Strona główna Aktualności Wrocław na weekend [22 – 24 marca]

Wrocław na weekend [22 – 24 marca]

Zbliża się weekend, a Ty nie masz jeszcze planów? We Wrocławiu jak zwykle dużo się dzieje. Może Targi Turystyki, ciekawy koncert albo spotkanie literackie? Stolica Dolnego Śląska obfituje w mnogość wydarzeń. A może masz ochotę na karaoke lub trochę jazzu? Zapoznaj się z zestawieniem wydarzeń na ten weekend.

Wydarzenia w piątek, 22 marca

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego – pierwsza w tym roku okazja, by zacząć myśleć o wakacjach!

„Wszystkim miłośnikom podróżowania i aktywnego spędzania wolnego czasu, turystom, eksploratorom, obieżyświatom lub po prostu miłośnikom targów turystycznych chcemy przekazać wspaniałe wiadomości. W dniach 22-24 marca we Wrocławiu zorganizujemy kolejną, 15. już edycję Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego.

Na terenie Tarczyński Arena Wrocław zgromadzimy wystawców z Polski i ze świata, wiele lokalnych atrakcji oraz takich miejsc, o istnieniu których jeszcze nie słyszeliście. Jak co troku staramy się, by każdy znalazł cos dla siebie, ale i odkrył coś nowego. Najważniejsza jest inspiracja!

Prócz stoisk wystawców, zaprezentujemy wiele atrakcji dodatkowych. Festiwal Podróżników „Swoją drogą” to już stały i kluczowy punkt programu, Swoją obecność potwierdziło już 18 podróżników.

Festiwal Kulinarny to gotowanie na żywo – każdego dnia zaprezentujemy inną kuchnię, a przygotowane potrawy będą dla Was ucztą. Tradycyjnie zapraszamy producentów produktów regionalnych, którzy będą mieli swoja strefę.

Z każdego takiego wydarzenia odwiedzający powinni coś wynieść. Oprócz nowych inspiracji i wiedzy, materiałów i broszur turystycznych, wielu rozmów – my, wraz z partnerami zapewnimy wiele wejściówek, nagród, gadżetów. Wśród nich wyjazdy weekendowe i nagroda główna – to na razie zostanie niespodzianką.

Rodziców przestrzegamy! Zaplanujcie trochę więcej czasu na odwiedziny. Mnogość atrakcji dla dzieci sprawi, że zostaniecie tu na dłużej. A jak zgłodniejecie, zapraszamy do strefy produktów regionalnych!

W targowy piątek przedstawiciele sektora turystycznego wezmą udział w warsztatach i spotkaniach branżowych, ogłosimy również laureatów nagrody branżowej – Kryształy Turystyki.” – informują organizatorzy.

Lokalizacja: Tarczyński Arena Wrocław

Od piątku do niedzieli

Bilety: wstęp wolny

Najlepsze polskie krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa

8 marca na ekrany KNH wchodzi wyjątkowy set trzech krótkich metraży wyreżyserowanych przez kobiety i o kobietach opowiadających. Wszystkie filmy zostały wyreżyserowane przez twórczynie z młodego pokolenia, które z uwagą przyglądają się miejscu kobiet we współczesnym świecie.

Tytuły zostały wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową oraz brały udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na ostatnim, 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W programie:

– Do raju, reż. Marta Szymanek, 23’
Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

– Te cholerne peonie, reż. Polina Biliaieva, 14’
Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

– Moje stare, reż. Natasza Parzymies, 25’
Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę…

Lokalizacja: Kino Nowe Horyzonty

Godzina: 17.00

Bilety: 20 zł

Miasta, migracje, modernizmy. Premiera książki o Andrzeju Frydeckim

To premiera książki „Miasta, migracje, modernizmy. Architektura Andrzeja Frydeckiego” oraz spotkanie z jej autorką, dr inż. arch. Joanną Majczyk. Rozmowę poprowadzi profesor Agnieszka Tomaszewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

„Miasta, migracje, modernizmy” to hasła, które w lapidarny sposób ujmują losy Andrzeja Frydeckiego (1903–1989) – architekta i przedstawiciela pokolenia, które dotknęła trauma oraz konsekwencje II wojny światowej. Tytułowe miasta są miejscami, w których przyszło Frydeckiemu żyć i pracować, w części z nich znalazł się z wyboru, w części osiadł z przypadku, migrując ze wschodu na zachód z powodu wojny i późniejszej przebudowy polskich granic. Migracje były doświadczeniem generacyjnym, tysiące ludzi zostały bowiem zmuszone do opuszczenia swoich domów i wyruszenia najczęściej w nieznane. Z kolei modernizm stanowił swoisty punkt odniesienia całej twórczości architekta, łącząc przy okazji wszystkie etapy jego życia.

Architekt aktywnie zaangażował się w odbudowę Wrocławia, początkowo w roli czynnego projektanta, a o od lat pięćdziesiątych – konsultanta. Frydecki, przywykły do przedwojennego modelu pracowni autorskich, nie potrafił odnaleźć się w strukturach państwowych biur projektów, dlatego od lat sześćdziesiątych skupił się na nauczaniu architektury, rozwijaniu teoretycznych koncepcji teatrów i udziale w konkursach architektonicznych. Architekt był wierny swoim wyborom stylistycznym i przekonaniom, które wywodził z postulatów międzywojennych modernistów. Na grunt wrocławski przeniósł idee „lwowskiej szkoły projektowania”, które próbował wdrażać na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Był też autorem projektu pierwszego nowego budynku zrealizowanego w powojennym Wrocławiu, którym była siedziba politechnicznego Wydziału Mechanicznego. Frydecki był postrzegany przez współczesnych jako jedna z najważniejszych postaci świata wrocławskiej architektury, charyzmatyczny dydaktyk i architekt-humanista.

„Miasta, migracje, modernizmy. Architektura Andrzeja Frydeckiego” autorstwa Joanny Majczyk to pierwsza monografia poświęcona jednej z najważniejszych postaci w historii powojennej wrocławskiej architektury. Książka, również w formie e-booka, ukazała się w grudniu 2023 roku, a jej współwydawcami są Politechnika Wrocławska i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wrocław.

Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Lokalizacja: Muzeum Architektury

Godzina: 17.00

Bilety: wstęp wolny

Latino party – gorące klimaty

Gorące i słoneczne klimaty w Surowcu! Latino Night razem z Dj Oszem.

Lokalizacja: Surowiec

Godzina: 22:00

Bilety: informacja u organizatora

Wydarzenia w sobotę, 23 marca

BAJKOWA SOBOTA w Magiczny TEATRZE Muzycznym „W POKOJU OLI I KRZYSIA”

„Ola i Krzyś to dwójka niesfornych bliźniaków, które z niecierpliwością czekają na swoje urodziny. Gdy nadchodzi upragniony dzień przyjeżdżają babcie, dziadkowie i spora grupka wujków i cioteczek.

Kochająca rozpieszczone rodzeństwo rodzinka przywiozła ze sobą wyjątkowe prezenty. Kiedy wszyscy przygotowują się do wspólnej kolacji, prezenty grzecznie czekają aż dzieci je otworzą i zaczną się nimi bawić. Jednak nikt się nie spodziewa, że czeka ich nie lada niespodzianka. Kiedy nastaje wieczór i wszyscy idą już spać lalki, misia i oficerkę zaczyna dręczyć myśl, dlaczego nikt ich jeszcze nie otworzył? Postanawiają spokojnie poczekać do rana… Spokojnie, hmmm? No może to za dużo powiedziane…

To co się wydarzy w nocy, to pikuś w porównaniu z tym co przyniesie im ranek.” Zapraszamy na zaskakujący, pełen humoru interaktywny spektakl, w którym każdy widz poczuje się bohaterem niezwykle wciągającej historii. Będziemy razem tańczyć i śpiewać, grać na scenie razem z aktorami, rozwiązywać problemy naszych bohaterów i dowiemy się co dzieje się kiedy dzieci wybierają smartfony i iPady zamiast tradycyjnych wspaniałych zabawek. Jeżeli chcecie z nami uratować cudowny świat wyobraźni, wyjątkowych lalek, misiów i klocków to musicie koniecznie po cichutku zakraść się nami do pokoju Oli i Krzysia.

Lokalizacja: Magiczny TEATR Muzyczny

Godzina: 12.30

Bilety: od 40 zł

Karaoke w Hali Świebodzki

„Masz ochotę spędzić kreatywnie czas ze znajomymi ? Wpadnij na Halę i zostań  KARAOKE  KING!

Sobotnie Karaoke, to nie zwykłe śpiewanie do kotleta, to wieczór pełen emocji, rywalizacji i nagród! Spróbuj swoich sił w bitwie na głosy!” – zachęcają organizatorzy.

Lokalizacja: Hala Świebodzki

Godzina: 20.00

Bilety: wstęp wolny

Targi: Wiosenne Halo-Święto Rękodzieła

Fundacja Paliwo Artystyczne z rozmachem wita wiosnę. Już od 13 marca będzie można skorzystać z darmowych warsztatów rękodzielniczych dla dorosłych i dzieci, które odbędą się w Przejściu Dialog (Przejście Świdnickie). 16 marca to start Ręki Dzieła Fest, czyli Święta Rękodzieła, które od tego roku przenosi się na stałe na skwer ulic Szewskiej i Wita Stwosza (przy Katedrze Św. Marii Magdaleny).

Wiosenne Halo to program wiosennych spotkań warsztatowych dla dzieci i dorosłych. Zajęcia propagują kreatywne działania wiosenne, naukę nowych technik rękodzielniczych, wprowadzenie do klimatu wielkanocnego. W blokach warsztatowych dla dorosłych odbędzie się: tworzenie wianków wielkanocnych, malowanie na ubraniach, ozdabianie ceramicznych talerzy. Dzieci będą mogły stworzyć maskotkę wielkanocną lub pobawić w tworzenie teatrzyku.

Spotkania odbywać się będą w tygodniu 13-15 marca oraz w weekendy: 16 i 23 marca w Przejściu Dialogu (Przejście Świdnickie). Ze względu na ograniczoną liczba miejsc obowiązują zapisy!

Od 16 marca startuje Ręki Dzieła Fest, czyli Święto Rękodzieła, które całorocznie odbywa się we Wrocławiu od 2013 roku. Od tej edycji przeprowadza się na skwer ulic Szewskiej i Wita Stwosza (przy kościele Św. Marii Magdaleny). Lokalni artyści rękodzielnicy będą tradycyjnie prezentować na swoich stoiskach oryginalne i wyjątkowe rękodzieło: biżuterię, ceramikę, ubrania, zabawki, wystrój domu, akcesoria dla dzieci, grafika i malarstwo oraz wiele unikatowych designerskich wyrobów.

Wiosenne Ręki Dzieła Fest odbywa się 16-17 i 23-24 marca, w godz. 11-18.

PROGRAM WIOSENNE HALO:

23 marca sobota:

  • godz. 12 – tworzenie wielkanocnych maskotek (dla dzieci)
  • godz. 14 – wiosenny teatrzyk – tworzenie kukiełek i zabawa (dla dzieci)

Zapisy: paliwo.artystyczne@gmail.com (lub telefonicznie: na stronie www.paliwoartystyczne.org)

W warsztatach mogą wziąć udział również osoby poruszające się na wózkach – należy  wcześniej zaznaczyć tę informację.

Lokalizacja: Fontanna na placu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej

Od soboty do niedzieli

Bilety: wstęp wolny

Wydarzenia w niedzielę, 24 marca

Niedziela z Gabrielem Garcią Marquezem – o miłości i innych demonach

„I znowu przyszedł marzec – miesiąc, w którym urodził się patron naszego kolektywu Gabriel Garcia Marquez! Z tej okazji zapraszamy na wspólne czytanie jednej z jego najpiękniejszych książek – O miłości i innych demonach. Przy okazji opowiemy co nieco o biografii autora, Kolumbii i Meksyku. Do zobaczenia!” – informują organizatorzy.
Lokalizacja: Macondo

Godzina: 16:00

Bilety: wstęp wolny

Wojtek Mazolewski „Yugen 2” w Starym Klasztorze

Ethno Jazz Festival zaprasza 24 marca do Starego Klasztoru na koncert YUGEN 2, czyli kontynuację solowego albumu WOJTKA MAZOLEWSKIEGO, z gościnnym udziałem Joanny Halszki Sokołowskiej.

“Wszystko zaczęło się, gdy po latach znowu złapałem za gitarę. Gitara i muzyka są dla mnie talizmanem, lekarstwem, wehikułem czasu, który teleportuje mnie do magicznej krainy, gdzie wszystko jest możliwe. To powrót do korzeni. Album YUGEN to mój osobisty zachwyt nad wszechświatem i jego nieograniczonym potencjałem. Grając czuję świat pięknym, urozmaiconym, pełnym różnorodnych form życia, inspirującym miejscem, gdzie każdy może być szczęśliwy będąc sobą. Po sukcesie pierwszej płyty zwieńczonej nominacją do Fryderyka i magicznych koncertach m.in na trasie Męskiego Grania 2022 przyszedł czas na drugą odsłonę, czyli YUGEN 2. Przed nami „Jestem”, czyli Yugen 2” –kontynuacja solowego albumu Wojtka Mazolewskiego. Od zamysłu do realizacji, od projektu do zespołu, od zespołu do wielowymiarowej orkiestry twórców, muzyków w kooperacji ze wspaniałymi artystami Szczyl, Bela Komoszyńska, Joanna Halszka Sokołowska, Ifi Ude i inni. Wojtek Mazolewski skupił wokół siebie same dobre duchy. „Powstawaniu nowych piosenek towarzyszyło wiele entuzjazmu i dobrych mocy, ale także niepokojących zdarzeń. Sytuacja wokół nas zmieniła się tak niespodziewanie, szybko, dramatycznie, że nie pozostało to bez wpływu na ten materiał. Świat się zmienił i my razem z nim. Dzięki koncertom zespół i nowy materiał nabrały kształtu. Centrum dowodzenia to nadal był mój dom, ale teraz mogliśmy już jeździć i grać na żywo. Myślę, że ta zmiana, to że spotykaliśmy się na żywo dodało nowej muzyce energii i kopa w porównaniu z pierwszym albumem wydanym jako YUGEN.”

YUGEN to podróż wewnątrz siebie i połączenie z naturalną energią. Organiczne muzyczne dopełnienie tego co bio, ekologiczne i duchowe. To wyprawa w miejsce, gdzie po prostu jesteś…Zamykasz oczy, słuchasz, oddychasz, płyniesz… To powiew wolności. Brzmienia lat ‘60/’70 i powrót do tradycji w klimacie Grateful Dead, Neil Young czy Led Zeppelin jest tu skrzyżowany z nowoczesnymi dzwiękami w stylu Tame Impala, Khruangbin czy Drugdealer. Całość okraszona jazzowymi akcentami i współczesną produkcją Marcina Borsa odpowiedzialnego za brzmienie płyt Hej, Pogodno czy Mrozu.

24.03.24 godz.19.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Miejsca siedzące: 120 zł – I pula

Miejsca stojące: 90 zł – I pula

Lokalizacja: Stary Klasztor

Godzina: 19.00

Bilety: od 90 zł

1200 km pieszo przez dzikie Góry Dynarskie – Via Dinarica

„Przejście Via Dinarica można by zamknąć w kilku imponujących liczbach, które bez wątpienia przyciągnęłyby wielu słuchaczy. Niektórzy dzięki nim, byliby już w stanie wyobrazić siebie samych kroczących przez Góry Dynarskie. Wierzcie mi jednak – żadne dane dotyczące kilometrażu, przewyższeń czy średniej temperatury, nie oddałyby tego, co potrafi zaserwować wędrowcom szlak przez najdziksze europejskie góry.

Via Dinarica – odstająca pod kątem popularności wobec Łuku Karpat czy Via Alpiny, przyciąga w ciągu roku kilku, czasem nawet kilkunastu thru-hikkerów. Większość z nich mija się na szlaku zadając sobie wzajemnie to samo pytanie, które po powrocie padnie z ust niemal wszystkich naszych bliskich i znajomych: „Skąd ty w ogóle wytrzasnęłaś ten szlak?”

Sam do mnie przyszedł. Obiecywał, że będzie dziki, różnorodny, momentami diabelnie trudny, ale też przyjemny. Pozwalający na spokojną, odprężającą wręcz wędrówkę przez ciągnące się kilometrami lasy i połoniny. Wspominał, że czasem kiepsko u niego z oznaczeniem i w miarę dobra orientacja w terenie może pomóc aniżeli zaszkodzić. Zachwalał, że aniołów na trasie spotkam więcej niż w niebie, i że Trial Angels są na Bałkanach specyficzni i wyjątkowi. Na koniec, na jednym wydechu wyrecytował standardowe zagrożenia na szlaku, wśród których znalazły się m.in. psy pasterskie przeplatane dzikimi hordami psów wiejskich, pola minowe, upały czy problemy z zaopatrzeniem i wodą. I choć wszystkie z tych zagrożeń to najprawdziwsza prawda, z którą prędzej czy później przyjdzie ci stanąć twarzą w twarz, szybko o nich zapomnisz.

Via Dinarica bowiem to niewyrażone w słowach piękno. Piękno dziesiątek wschodów i zachodów słońca, które wymagają jedynie odsunięcia klapy od namiotu. Piękno rozległych i niewiarygodnie pachnących lasów, których naturalni mieszkańcy obserwują cię uważnie, a ty uważnie obserwujesz ich każdego dnia. Piękno ludzkiej życzliwości i bałkańskiej gościnności, o której co prawda żadnych przysłów nie znam, ale której namacalności doświadczam. Piękno długiej samotności, oderwanej od powiadomień aplikacji i głupkowatych newsów z social mediów.

Chcesz się w nim zatracić? Przyjdź i posłuchaj o mojej dwumiesięcznej wędrówce przez góry Bałkanów, bo kto wie – może za rok sam ruszysz, by przeżyć na własnej skórze przygodę życia?” – informują organizatorzy.

Lokalizacja: Wędrówki Pub

Godzina: 19.00

Bilety: od 15 zł

OP WALKS. Spotkania i spacery ze sztuką we wrocławskich galeriach

OP_WALKS to wspólne spacery do miejsc kultury organizowane przez OP ENHEIM. Raz w miesiącu udamy się do wybranych galerii, aby zwiedzić aktualnie odbywające się wystawy. Spotkaniu, towarzyszyć będzie komentarz wprowadzający do wystawy, a także oprowadzanie z możliwością dyskusji i co ważne – doświadczenie grupowego obcowania ze sztuką. Bez pośpiechu, w dobrym towarzystwie spędzimy niedzielne popołudnia rozmawiając i spacerując. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapraszamy!

PROGRAM

24.03, g. 12:00

Miejsce zbiórki: pl. Solny 4

Dom Kultury OP ENHEIM | „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy” | Wystawa zbiorowa Laureatek i Laureatów projektu OP_YOUNG

Galeria FOT-GEN | Wystawa „Salon Zimowy” duetu kino MANUAL

Lokalizacja: pl. Solny 4

Godzina: 12.00

Bilety: obowiązują zapisy

Marcowy weekend we Wrocławiu

Chcesz spędzić ciekawie czas w stolicy Dolnego Śląska? Zapoznaj się z naszym zestawieniem wydarzeń na najbliższy weekend. Oprowadzanie po wystawie, seans, a może koncert w Starym Klasztorze? Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Wiosna to dobry czas, by próbować nowych rzeczy i poszukiwać nowych wrażeń.

Martyna Jersz

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Przy ul. Pomorskiej powstaje trasa rowerowa

Przy ul. Pomorskiej i na placu Staszica powstaje nowa droga dla rowerów. Pierwsze są odcin…