020 r. opracowano na uczelni pewną koncepcję odtworzenia wieżowca WUWY (WUWA Turmhaus revival concept), przewidującą zagospodarowanie obiektu na potrzeby centrum pobytowo-konferencyjnego dla profesorów wizytujących. Koszt takiej inwestycyjne przy uwzględnieniu inflacji, obecne mógłby wynosić jednak nawet ok. 40 mln zł!
W 2022 r, zgodnie z Decyzją Wojewody Dolnośląskiego, budynek został przekazany na potrzeby uchodźców z Ukrainy.
Budynek został zwrócony Uczelni w grudniu 2023 r.
W tej chwili trwają uzgodnienia ze spółką Wrocławskie Mieszkania sp. z o.o., dotyczące wykonania prac związanych z usterkami technicznymi, które zostały stwierdzone w momencie odbioru budynku.
Podpisane zostanie porozumienie dotyczące zwrotu kosztów prac, które zostaną zlecone przez UWr.
Najpilniejsze to prace związane m.in. z remontem balkonów, łazienek, a następnie – pokrycia dachowego, wymiana części okien.
Budynek wymaga również m.in. przystosowania do przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co związane jest z koniecznością wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę.
Generalnie. Władze uczelni analizują, ile mógłby kosztować remont, ale przede wszystkim jak ten dom wykorzystać biorąc pod uwagę, że obecnie obłożenie pięciu akademików UWr w obrębie placu Grunwaldzkiego wynosi ok. 85 proc. Więc są wolne miejsca.
W sumie w pięciu DS. UWr jest ok. 2000 miejsc, z tego ok. 500 było na początku roku akademickiego przeznaczonych dla studentów rozpoczynających naukę na UWr. Podstawowym kryterium przyznawania miejsca jest dochód. Pierwszeństwo mają oczywiście osoby z niepełnosprawnościami. W tym roku w pierwszym sierpniowym naborze było to ok. 2200 netto. Osoby z takim dochodem (na członka rodziny) i z niższym dochodem otrzymały w pierwszym naborze miejsce w akademiku.
W sierpniu 2023 r., kiedy o miejsce w domach studenckich ubiegają się studenci przyjęci na I rok studiów, liczba miejsc dostępnych w DS była niższa niż liczba studentów chętnych do zamieszkania w DS. Wówczas nie otrzymało miejsc ok. 300 studentów. Jednak w kolejnych naborach, które miały miejsce – w październiku 2023 r., styczniu i lutym 2024 r. wszyscy studenci ubiegający się o miejsce otrzymali je. Było to ok. 200 osób.
Obecnie każdy student, który ubiega się o miejsce w DS otrzymuje je. W tej chwili obłożenie w DS wynosi ok. 85 proc., z tego jest zakwaterowanych ok. 40 proc. studentów cudzoziemców.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Na Hubskiej spłonął autobus

Do potencjalnie groźnego pożaru doszło na  Hubskiej (na pasie w kierunku Kamiennej). …