Strona główna Turystyka Zamki w okolicach Wrocławia – jakie warto odwiedzić? [LISTA]

Zamki w okolicach Wrocławia – jakie warto odwiedzić? [LISTA]

Zamki pod Wrocławiem – gdzie warto pojechać?

W okolicach Wrocławia można znaleźć wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić ze względu na walory turystyczne. Należą do nich również pałace, zamki i dworki, a tych jest na Dolnym Śląsku całe mnóstwo. Oto lista zamków na Dolnym Śląsku, które zaskoczą interesującą historią, pięknymi ścieżkami spacerowymi czy wspaniałym otoczeniem przyrody.

Pałac w Jelcz-Laskowicach

Budowla ta należała przez wieki do von Saurmów-Jeltsch. Przebudowano go pod koniec XIX wieku na styl neorenesansu niderlandzkiego. Pałac otoczony jest sześciohektarowym parkiem, zaprojektowanym w stylu angielskim, w którym rosną jesiony, dęby, platany i buki. Współcześnie znajduje się tam urząd miasta i gminy Jelcz- Laskowice.

Odległość od Wrocławia: 28 km

Czas dojazdu: 40 min

Zamek Książąt Wrocławskich w Bierutowie

To dawna siedziba książąt głogowsko – oleśnickich. Jej budowę rozpoczęto już pod koniec XIII wieku. Współcześnie najlepiej zachowanymi częściami zamku są wieża i barokowa brama. Dawne skrzydło południowe zostało zaadaptowane na mieszkania prywatne.

Odległość od Wrocławia: 45 km

Czas dojazdu: 52 min

Dom Książąt Brzeskich w Strzelinie

To urokliwa budowla, znajdująca się niedaleko rynku i wieży ratuszowej. Powstała pod koniec XVI wieku na zlecenie brzesko – legnickiego księcia, Joachima Wilhelma. W czasie wojen napoleońskich spotkali się tu król Prus Fryderyk Wilhelm III i car Rosji Aleksander I.

Odległość od Wrocławia: 50 km

Czas dojazdu: 49 min

Ruiny pałacu w Żmigrodzie

W tym miejscu rozpoczęło się Waterloo Napoleona Bonaparte. To właśnie tu w 1813 r. król pruski Fryderyk II Wilhelm, car Aleksander I oraz emisariusze Anglii i Austrii, uzgodnili plany rozgrywki przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Dziś to tylko ruiny, choć z pewnością malownicze i cieszące oko. Budowla przechodziła z rąk do rąk: należała do biskupów wrocławskich, książąt oleśnickich oraz miejscowych rycerzy. Najstarszą jej częścią jest baszta z 1560 roku.

Odległość od Wrocławia: 52 km

Czas dojazdu: 45 min

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy

To najważniejszy zabytek Oleśnicy i jeden z ważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Powstał w XIV wieku.

Odległość od Wrocławia: 40 km

Czas dojazdu: 42 min

Ruiny „Śląskiego Windsoru” w Szczodrem

Przed wojną Szczodre było miejscowością wypoczynkową, zjawiało się tu wielu turystów. W 1683 roku książę oleśnicki Krystian Ulryk Wirtemberski podarował Szczodre w prezencie ślubnym swojej żonie Sybilli. Niestety ta zmarła w bardzo młodym wieku. Wtedy nazwę miejscowości zmieniono na Sybillenort, potem Sybilin, a dopiero później – Szczodre. Aktualnie sam pałac popada w ruinę, ale park w Szczodrem dostał drugie życie. Został niedawno zrewitalizowany i dziś mieści się w nich wiele różnych placów zabaw przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, mnóstwo alejek spacerowych, łąki i tereny piknikowe.

Odległość od Wrocławia: 16 km

Czas dojazdu: 27 min

Pałac w Borowej Oleśnickiej

To pałac w stylu barokowym, zbudowany w XVI wieku na wyspie otoczonej fosą. Obecnie znajduje się w nim hotel, restauracja oraz centrum SPA. Z miejscem tym jest związanych mnóstwo ciekawych legend – wśród nich historia głosząca, że Günther Grundmann wykorzystał go do ukrycia skarbu. W budynku znaleziono po latach mnóstwo bezcennych książek.

Odległość od Wrocławia: 21,7 km

Czas dojazdu: 31 min

Ruiny pałacu w Goszczu

Pałac w Goszczu zwany jest „śląskim Wilanowem”. Ten barokowy zespół pałacowo-parkowy jest również często porównywany do Poczdamu. Wybierając się tam, warto zaplanować wycieczki piesze po bajecznych wąwozach. Pałac znajduje się na terenie gminy Twardogóra, gdzie mieści się wiele ścieżek spacerowych. Można również wybrać się do niedalekiego Grabowna Wielkiego i odwiedzić rezerwat „Torfowisko”.

Odległość od Wrocławia: 50,7 km

Czas dojazdu: 1h 2 min

Pałac w Oleśnicy Małej

Możliwe, że w tym miejscu istniała pierwsza na Dolnym Śląsku komandoria templariuszy. We wnętrzu pałacu zachwyca dawna sala biblioteczna i rokokowy piec kaflowy. Warto także, odwiedzając to miejsce, wybrać się na spacer malowniczą trasą: aleją grabową z wiekowymi dębami.

Odległość od Wrocławia: 44, 7 km

Czas dojazdu: 49 min

Zamek Topacz w Ślęzie

Ten XVII-wieczny zamek to dobre miejsce na wycieczkę z rodziną lub znajomymi. Zwiedzić tam można Muzeum Motoryzacji, przejść się po rozległym parku lub skorzystać z kortu tenisowego. Psy mogą za to skorzystać z dużego wybiegu.

Odległość od Wrocławia:  10 km

Czas dojazdu: 22 min

Pałac w Pustkowie Żurawskim

Pałac mieści się na terenie gminy Kobierzyce. Jego historyczny właściciel, Carl Nȁhrich, zainwestował pieniądze w cukrownictwo. Kiedy jego interes zaczął się rozwijać, postawił przy cukrowni pałac. Jego syn, któremu pałac przypadł w spadku, przebudował go i stworzył malowniczą rezydencję, otoczoną urokliwym parkiem krajobrazowym.

Odległość od Wrocławia: 27 km

Czas dojazdu: 39 min

Pałac w Krobielowicach

Ten klimatyczny pałac służy współcześnie jako hotel. Początek tego historycznego miejsca to wzniesienie w tamtym miejscu wieży obronnej. Pierwotnie był to ufortyfikowany dwór, który przerobiono na początku na styl renesansowy, a potem barokowy. Aktualnie w tym pięknym miejscu można się zrelaksować, a także skorzystać z atrakcji, znajdujących się w okolicy: odwiedzić Zalew Mietków czy Dolinę Bystrzycy.

Odległość od Wrocławia: 29 km

Czas dojazdu: 39 min

Pałace Alexandrów w Samotworze

Ten zabytkowy pałac miał w porównaniu do niektórych dolnośląskich budowli wiele szczęścia. Jest zachowany w doskonałym stanie i współcześnie tętni życiem. Jest położony w okolicy Parku Krajobrazowego w Bystrzycy. Stoi nad rzeką, na lekkim wzniesieniu, w otoczeniu urokliwego parku. Aktualnie działa tam hotel wraz z restauracją. Zadbany jest jednak nie tylko sam pałac, ale i jego otoczenie: przystrzyżona trawa, park pełen starych platanowców, leżaki w ogrodzie, huśtawka.

Odległość od Wrocławia: 18,4 km

Czas dojazdu: 41 min

Pałac w  Brzegu Dolnym

Kompleks pałacowo-parkowy w Brzegu Dolnym jest dosyć mało znany, ale z pewnością warty odwiedzenia. To dobre miejsce do obcowania z naturą – znajduje się na skraju Łęgów Odrzańskich, terenu bogatego w rzadką faunę i florę. Rezydencja, pierwotnie wybudowana w stylu barokowym, minister Śląska Karol Jerzy von Hoym przerobił na styl klasyczny. Wybierając się w tamte strony, warto zwrócić uwagę na uroczy ogród wrzosowy i rzeźby przedstawiające Nimfę i Garonnę.

Odległość od Wrocławia: 36 km

Czas dojazdu: 54 min

Pałac w Chwalimierzu

Dziś to malownicze ruiny. Pałac został wybudowany na wzgórzu, w otoczeniu parku, z reprezentacyjną bramą wjazdową. To dawna siedziba rodu Kramstów, starej rodziny szlacheckiej. Kramst do wykonania projektu zamku zatrudnił architekta o znakomitej reputacji – Karola Schmidta. W jego projekcie widać przepych, bogactwo zdobień i wieżę, widoczną nawet ze Środy Śląskiej.

Odległość od Wrocławia: 52 km

Czas dojazdu: 52 min

Zamek Książ

To jeden z największych zamków w Polsce, położony w Wałbrzychu. Pochodzi z XII wieku. Nieustannie zachwyca turystów klimatycznymi wnętrzami, zachowanymi w bardzo dobrym stanie. Wybierając się tam na wycieczkę, warto zwiedzić także Palmiarnię, a od 8 listopada do 31 marca wyjątkową atrakcję – Ogrody Świateł.

Odległość od Wrocławia: 78 km

Czas dojazdu: 1 h 10 min

Pałac na wodzie w Wojnowicach

Ta budowla jest niezwykle ciekawa ze względu na walory architektoniczne. Otacza ją fosa wraz z ceglanym mostem od północy, który powstał w miejscu mostu zwodzonego. Pałac w Wojnowicach to rzadki przykład nawodnej siedziby obronnej. Jako jeden z nielicznych w Polsce aż do czasów współczesnych zachował pierwotny układ przestrzenny

Odległość od Wrocławia: 115 km

Czas dojazdu: 1h 22 min

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno wznosi się na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Pod koniec XVI wieku przebudowano go na renesansową rezydencję. To jedna z lepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. Można tam podziwiać zarówno fragmenty średniowiecznych murów, jak i niektóre renesansowe pomieszczenia. Warto także wejść na wieżę, z której rozpościera się piękny widok.

Odległość od Wrocławia: 67 km

Czas dojazdu: 1h 13 min

 Zamek Bolków

Zamek góruje nad miasteczkiem o tej samej nazwie. Znajduje się na Zamkowym Wzgórzu, na wysokości 396 m n.p.m. Współcześnie można zwiedzać tam Muzeum Regionalne, zarządzane przez Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które powstało w 1995 roku.

Odległość od Wrocławia: 79 km

Czas dojazdu: 1h 13 min

Pałac w Bożkowie

Ten zabytkowy pałac został wybudowany w XVI wieku przez hrabiego von Magnis. Nazywa się go najbardziej pechowym zamkiem w Polsce – dziś niszczeje, a jego dawny przepych gdzieś uleciał. Choć zdjęcia opuszczonego zamku są niezwykle klimatyczne, aktualnie ciężko jest dostać się do jego wnętrza.

Odległość od Wrocławia: 92 km

Czas dojazdu: 1h 41 min

Zamki i pałace w okolicach Wrocławia – gdzie warto pojechać?

Na Dolnym Śląsku nie brakuje ciekawych miejsc, które łączą w sobie walor turystyczny z historycznym. Mnogość zamków, rezydencji i pałaców sprawia, że w tym terenie nie sposób się nudzić. W okolicach Wrocławia znajdziecie zarówno miejsca, których zwiedzanie połączyć można z górskimi wycieczkami, jak i takie, które zostały zaadaptowane do roli hoteli i centrów SPA. Oto nasze zestawienie zamków w okolicach Wrocławia, które warto odwiedzić.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Turystyka

1 komentarz

  1. Mariusz

    3 lutego 2024 at 12:36

    Zamek w Wojnowicach w stanie ruiny. Położony na terenie gospodarstwa nie jest dostępny do zwiedzania ani fotografowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

20 lat w Unii Europejskiej – co zmieniło się we Wrocławiu?

Jakie inwestycje powstały w naszym mieście ze środków unijnych? Jak wygląda bilans Wrocław…